Scoala 17 "Pia Bratianu"- pareri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Caprioara, azi am sedinta cu parintii si sper in sfarsit sa aflu maimulte de spre invatatoare.
cat despre scoala 17, se intra foarte greu, directoarea este o scarbosenie..mie personal toata scoala mi-a lasat o impresie proasta nu datorita profesorilor/invatatorilor, care sunt foarte buni, ci personalului administrativ
succes...si apropo, am inteles ca la scoala 17 spaga este cu multe zerouri in coada ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Roxana, merci de info. Astept cu nerabdare noutatile de la tine.

pup you,


Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaradu spune:


Salutam,

Stie cineva ceva despre scolile nr.6 si nr.12 din sectorul 1?Sunt scolile de care apartin si pt ca nu stiu daca voi reusi sa-mi inscriu baiatul pt.toamna la alte scoli despre care se spune ca sunt foarte bune,as incerca si acolo.

Multumesc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rfm spune:

Din fericire, scoala 17 are o echipa buna de invatatori, iar dintre ei Maria Ionescu e alegerea perfecta.
Numai sa aveti sansa sa va inscrieti, sau sa fiti repartizati in aceasta clasa. Inscrierea este conditionata de "impresia " pe care o faceti doamnei directoare.
Va avertizez insa ca din clasa a V a stacheta coboara foarte mult. Foarte putini profesori isi fac meseria cu pasiune, iar dezinteresul lor este transmis copiilor. Iar ritmul de invatatura deprins in clasele I - IV incetineste rapid. Temele nu le sunt verificate decat foarte rar, iar copiii isi dau seama ca pot sa nu le faca. Primesc in fiecare an lista de lecturi suplimentare, dar niciodata nu se discuta despre ele la clasa.
Clasele care aveau cate 10 copiii olimpici in clasa a IV-a, ajung sa nu mai aiba niciunul in clasele V-VIII.
Din punct de vedere pedagogic, profesorii sunt depasiti de aceasta generatie de adolescenti, careia putini stiu sa-i capteze atentia.
V-as sfatui ca din clasa a V-a sa incercati o alta scoala.
Cat despre partea administrativa, tot ceea ce s-a amenajat in scoala s-a facut cu banii parintilor. Au fost clase intregi in care parintii au cumparat termopane, banci, table. Pe langa acestea, s-au dat bani si pentru fondul scolii a carui destinatie nu o cunosc parintii care si-au cumparat absolut tot in clasele in care invata copiii lor.
Va doresc mult noroc in aceasta alegere, iar eu personal sper ca lucrurile sa se schimbe in aceasta scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_levana spune:

Dragi mamici,
stiti cumva o invatoarea care anul acesta scolar 2008-2009 este la clasa a IV la scoala nr. 17 din Bucuresti. Intentionez sa-mi duc fetita la acesta scoala si m-ar intersa o invatoare buna.

multumesc

delia_levana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobic89 spune:

Din cate am citit pana acum, nu a venit nicio parere din partea unui fost elev. Sunt anul I acum, iar invatatoarea mea a fost doamna Maria Ionescu. Consider ca acum sunt in masura sa judec daca sunt sau nu multumita, iar raspunsul este ca da, in totalitate. Inca din clasa I am fost incantata pe doamna invatatoare, iar acum sunt convinsa ca a contribuit foarte mult la dezvoltarea mea ulterioara. Cat despre cat de dificil este de ajuns in clasa dumneai, nu este de mirare, acest lucru fiind valabil in cazul oricarui invatator/profesor bun.
Din ce am mai aflat cat timp eram in scoala 17, alti invatatori buni sunt doamna Manciu, doamna Ionescu Daniela, domnul Durdun.
Am un fratior de 5 ani si jumatate si parerea mea este ca pentru clasele I-IV scoala 17 este potrivita.
Sper ca parerea mea sa fie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidia28 spune:

Buna seara,
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii!
Ma intereseaza invatatoare buna carea acum are clasa a 3-a.
Noi incepem clasa I in 2010, dar auzind cat de greu se ajunge la aceasta scoala vrem sa fim pregatiti din timp.
Va multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_ionescu spune:

Atentie! Daca vreti sa va inscrieti din toamna copilul in clasa I la scoala 17, evitati inscrierea la clasa Cristinei Iordache! La inceput e totul OK, e exigenta, munceste cu elevii in clasa dar pe masura ce mita se aduna se ajunge chiar si la violenta. Am ajuns sa ne fie teama ca ne vin copii maltratati acasa de catre Omari, Bogdani si alti sacosari. Grav e ca cei admonestati de catre "Doamna Invatatoare" sunt tot cei agresati atat fizic cat si verbal. Si mai grav e ca nu mai lucreaza cu ei, mergand pana la a nu mai preda lectiile. Totusi, spre disperarea ei, spaga nu merge (cred eu) la concursuri si olimpiade asa ca mandrii purtatori de sacosa au inca o zi libera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

si noi suntem arondati tot la scoala 17. L-am inscris dar am ceva dubii in alegerea invataoarei-stiti ceva de doamna Serbu ?
Ar fi doamna Serbu sau domnul Durdun .
ce sa aleg ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_ionescu spune:

@ligeea Durdun dar e bine si cu Serbu.
Nu le-a adus nici macar azi rezultatele la olimpiada. Probabil ca trebuie ajustate pe ici pe colo sa nu dea sacosarii in apoplexie din cauza banilor pierduti. Am auzit ca acum se corecteaza loco asa ca poate face ce vrea. Daca-si permite sa faca meditatii cu proprii elevi in spatiul scolii...

Mergi la inceput