Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Exista 2 tipuri de gelatina.Gelatina foite in care sunt 12 bucati si gelatina granule. Eu folosesc gelatina granule, 10 g are plicul. Gelatina se lasa la inmoita 10 minute in apa rece, intr-o ceasca si apoi se amesteca in compozitia calda. Gelatina asta granule ste d ela dr. otker si costa cam 1 ron plicul

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Monica, poti intreba orice doresti!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Gata...


Tort de ciocolata

http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/TORTURI



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica, ce frumos ti-a iesit tortuletzul...felicitari!
multumesc mult de raspuns, am cumparat toate ingredientele si mai pe seara ma apuc sa-l fac...
abia astept am emotii ca nu stiu cum o sa-mi iasa "crema" sper sa se intareasca...


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica, am facut un tort diplomat, dar la crema, am dat-o in bara; mai exact la gelatina, pt ca m-am luat dupa ce scrie pe pliculet, adica 10 g la 0.5 l apa; mi s-a parut mie mult, dar am zis daca asa scrie...normal ca nu s-a legat nimic; noroc ca am avut budinca la pliculet si am dres-o cu frisca; cata apa sa pun pt un pliculet de gelatina sa se dizolve? super tortul, l-am admirat dincolo!

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

anasia, trebuia sa faci gelatina asa cum am scris eu.... dar sa sti ca si eu am gresit si nu o data si nu m-am lasat....asa sa faci si tu!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica, misiune incheiata
crema mea parea destul de tzapanoasa si pufoasa in acelasi timp pe fundul cratitei am pus visine(care-s moartea mea) ananas si kiwi...insa cred ca nu o sa fie prea aspectuos fiindca se vor colora toate fructele de la visine dar sper sa fie gustos...apoi inauntru la al doilea rand de fructe sa-i zic asa...am pus visine si ananas taiate micute...
ce sa mai...abia astept sa-l rastorn maine si sa-l si gust ca poftesc la el de vreo 2 luni am sa-mi fac provizii de piscoturi sa-l fac si in brazilia
multumesc mult pentru reteta si promit sa pun si o poza candva


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Tortul meu: crema prea moale, decoratiunile ca de incepator, putin cam scund...Dar se pare ca sunt singura cusurgioaica, n-a mai ramas decat o feliuta. Familia mea va zice "sarumana pentru masa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Diuna, de la ce crema prea moale????
Daca familia e multumita...asta e important!
Sa mai incerci odata...si sigur va fi mai bine!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, frumos tort...ca toate torturile tale, de altfel
Diuna,asa imi ieseau si mie torturile pana nu demult...insa acum imi sunt de mare folos explicatiile Veronicai, care nu tine secretele pentru sine Am vizitat mai multe blog-uri, insa putine culinarese au talent "didactic" pe langa talentul culinar


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput