copii dismaturi

copii dismaturi | Autor: bettyca

Link direct la acest mesaj

Va rog...daca mai are cineva copil nascut dismatur...vreau sa vorbim.Eu am nascut pe 16.08.2006 un baietel la 38 de sapt.cu 2200g si 44 cm care in ultimele 2 luni de sarcina nu s-a mai dezvoltat...(asa au spus doctorii).Acum are 1 an si 5 luni si facem tratament la neurolog de la 4 luni si gimnastica de recuperare din septembrie.Are retard psihomotor.Multa sanatate tuturor...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Betty si Dragos a fost tot dismatur, sarcina mea a stagnat la 30 sapt si cu perfuzii au incercat sa mai amelioreze ce s-a mai putut dar nu mare lucru. L-am nascut prin cezariana, el avand 33 sapt si 4 zile de dezvoltare, au avand deja 38 de sapt de sarcina, cu 1,9 kg si 43 cm. El e nascut pe 26 septembrie 2006. Si el a fost diagnosticat cu un usor retard psihomotor, abia acum de la 1 an si 3 luni a inceput sa mearga singur, dar inca nu are un echilibru ff bun.
Poti sa ma intrebi orice!
Baietelul tau merge singur?

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/NCYnp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyca spune:

Multumesc din suflet Sinziana.Marius pe la 1 an si 3 luni s-a ridicat singur pe patut si acum merge dar tinut de manute si tot asa cum ai spus si tu nu prea are echilibru.Poti sa-mi spui si mie daca esti din Buc?Si ce tratament faceti?Daca vrei putem vb si pe messenger:bettymarius_2416.As vrea sa mai vb,daca vrei si tu.multumesc mult inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Ieri si azi am scris atat de mult...pe forum.

Si fetita mea se incadreaza in acest profil (dar si in altele). Eu i-am facut masaj de pe la 5-6 luni cu o kinoterapeuta. Initial i-am facut pentru picioruse, pentru coloana si ptr ca era cam grasuta.

Insa dupa 9 luni a slabit mult si a reusit sa mearga abia pe la 1 an si 5 luni. Dar am tinut-o in ham pana pe la 1 an si 8 luni. Mi se parea tare fragila...nesigura(la un an si 3 luni am iesit din spital cu 7kg, dupa o enteroviroza).
Eu am observat ca masajul facut de kineto i-a facut bine psiho-motor. De 3 sapt am reinceput acest masaj combinat cu gimnastica. Insa, am observat ca conteaza f. mult cel care face masaj. Doamna care-i face acum i-a facut si pana la 1 an. Ulterior am incercat cu alte persoane dar pe Nora o oboseau excesiv si mai mult o iritau.

Nu va faceti griji! Am o fetita iute si la vorba, gand si fapta! Sunt copii deosebiti, o sa vedeti si sper sa uitam multe din aceste experiente mai putin placute. Bine-ar fi sa uite ei!

Era sa uit! A stat tarziu in fundulet...dupa 9 luni...Am uitat multe!

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Eu m-am concentrat in ultima saptamana pe o noua terapie. Am aflat ca in Germania se plateste din asig. de sanatate. Gasiti mai multe informatii pe www.bowtech.ro. O sa ma duc eu si probabil ca daca dobandesc incredere o duc si pe Nora.
Acum mergem la bio-rezonanta (nu i se poate face acupunctura) pentru echilibrare. Chiar sunt multumita iar dr. Coldea m-a invatat sa-i fac un masaj in palma/mana. Eu cred mult in aceste terapii alternative/suplimentare si pana in acest moment sunt sg la care Nora a reactionat BINE.

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyca spune:

Multumesc pt sfaturi.Acum facem gimnastica la Budimex si sunt multumita.Acum aproape merge singur dar totusi nu prea are echilibru.La Marius este invers...el nu mananca si este slab...Am inceput de luna trecuta si cu Cerebrolisyn injectii de la neuro(10/luna-timp de 3 luni).Nora unde a facut kineto,si tratament de la neuro a facut?Va dorim multa sanatate.

betty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Kineto a facut acasa... o data pe saptamana. Trat neuro nu am facut. Una mi-a zis ceva, cealalta altceva. Sincera sa fiu eu am ajuns la neuro tarziu...nimeni nu ma credea! Dr. de la Buzau mi-a spus ca in burtica/imediat dupa nastere a avut un edem cerebral. Rezultatele eeg aratau ca este in remisie. Cea din Bz mi-a dat niste medicamente, cea din Buc a spus ca nu-i cazul pentru ca al meu copil recuperase f. bine!
Masajul ii stimuleaza tare bine si noi am avut noroc de o persoana minunata.
O sa vezi ca o sa fie bine...Acum nu o prind prin casa, pe-afara...Alearga ea mai stramb (merge inca pe varfuri)dar e iute!
Bettyca, am o rugaminte la tine! Mai ai ecografiile din timpul sarcinii?
Am hotarat impreuna cu o doamna dr. nutritionist(azi-dim) sa infiintam o asociatie, fundatie ceva formal care se va adresa copiilor nostri. Doamna dr.mi-a confirmat in ac dim ca a descop si dansa multe trasaturi comune intre fetita mea si un alt baietel. Eu singura am identificat alte cateva cazuri aprox identice. Trebuie sa miscam ceva...Ma gandesc si o sa dau de veste cat de curand...
O sa fie bine!
pupici
Povestea noastra este cam incalcita. Am trecut prin multe si nu mai stiu chiar exact cand am facut anumite lucruri, analize, terapii...Mi-am emis multe teorii, pe unele le-am eliminat, la altele revin din cand in cand...Stiu doar pe unde am gresit...si ce imi reprosez.


Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyca spune:

Da,mai am ecografiile si va ajut cu placere.Ma bucur ca se ocupa si de asta cineva in sfarsit.Astept vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetita mea cea mica s-a nascut la 39 de sapt cu 2600 si 50cm.
Asta dupa ce din sapt 32 in sapt 34 nu numai ca a stagnat, dar dra zice ca a si dat inapoi ca greutate. Au decis sa o scoatem la 35 de sapt, dar s-a redresat de la 2000 la 2600 si nu are absolut nicio pb. A recuperat victorios greutatea, a luat 4 kg in 5 luni si 17 cm si nu are niciun fel de retard. Din contra, asa cum au prezis medicii, imediat ce a iesit din viata intraunterina a avut o evolutie fantastica.
Cred ca neruologul pediatru te poate ajuta sa recuperati, iti doresac mult succes.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyca spune:

Da...speram sa ne ajute neurologul,dar cateodata ma gandesc ca parca prea il indoapa cu medicamente...de la 4 luni ia encefabol zilnic, apoi cand a mai facut pauza i-a dat tonotil-n sau tanakan iar acum ia encefabol si face si 10 injectii pe luna de cerebrolysin(timp de 3 luni).Nici nu mai stii ce sa crezi... Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

quote:
citat din mesajul lui Ripley

Fetita mea cea mica s-a nascut la 39 de sapt cu 2600 si 50cm.
Asta dupa ce din sapt 32 in sapt 34 nu numai ca a stagnat, dar dra zice ca a si dat inapoi ca greutate. Au decis sa o scoatem la 35 de sapt, dar s-a redresat de la 2000 la 2600 si nu are absolut nicio pb. A recuperat victorios greutatea, a luat 4 kg in 5 luni si 17 cm si nu are niciun fel de retard. Din contra, asa cum au prezis medicii, imediat ce a iesit din viata intraunterina a avut o evolutie fantastica.
Cred ca neruologul pediatru te poate ajuta sa recuperati, iti doresac mult succes.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)



Si Andreiutul meu s-a nascut tot cu 2600g si 48cm. Am iesit cu el din spital dupa 3 zile si cu greutatea de 2300g. A luat tot cam 4 kg in 5 luni, iar dr. pediatra a fost foarte multumita de evolutia lui. L-am alaptat exclusiv pana la 5 luni. A mers la 11 luni jumate.
Acum e ditamai vlajganu', sanatos si voios...

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput