Angajare banca

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Ktrinel nu numai Romania este originala si aici front office sunt cei de la ghiseu si cei care intalnesc clientii , in timp ce back office-ul sunt cei fac fac toate hartiile si dosarele.
As avea si eu o intrebare pentru cei care lucreaza in banci?Sunt targeturi de indeplinit la noi?Si in afara de credite si carti de credite, acces internet ce alte produse mai vand bancile in tara?
Va intreb pentru ca aici am inceput sa vindem abonamente de telefon , asigurari, abonamente la gaze, etc si vroiam sa vad un pic.
Merci

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Front office-cei ce efectueaza operatiunile; back office -prelucreaza documentele.

Da, si in bancile din Ro sunt targeturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

eu lucrez in banca de 2 ani. am lucrat intr-o banca 1 an si 10 luni si din ian sunt la alta banca si din cate am vazut eu in astea 2 banci nu se angajeaza sau avanseaza pe pile.
acum am program 8.30-16.30, in general se respecta programul dar daca mai e ceva treaba se sta peste program. in general creditele stau cel mai des peste program

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

banuiesc ca denumirile astea sunt mai noi, ..am colega care a lucrat 10 ani in backoffice in bucuresti...si backoffice isi zicea ..in sensul a ceea ce v-am explicat eu mai sus...oare sa nu fii stiut fata ce face ?...buun, dar atunci barbatu-meu a lucrat in front office , tot in sensul explicat de mine, si tot asa isi ziceau...inca de pe vremea bancorexului...f ciudat

ma mir ce spuneti de franta, ca eu am partener zilnic de tranzactii pe Societe Generale..si vorbim in aceeasi termeni ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

banuiesc ca denumirile astea sunt mai noi, ..am colega care a lucrat 10 ani in backoffice in bucuresti...si backoffice isi zicea ..in sensul a ceea ce v-am explicat eu mai sus...oare sa nu fii stiut fata ce face ?...buun, dar atunci barbatu-meu a lucrat in front office , tot in sensul explicat de mine, si tot asa isi ziceau...inca de pe vremea bancorexului...f ciudat

ma mir ce spuneti de franta, ca eu am partener zilnic de tranzactii pe Societe Generale..si vorbim in aceeasi termeni ..

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Este o 'extindere ' a termenilor.
Initial acesti termeni s au folosit exclusiv in trezorerie (front erau dealerii back cei ce prelucrau tranzactiile.
Acum s a facut segregarea si pt operatiunile cu clientii pt ca cei de la ghiseu nu mai fac tot (adica preiau actele de la client, verifica, da viza pt casieri sau bun de plata pt op, introduc in sistem o/p urile, calseaza documente). Acum cel din front preia documentele, verifica contul, da viza si in rest prelucrarile le face b/o.
Se pare ca asa se greseste mai putin si se prelucreaza documente in timp mai scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutza4 spune:

si daca va mai zic ca am facut o gafa, ca sa o "astup" pe prima? i-am trimis tipei un mail, in care i-am zis ca as fi MAI interesata de un post in back office sau ca ofiter de credite, avand in vedere experienta mea si ......studiile!!!!! insistand pe cele din urma! asta dupa ce i-am multumit in urma intrevederi avute, bla, bla, bla!!!
OARE VOI MAI PRIMI UN RASPUNS?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Personal cred ca ai gresit cel putin din doua puncte de vedere.
1. Nu se trimit mailuri post interviu, agaseaza un recruiter
2. Este o contradictie intre solicitarea ta afirmatia privind experienta teoretica si experienta practica. Tin sa precizez ca ai subliniat studiile ac si cum ar fi un punct forte insa te asigur ca studiile pentru back office sunt implicit necesare nu vad cum ar putea un angajat sa faca fata cerintelor minimale ale unei astfel de pozitii fara sa aiba cel putin studii de specialitate. Insa ce este relevant mai degraba este reprezentat de experienta in domeniul financiar contabil, de disponibilitate, de flexibilitate in rationament, de fler, de rigurozitate si disciplina, acestea sunt atuuri. Daca analizezi pozitia ta din care reiese faptul ca ora 17 deja ti se pare infernala mi-e teama ca ar fi rexcomandabil sa te orientezi pentru un job compatibil cu necesitatile tale. Desigur este opinia mea insa incerc sa gandesc "la rece".

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

quote:
Originally posted by codrutza4

si daca va mai zic ca am facut o gafa, ca sa o "astup" pe prima? i-am trimis tipei un mail, in care i-am zis ca as fi MAI interesata de un post in back office sau ca ofiter de credite, avand in vedere experienta mea si ......studiile!!!!! insistand pe cele din urma! asta dupa ce i-am multumit in urma intrevederi avute, bla, bla, bla!!!
OARE VOI MAI PRIMI UN RASPUNS?????



Eu cred ca o sa primesti raspuns. Bancile au mare nevoie de personal pentru ca se extind mereu si nu platesc asa de mult cum se crede. Tu ai cerut bani putini si cred ca vor persoane pe care sa le plateasca cit mai putin si sa munceasca cit mai mult. Trebuia sa ceri mai mult ca sa ai de unde sa scazi la negocieri. Niciodata sa nu mai procedezi astfel. Nu cred ca e rau sa le trimiti mail dupa interviu pentru ca arata ca esti interesata de post, dar trebuie sa ai grija ce si cum ceri.
Insa daca ai copil mic nu cred ca banca e cel mai bun loc unde sa lucrezi pentru ca mai devreme de 6 nu pleci de ac0lo si iti garantez eu ca la 6 fix o sa fii prima care te ridici sa pleci si o sa se uite toti la tine cam ciudat. Asa ca o sa faci ore suplimentare si fara sa vrei doar pentru ca altii stau peste program chiar daca tu esti eficienta si termini treaba la timp. Insa oricum se gaseste mereu sa ti se dea ceva de facut in ultimul moment. Mai gindeste-te la ce iti doresti. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutza4 spune:

va multumesc mult ptr. raspunsuri. uff! da, cred ca un job la o banca nu e de mine. doresc sa-mi dedic cat mai mult timp lui bebe si evident lui bebe mai mare, adik....my husband. o sa ma reprofilez...desi nu stiu acum inspre ce,ca a castig macar un 15 mil. uff! tare greu mai e!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Pe puncte:
1. In banci se poate pleca si la 5.30 sau cand ti se termina programul ofical, daca ti-ai terminat treaba ai ai o functie de conducere;
2. In banci se promoveaza la greu pe pile si pe ochi frumosi, recomandari.
La stiu pe ambele de la sotul meu care, desi avea o functie de conducere si ii permite pct.1 a plecat nervos din sistem pentru ca nu mai putea avansa din cauza pilelor care ajunsesera sa castige chiar mai mult decat el. Concret, tipa abia iesita din facultate angajata din prima pe 2000 de euro pe post de lucrator la contabilitate. Sotul meu, seful ei teoretic, castiga mai putin ca ea si se enerva zilnic de ineptiile pe care le scotea de ajunsese sa ii faca el treaba. Pana a plecat s-au mai angajat cativa cu salarii astronomice de ti se facea scarba. Nu spun banca pentru ca nu are rost. Peste tot e la fel. Numai ca nu se afla ca de, salariul este confidential.

Mergi la inceput