nasterea in apa - o alternativa, un miracol

nasterea in apa - o alternativa, un miracol | Autor: martie

Link direct la acest mesaj

Prima oara am nascut pe cale naturala la spitalul Cantacuzino, cu epiziotomie, pentru ca atata se stie si atata se vrea - sa se taie cu orice chip, "preventiv", am avut o vindecare extrem de dificila, zona a fost infiorator de dureroasa luni de zile etc., iar a doua oara am nascut tot natural, desi se impunea cezariana conform parerii mai multor medici, insa am nascut in apa, m-am dilatat foarte bine si nu mi s-a facut nici o epiziotomie, nu am avut nici un fel de ruptura, desi doctorul era rezervat, avand in vedere recenta epiziotomie de la prima nastere, care ar fi putut ceda in mod obisnuit. Am nascut, iar dupa doua ore eram la baie, faceam dus si vorbeam la telefon. Incredibil, dar adevarat! Acum exista atatea surse de informare, atatea reviste specializate, atatea emisiuni, forumuri si totusi nu se stie mai nimic despre nasterea in apa care poate fi o alternativa, dar de fapt este un adevarat miracol!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Ai putea sa ne dai mai multe detalii? Unde anume ai nascut? Cu ce doctor? Cat a costat aceasta nastere?

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Draga mcm, vreau sa-ti spun ca am ajuns sa nasc in apa dintr-o intamplare nefericita... pentru ca dr. mea m-a lasat balta, pentru ca m-au apucat contractiile intr-o sambata, iar ea m-a sfatuit respectuos sa ma duc sa nasc cu medicul de garda.

Eu nu aveam incredere in nasterea in apa, in primul rand pentru ca nu credeam ca poti sa nasti fara sa te rupi sau fara nenorocita aia de epiziotomie, desi fusesem la un control si dr. imi explicase in amanunt avantajele nasterii in apa, dar mie mi se parea un moft si ziceam ca incearca sa-si atraga "clienti", find vorba de clinica particulara.

Ramanand fara doctor cu care sa nasc, ca doar nu ma duceam sa nasc cu medicul de garda, am inceput sa sun disperata la toti dr. din familie (al lui mama, soacra etc.)si fiind sambata si necunoscandu-mi trecutul medical nu a dorit nici unul sa ma asiste.

Disperata!!!, m-am urcat cu sotul in masina si am plecat la Brasov, la Clinica Eva, ca sa nasc in apa, ca sotul meu a insistat, ca a citit f mult pe tema asta, dar va spun sincer, eu m-am dus acolo DOAR pt. ca era singurul doctor care m-a primit sa nasc, desi ma vazuse doar la o ecografie, cand l-am si cunoscut.

Se numeste Dr. Baiulescu, are peste 1000 de nasteri subacvatice la activ, EL NU TAIE, pentru ca apa te dilata extraordinar.
Maternitatea la care am nascut este "Clinica Eva" din BV (www.clinicaeva.org) si m-a costat 500 Euro, dar cred ca acum este mai ieftin, ca eu cand am nascut, nu aveau inca contract incheiat cu Casa de Asigurari de Sanatate.

Nu se primeste spaga.. asistente sau doctori.. camerele sunt super, iti dai in camera cat de cald vrei, ai in camera plasma, mancarea a fost excelenta, venea sotul meu si ma invidia pentru meniu, doar niste ciocolata mi-a adus de acasa, ca in rest avem orice, sotul poate asista la nastere (noi in timpul nasterii am ras impreuna cu doctorii de ne-am stricat), am avut camasi de noapte de la ei, ca sa nu le murdaresc de sange pe ale mele, bebi a fost imbracat cu hainute roz de la ei, mi-au adus in camera pampersi, crema, termometru..de toate. Eu am facut si epidurala in banii astia. Inainte de externare a venit unul dintre asociatii care detin clinica si m-a intrebat daca mi-a placut, dar mai ales sa-i spun ce nu mi-a placut.

De dr. Baiulescu nu am cuvinte,eu si sotul meu am ramas prieteni cu el, ne sunam, vorbim la tel., este un medic cu HAR. Ma suna de pe tel. lui sa ma intrebe cum ma simt etc. si nu sunt nici vedeta, nici nu am venit la clinica cu Rolls-ul.

Ce mi s-a parut interesant e ca am cautat pe net despre el, inainte sa ma duc la ecografia aia, poate-poate gasesc vreun copil mort sau ceva in genul asta pe agenda lui. Vreau sa zic ca toata lumea scria despre el cam ce scriu si eu acum, chiar ma enervasem ca nu gaseam nimic, pentru ca eu nu voiam sa nasc in apa si sa ma trambalez pana la Bv si voiam sa gasesc motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Scuze, am uitat, m-a costat - m-am uitat pe factura- 790 euro!
500 m-ar fi costat daca aveau ei incheiat contractul cu Casa de Asigurari, de asta am confundat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Suna foarte bine!
la a doua nastere ma vor avea clienta cu siguranta.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Luna, esti insarcinata? Daca da, poti sa ma intrebi sa-ti mai zic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alisut spune:

Are cineva idee daca exista aceasta facilitate si in Bucuresti? Eu urmeaza sa nasc in februarie la Polizu si as vrea sa stiu pentru ca imi este groaza de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Alisut, eu zic sa nasti in Bv cu Dr. Baiulescu, nu cred ca e nimic in Bucuresti de acest gen... se zbatea Columbeanu sa faca in Buc. cu Dr. Oprescu, dar nu cred ca s-a concretizat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


martie, multumim frumos de informatii! Am insa cateva intrebari. De ex. eu sunt din Bucuresti: chestia cu mersul cu contractii pana la Brasov si apoi drumul inapoi spre casa cu un bebe atat de mic nu este o complicatie mare? Voi sunteti din Bucuresti, parca, asadar: cum v-ati descurcat cu toate astea? Nu este un pic riscant pt bebe????


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Iepumic, super intrebare, tot din cauza asta nu am vrut nici eu sa aud de deplasare pana la Bv., dar sincera sa fiu nu ma gandeam la copil, ci la mine. Eu cu primul copil de la 2 saptamani am mers peste tot prin provincie, el e mic si doarme intr-una,sta acolo in cosulet, daca ii era foame, ridicam bluza si gata, nu e nici o chestie.

Eu ma gandeam la mine, ca aveam experienta primei nasteri: ca nu o sa pot sa stau pe scaun, ca o sa ma doara, ca o sa fiu obosita, in fine... tot felul.

Dupa care mi-am amintit de prima mea nastere la Cantacuzino. In salon cu mine era o fata din Rosiorii de Vede care venise ca nu avea curaj sa nasca cu dr. de acolo. Noua, celor din Buc. ni se pare super aiurea sa mergem in alta parte, chiar daca e pt. binele nostru, pentru sanatatea noastra si a copilului etc., in schimb cele din provincie, decat sa nasca cu dr. "veterinar" sau cu dr. "renumiti" ca scot utere, li se deschid operatii si alte orori, strabat toata tara.

Dr. Baiulescu mi-a zis sa ma duc si sa ma cazez in Bv. cu cateva zile inainte, dar eu nu am vrut sa nasc in apa si pace, pur si simplu nu credeam ca poti naste fara sa te rupi sau fara sa te taie. In ziua in care mi-a sosit sorocul... adica au inceput contractiile, dupa cum v-am zis, dr. mea "a avut treaba" si daca a fost singurul dr. care a acceptat sa ma asiste, ce sa fac? Nu am avut incotro! Am plecat spre Bv. Aveam contractii cam la 15-20 min., era aprilie, la munte pomii infloriti si lalelele inflorite si pe drum nu am fost stresata deloc, doar ca eram ffff emotionata ca urma sa intalnesc un bebi. Ma gandeam ca daca nasc in masina o sa ma arate pe discovery, ca am mai vazut cazuri, dar cine are norocul sa nasca in 2 ore?
La intoarcere, bebi a dormit in cosulet, la intrarea in Buc. era un blocaj de nu pot sa zic, i-am dat sa pape ca stateam in spate cu bebi si n-a avut nici o problema. Iar eu nici atat, pentru ca am nascut fara sa ma taie, fara sa ma rup etc., cum spuneam... Durerile sunt de la epiziotomia aia nenorocita, nu de la altceva sau..ma rog, la cezariana... unde am inteles ca e si mai nasol.. (precizez ca am intrebat numai persoane care au nascut si natural si cu cezariana!)
Cateva zile am avut doar dureri in zona, exact ca la febra musculara, de fapt asta si aveam - febra musculara, normal, de la efortul de impingere. Daca eu in a 3-a zi cand m-a externat, am fost cu sotul in Poiana Bv. si am mancat la restaurant, va dati seama asa ceva... se uitau toti la copil ca la urs... ca n-au mai vazut copil asa de mic... si noi ziceam: pai normal, are 3 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Hai ca ai fost super haioasa cu faza cu mancatul la restaurant!!!!!! .
Este super ideea cu nascutul in apa, eu auzisem demult de asta dar stiam de o clinica din orasul Victoria, LANGA Brasov.....asta de care povestesti tu este mai noua. Si nu mi se pare asa scump, comparant cu alte spitale private de prin Bucuresti unde, pana la urma, chinul tot al tau este numai ca te costa de la 1000 de euro in sus sa te chinui in conditii ceva mai bune decat intr-un spital normal.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput