petesii - stie cineva?

petesii - stie cineva? | Autor: iulia1977

Link direct la acest mesaj

de aproape 2 ani sunt plina de petesii (vase de sange sparte, infime ca dimensiune, se vad doar de foarte aproape).mi-au aparut peste tot, mai putin pe fata. unele s-au transformat in angioame. nu ma deranjeaza decat din punct de vedere estetic, dar am citit pe diferite site-uri ca pot fi manifestarea unor boli f urate. ultimul set de analize a iesit normal.
o "tanti" dermatolog din suceava, cam superficiala dupa parerea mea, m-a diagnosticat cu angioame cherry si a zis ca nu-s periculoase, cat despre petesii...nu le-a bagat in seama.
mie mi se pare ca se inmultesc si sunt cam ingrijorata.
s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
oare ar putea avea legatura cu medicamentul augmentin? am luat acum 2 ani pt o sinuzita si cred ca aparitia petesiilor coincide cu acest tratament.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

nu stie nimeni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

E foarte greu sa iti dai cu parerea despre cauza unor petesii (mici hemoragii punctiforme, superficiale la nivelul pielii ce au aspect pete rosii cat un varf de ac, nereliefate, nedureroase).
Teoretic pot aparea datorita unei fragilitati capilare crescute (iar asta poate aparea in foarte multe boli) sau datorita unor modificari in numarul sau/si functia trombocitelor.
In orice caz cred ca ar trebui sa mergi si la un hematolog pentru un control de specialitate. Daca acesta nu gaseste nimic patologic atunci cred ca diagnosticul pus de dermatolog este cel mai probabil.

Augmentinul nu are legatura cu petesiile insa un tratament hormonal (inlcusiv utilizarea de anticonceptionale) poate fi cauza unei fragilitati capilare crescute.
Dar mai pot fi si multe alte cauze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

multumesc pentru raspuns, acum caut un hematolog in iasi, nu stie nimeni?


Mergi la inceput