varicela la 20 saptamani de sarcina- Disperata !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ioana, acum am vazut mesajul tau
am trecut prin aceeasi sit. eu am vut putine bubite, fara febra...
eu sunt un caz fericit..sper..:)
copilul meu pare sanatos, inteligent...sper sa nu apara ceva pe parcurs.eu am avut mai devreme, din pacate boala, pe la 14 sapt. dr meu ginec m-a incurajat sa tin copilul, dr de fam..sa ma mai gandesc...
acum fiecare cum crede si cum simte..
iti doresc tot binele din lume si un copil sanatos!

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Buna, fetelor! Eu sunt insarcinata in 9 saptamani si sunt suspecta de varicela. M-am dus la infectionist pt hep b, ca mi-a iesit pozitiv antigenul HBs si fiindca de 2 zile imi aparusera niste bubite, i le-am aratat fara sa ma gandesc macar ca ar putea fi varicela. Nici dr nu e sigura, a zis sa vedem cum evolueaza, cert e ca chestia cu hep b a devenit dintr-o data minora. N-as vrea sa renunt la copil, cum as putea sa aflu, prin ce teste, daca e afectat embrionul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Victo si eu am patit exact ca tine...Ma bucur ca bebele tau e ok...Cand am facut varicela tot la 14 saptamani stiam ca e baiat si tot Stefan vroiam sa-l numim...La eco de 19 saptamani ne-a spus ca e sigur fetita. Ma gandesc cu groaza ca daca as fi facut nastere provocata asa cum imi spuneau si mie medicii de familie si dermatologii care m-au vazut, m-as fi simtit ingrozitor. Imi doresc foarte tare o fetita, insa recunosc a si eu stau cu teama.

ionik nu stiu ce teste sa faci pentru a vedea daca bebe e 100% ok..din cate stiu eu nu exista, insa ca sa vezi daca ai avut varicela poti sa-ti faci analize la sange: IgG si Igm pentru VZO - virusul varicelo zosterian. Daca IgM iti iese pozitiv inseamana ca ai facut recent varicela. Daca IgG iti iese pozitiv inseamana ca ai avut in copilarie si esti imuna.

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

varicela in trimestrul doi nu e asa de speriat. Si eu caAdriana cunosc pe cineva care a patit-o(pe la 24 de spar parca) si copiulul e perfect sanatos, frumos si voios!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Dragelor,
Copilul meu de 3 ani si 3 luni a luat varicela dar nu stiu de unde.
Eu sunt eram insarcinata in 9 luni dar eu nu am contactat,doar ea.
Eu am avut in copilarie.
Eu cred ca nu e nici o problema...
Am fost la doctor atunci la un control si am omis sa ii spun de asta
Voi ce credeti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik.b spune:

Imi pare rau ca varicela a mai creat probleme si altora dintre noi, dar s-ar putea sa fie o epidemie la acest moment. Cert este ca f putini ginecologi recomanda inainte de sarcina teste prin care sa vezi ce boli infectioase ai avut in copilarie si ce poti contacta, pentru ca eventual sa te vaccinezi.In cazul meu singura pe care nu am avut-o a fost varicela, dar am aflat acest lucru dupa ce am ramas insarcinata.
Din tot ceea ce am citit riscul unor malformatii este de 0,4 % pana la 14 saptamani si 2 % intre 14 si 20 de saptamani. O parte din ele se pot vedea la ecografie, dar singura analiza certa ar fi amniocenteza, care ar putea spune daca virusul s-a transmis la fat.
Problema mea si a Ioanei ar fi ca am facut boala in jur de 19,20 de saptamani, astfel incat un raspuns al eventualei amniocenteze ar veni destul de tarziu, prin saptamana 25, 26, cand nu stiu ce s-ar mai putea face. De fapt imi este si frica sa ma gandesc.
Oricum nu se poate analiza nimic pana la finalizarea bolii, asa ca mai am cateva zile si apoi pot sa incep sa fac ceva.
Va doresc multa sanatate si sper sa avem puterea sa trecem peste toate incercarile acestea si sa avem copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Monik mie nu mi-a zis nimeni ca amniocenteza iti poate spune daca virusul afecteaza fatul. Iti poate spune daca are malformatii sau nu, dar eu stiu ca la cele genetice se refera...Dr mea a mai recoltat pentru amnio, insa in cazul meu nu a recomandat-o si eu nu am tinut mortis sa o fac pentru ca si asta are un risc de avort. Intrebati daca va trebuie sigur amnio. Eu am facut triplu test la 15 saptamani si mi-a zis ca nu mai trebuie amnio ca am rezultat bun.

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_gazi spune:

Dragelor, eu tot cu bubite sunt, am facut si analiza si evident ca a iesit atat igg cat si igm pozitiv. Nu stiu ce sa zic despre varicela asta si riscurile la bebelusi... am citit si rascitit pe internet pe site-urile americane (cam cele mai panicoase de altfel) se spune ca tb facut mai intai de toate un control f strict ecografic si apoi si o amniocenteza. Fiecare are insa limitele lui: ecograful nu poate detecta eventuale probleme legate de vaz si auz iar amniocenteza (lichid amniotic) se pare ca riscul de a fi infectat acest lichid este destul de mare in trimestrul doi dar asta nu inseamna in mod obligatoriu ca bebelsul are malformatii fetale.

" Although VZV can be detected by PCR in fetal tissue and amniotic cells,there is at present no way to determine conclusively which in utero VZV infections will result in the congenital varicella syndrome and which in a healthy infant."

Asa ca eu sunt in mare dilema cu aceasta amniocenteza. Vreau sa termin cu bubele si sa merg mai intai la un ecograf dar timpul trece...

Va doresc multa sanatate, sa ne treaca bubele si sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi si sa ne indrume pe calea cea buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Ioana eu am gasit urmatoarele pe net:
"If infection occurs in the first 20 weeks of pregnancy, there is a very small risk (less than 1 percent) that the baby will be born with congenital varicella syndrome, a group of serious birth defects."

Eu nici nu vreau sa ma gandesc ca fetita mea va avea probleme! tie ce valori ti-au iesit...mie IgG in jur de 3 si ceva si IgM in jur de 7 si ceva...eu le-am facut in a 6 zi cu bube.
Eu amnio nu fac, iar ecografia am facut-o la 19 saptamani si totul e perfect.

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_gazi spune:

Miha,
Eu in a 7 zi de bube am avut igg 2,04 si igm 0,7 (slab pozitiv). Eu cu amniocenteza sunt f f nehotarata pt ca din tot ce am citit si vorbit cu dr (si nu de pe plaiurile nostre, unde este un mod de castig in plus) nu spune nimic clar. Mai mult ca sigur ca virusul a trecut bariera placentara si daca il detecteaza asta nu inseamna nimic. Nu e obligatoriu ca bebelusul sa faca boala si in plus malformatii. Iar daca nu il detecteaza, deci rezultat negativ, la fel de bine este posibil ca in acel moment sa nu mai fie in lichid si iar nu inseamna nimic, daca a fost. Nenorocitul asta de virus are niste mecanisme de reactivare tare aiurea- ca atare ca se poate reactiva dupa timp la adult si da zona zoster. In studii americane spune ca posibilele malformatii congenitale sunt date de aceasta reactivare a virusului la fat (adica acum trece, se stocheaza in nervii spinali si hop dupa un timp intrauterin se re-activeaza si poate fi naspa sau extra-uterin copilul face zona zoster- nu e periculos dar e dureros).

Luni merg la ecograf si dr ca nu am vrut sa-mi vantur pana acum bubele si sa vedem ce-o zice. Sper sa nu zica nimic de amnio pt ca eu nu cred in ea. Va scriu si va povestesc.

Sa ne dea Dumnezeu putere si sanatate si aceasta boala sa fie doar o simpla incercare. Sa ne fie copii sanatosi si noi sa ne bucuram pe langa ei.

Va pup cu drag[dual, vad ca(din pacate)suntem un grup de buboase burtoase


Ioana



Mergi la inceput