Caut un logoped bun in Bucuresti

Caut un logoped bun in Bucuresti | Autor: Germina

Link direct la acest mesaj

Educatoarea celui mic(3 ani si 4 luni)mi-a recomandat sa-l vada un logoped. Dupa parerea mea nu e nevoie, dar nu vreau sa risc nimic. A inceput sa vorbeasca mai tarziu dupa 2 ani si 10 luni, dar acum face propozitii, in fiecare zi e mai vorbaret. In fine, mie mi se pare ca recupereaza. Dar educatoarea zice ca inverseaza vocalele si cica asta ar fi semn ca are nevoie de ajutor. In fine, ma intereseaza daca stiti de un logoped bun in Bucuresti.
Va multumesc!

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmeni spune:

Buna, am si eu un baietel de 3ani si 2luni, care nu formuleaza nici o propozitie, spune numai cuvinte si alea stalcite, mamici care ati facut sedinte de logopedie spuneti-ne si noua in ce consta, piticul meu nu prea are rabdare, cum se fac aceste sedinte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ati gasit logopedul cautat ? Acum am vazut anuntul. Daca mai aveti nevoie, va pot recomanda eu pe cineva.

Copiii merita tot efortul nostru
Sonia, Crisa

Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TBEla spune:

Eu merg cu baiatul meu la logoped. Problemele lui sunt mai complicate, dar cred ca procedura e asemanatoare: o discutie despre partile corpului, culori, numele lui, intelegerea si executarea unor comenzi simple etc,a verificat daca poate pronunta toate sunetele. Dupa aceea (in alta sedinta) au inceputlucrul: aratat poze cu forma gurii cand pronunti sunetele, un fel de gimnastica a gurii (exercitii cu limba, suflat in lumanare) - asta nu cred ca se aplica la modul general. Apoi au inceput cu propozitii simple: Subiect - predicat.
Am fost la 2 persoane si daca vreti va pot da relatii.
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeni spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Acum eu l-am dat la o gradinita particulara la un program scurt, dupa ce i-am facut toate controalele posibile, mi-i s-a spus ca asta ar fi singura solutie de stimulare pentru a incepe sa vorbeasca, integrarea in colectivitate. Are 3 saptamani de gradinita, progrese nu prea sunt, am luat legatura cu d-na dr. Causneanu mi-a spus ca de la 4 ani poate sa inceapa ceva sedinte. Voi cum credeti nu este prea tarziu? Piticul intelege si executa tot ce-i spun numai ca nu pronunta cuvinte.Spune in jur de 20 de cuvinte corect, restul pe stalcite si nu formeaza propozitii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TBEla spune:

Baiatul meu are 3 ani si jumatate, situatia noastra e diferita, dar poate totusi te-ar lamuri o vizita la logoped (care are studii de psihologie). Cand e vorba de copii cred ca exagerez uneori, ma duc peste tot pana ma linistesc.
Numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Logopezi sunt putini si se pare ca daca se aproba noile legi ale educatiei nu vor mai fi de loc.Cineva spunea ca nu prea este nevoie de logopezi.Dar sa nu va mai amarasc sufletul.... Daca un copil nu scoate niciun sunet pana la trei ani, trebuiesc facute o multime de investigatii : orl, neuropsihiatrie... Daca spune chiar si o silaba este un punct forte.Acel copil va vorbi, numai ca are nevoie de o stimulare verbala intensa.Copilul absoarbe informatia ca un burete si incet-incet incepe sa vorbeasca.Copilul la 3 ani nu prea poate sa stea mult pe scaun si capacitatea de concentrare a atentiei este mica.Dar eu am avut chiar si o fetita de 2,6 ani care a spart aceste tipare psihologice.Acum lucrez cu doi alalici (3,6 si 4 ani) si deja suntem pe drumul cel bun. Alalicul este copilul care nu vorbeste de loc.Eu recomand ca in familie sa se exerseze gimnastica respiratorie si sa se faca exercitiile de gimnastica fono-articulatorie (limba,buze,obraji).Totul se face in joaca.Daca doriti sa va indrum catre logopezii din sistemul de invatamant scrieti-mi pe _cioaca @yahoo.com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeni spune:

Multumesc celor care au raspuns, in special Betianei. Asa este trebuie stimulat, la gradinita cred ca este locul ideal, vad ca incearca sa-mi povesteasca ce face, se chinuie dar a inceput sa spuna cuvinte. O sa te rog sa-mi spui si mie unde gasesc un logoped care sa aiba multa rabdare. Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Betiana, mi-ai mai raspuns o data ce exercitii se fac pentru copiii peltici, dar eu nu-l conving pe fi-miu sa faca precum sarpele si cu atit mai putin sa ste acu vreun bat in gurita si sa vorbeasca. Altfel vorbeste bine, poate un pic prea repede, dar "s"-ul lui este invariabil pronuntat cu limba intre dinti. Este amuzant, e scump, dar eu vreau sa nu ramina peltic. Cind sa merg la un logoped? acum sau dupa 4 ani? Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Natasa, ai putea sa-l imiti cu ajutorul unei marionete si sa-l faci sa te corecteze, sau mai bine zis sa corecteze marioneta. De ex. marioneta spune "Eu ma dau cu tania," Iar el trebuie sa spuna corect ("cu sania").II spui ca tu asa ii percepi sunetul s si ca trebuie sa lucrati impreuna.Daca face exercitiile cu tine il recompensezi la sfarsitul saptamanii (jocuri super nanny)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Mi se pare ciudat sa se spuna ca nu mai e nevoie de logopezi...
Pustiul meu se pare ca nu are nevoie pana la urma, si-a dat drumul asa cum ma asteptam. Dar logopeda pe care am intalnit-o era asa cum ma asteptam, cu tolba plina de joculete, cu rabdare si lipici la copii. Nu ca as vrea sa-i fac reclama, dar a fost asa cum ma asteptam sa fie. Si sincera sa fiu, cred ca nu-i posibil sa faci o asa meserie daca nu-ti plac copiii si daca n-ai rabdare, de care noi parintii nu dam mereu dovada. Sa fiti sanatosi si sa aveti rabdare sa lucrati cu ei ca sa-i ajutati sa se exprime mai bine. Eu una am avut noroc cu al meu, si cu cel mare care-i vorbeste intr-una...

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput