Catre toti moderatorii!

Catre toti moderatorii! | Autor: martie

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Nu sunt paracioasa, dar m-a socat o poza la "Sa ne cunoastem mai bine". Imi vine sa vomit.. de soc! Este un bebelus cred ca tocmai iesit din operatie, cu tuburi de dren, cu ochii lipiti cu leucoplast, cu sange, are tot pieptul si gatul, taiat am crezut ca este mort.
Poza nu are nici un comentariu, dar nu e normal sa pui o astfel de poza, e dincolo de limita suportabilului, e socant!
Uitati-va si decideti...

PS: Imi pare tare rau pentru parinti, le respect durerea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Si eu am vazut poza, si m-a socat si pe mine foarte muult. Am intrat la albumul acelui utilizator si am vazut acolo mai multe poze la fel de socante... Nu stiu daca pot face moderatorii ceva in sensul asta, dar parerea mea este ca aici nu-i un loc potrivit unde sa pui o asemenea poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si care e userul...ca sa nu cautam poza printre mii de poze.
Sincer mie nu mi se pare nimic deplasat. Face parte din viata noastra , din viata DC. Nu e nimic socant si de vomitat in poza unui copil suferind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Userul este iulianleuce,iar pozele socante sunt ultimele 3 din albumul sau. Este adevarat, face parte din viata noastra, dar ma gandesc la cele care sunt insarcinate acum, poate o sa se socheze de poza, si o sa stea cu teama in suflet , ca nu cumva sa pateasca si bebelusul lor asa ceva.Nu credeti ca este mai frumos sa vedem poze cu copii frumosi, care sa ne bucure sufletele si care sa ne faca sa ne gandin la bebelusii nostrii care o sa vina pe lume.Cu totii stim ca exista si cazuri nefericite, prea multe la numar din pacate, dar nu cred ca este necesar sa ne amintim de asta in fiecare zi, pt ca asa nu am mai putea zambi niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pozele astea nu apar in fiecare zi, sa nu exageram, eu intru de mai multe ori pe zi pe forum si niciodata nu le-am vazut, oricum, le vine randul rar si atunci putem sa dam "refresh" la pagina intro secunda si sa schimbam repede poza daca ne socheaza. Acum le-am vazut si eu - ca tot am aflat cine-i userul si m-am dus direct la album- si da, recunosc ca nu-i o imagine deloc placuta. Cum s-ar simti insa acel tatic sa i se spuna sa-si scoata pozele din album? Nu stiu ce s-a intamplat cu copilasul, daca si-a revenit intre timp, dar in mod sigur paritii lui, daca ar fi putut, ar fi pus in momentul respectiv niste poze haioase de la locul de joaca, de exemplu. Din pacate ma tem ca asta e tot ce au pana acum, dar e totusi copilul lor, chiar asa, in spital. Sa fim un pic mai toleranti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Pozele astea nu apar in fiecare zi, sa nu exageram, eu intru de mai multe ori pe zi pe forum si niciodata nu le-am vazut, oricum, le vine randul rar si atunci putem sa dam "refresh" la pagina intro secunda si sa schimbam repede poza daca ne socheaza. Acum le-am vazut si eu - ca tot am aflat cine-i userul si m-am dus direct la album- si da, recunosc ca nu-i o imagine deloc placuta. Cum s-ar simti insa acel tatic sa i se spuna sa-si scoata pozele din album? Nu stiu ce s-a intamplat cu copilasul, daca si-a revenit intre timp, dar in mod sigur paritii lui, daca ar fi putut, ar fi pus in momentul respectiv niste poze haioase de la locul de joaca, de exemplu. Din pacate ma tem ca asta e tot ce au pana acum, dar e totusi copilul lor, chiar asa, in spital. Sa fim un pic mai toleranti...





si eu am aceeasi parere!
Eu de cite ori deschid,imi apar mincaruri si de obicei,imi este foame...inseamna ca tre'sa fug la cantina sa-mi iau ceva?
Eu ca eu,dar ma gindesc la bietele gravide care vad pe-acolo atitea bunatati...ele ce sa faca?

Claudia ,da,e mai frumos sa vedem poze cu copii frumosi si sanatosi dar vezi tu,sunt si multi copii bolnavi si poate ca vazind poze ca cele despre care povestiti(eu nu le-am vazut!),ne gindim sa deschidem mai des forumul umanitar sa ajutam...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Marina, am folosit cuvantul "vomitat" de soc, nu mi-l scoate din context. Eu asta am patit si cand am asistat pe autostrada la un accident de masina, sunt ff usor impresionabila, cand am vazut autocarul rasturnat, cu oameni care erau cum erau, fara sa vreau am vomitat de soc.

Deci nu-mi scoate vorbele din context si nu fa ceva urat din asta! Mai jos am si scris parintilor acestui copil ca ii asigur ca au toata compasiunea mea, da?
Dar in continuare nu mi se pare normal, poate sunt parinti carora chiar le-a murit copilul, e normal sa puna poza cu el in cosciug???

Daca, da, atunci eu nu mai am ce comenta mai mult. Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, dar asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Mititelu de el,bietul sufletel.Eu cand am vazut prima oara poza,primul gand care mi-a trecut a fost"saracii parinti".Acum nu inteleg de ce sa-si retraga pozele din album?E copilul lor asa cum e,bolnavior.El a avut nesansa sa nu se nasca sanatos.
Bineinteles ca parintii nu se vor simti tocmai bine daca cineva le-ar cere asta(sa scoata pozele din album).
Poate ca pozele in album le-au pus ptr ei acolo,nu au ei nici o vina ca"Sa ne cunoastem" selecteaza la intamplare.E albumul user-ului si are dreptul sa puna poze cu cine doreste.
Daca copilasul tau ar fi fost bolnavior si cineva ti-ar fi spus"imi vine sa vomit","e dincolo de limita suportabilului,"e socant"cum te-ai fi simit?


Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

varsta Sebastien
botez Sebastien



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Din pacate acel baietel viteaz din poza este ingeras acum!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107636&whichpage=1

Viata nu inseamna doar zambete ci si multa suferinta.
Nu stiu cum poate sa iti produca greata poza unui bebelus care tocmai a iesit dintr-o operatie.
Si de ce ai vrea sa fie scoasa de la rubrica "sa ne cunoastem mai bine".
Cred ca asta este semnificatia acestor albume, posibilitatea de a impartasi si bucuriile dar si momentele mai dificile sau mai triste din viata.

Doar pentru ca nu ai avut parte de asemenea tragedii nu inseamna ca ele nu exista si, poate ca ar trebui sa le respecti mai mult pe cele ale altora si sa iti pastrezi "impresiile" si "senzatiile" pe care le ai in fatza lor pentru tine, draga Martie!

Multa sanatate tuturor si sa va ajute Dumnezeu sa nu traiti aceste momente niciodata!

PS: Ca moderator nu consider ca regulamentul acestui forum a fost incalcat prin afisarea publica a acelei poze!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Draga Sheannamp (conform principiului simetriei),

1. Nu stiam ca pozele se selecteaza automat dintr-un album personal al unui utilizator, deci in cazul acesta NORMAL ca nu te vei duce la bietul om sa-i spui sa-si scoata poza cu copilasul lui.

2. eu la accident de masina am vomitat din cauza socului, am mai spus-o dar o repet pana intelegi, ca vad ca intelegi mai greu.

3. a nu stiu cata oara te tragi concluzii... asa din abisul necunoasterii tale si din lipsa de bun simt.. sau de 7 ani de-acasa. De unde stii tu ca eu nu am trecut prin asa ceva, vreau sa te intreb?
Pentru ca nu mi-am pus pozele sa le vezi tu?
Fata mea cea mare a fost oparata de 2 ori, nu ca ar fi treaba ta.

Si cu asta am terminat orice discutie, ca oricum nu am cu cine... te iei de cuvantul vomitat, scos din context. Atata poti, atata faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Oare de ce au facut acei parinti poze copilului,in acea situatie(cred ca iesire din operatie)?Nu stiu...dar ma gandesc ca ar trebui sa ne aducem aminte de cineva care nu mai este,invocand momente frumoase.Mi se pare un chin in plus ,sa ai poze cu pruncul tau suferind.De ce? Ca sa te uiti la ele si sa suferi mai tare?Vazand o imagine,sentimentele noastre dau navala,ni se rupe sufletul...

E doar o parere...la fel am gandit si cand am vazut niste poze de la o inmormantare.De ce sa faci poze la inmormantare,doamne iarta-ma???
Nu e mai bine sa ne aducem aminte de persoana decedata,atunci cand era in viata? Trebuie neaparat sa o revedem si sa ne amintim cum arata in cosciug?Mi se pare dureros.

Dumnezeul sa-l odihneasca pe micut.


ladyJ

Mergi la inceput