M-am hotarat.............adoptie(44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

LA MULTI ANI DRAGELE MELE SI UN NOU PLIN DE IMPLINIRI!!! SA DEA DD SA AVETI ACASA CAT MAI REPEDE COPILASUL DORIT!!
Imi cer scuze ca nu am mai intrat, dar am stat fffffffffff prost cu timpul. Insa au fost cele mai fericite zile din viata noastra. Din 21 dec pana pe 2 ian am avut micuta acasa. A fost minunat. Nimic nu se compara cu sambetul sincer al unui copil si cu modul in care acesta incearca, asa cum se pricepe si el, sa iti spuna ca te iubeste. Suntem niste vorbarete. Am inceput cu lucruri de genul "bei" cand ii e sete si nu are biberonul la indemana, "papapapapa" cand ii e foame, mers cu o ghetuta in mana atunci cand stie ca e vremea de mers afara, "ia" atunci cand vrea ceva si nu ajunge cu manuta sa apuce. E moarta dupa tati si toata ziua il striga. Daca pleca din casa incepea sa il caute peste tot si sa il strige de ziceai ca a parasit-o. De 3 sapt suntem maraite pt ca ne dau alti dintisori in numar de 7 ?!?!, asa ca suferim toti impreuna cu "piticuta".
Pe 20 febr avem termen pt incredintarea in vederea adoptiei, dar am facut cerere de comutare de termen si asteptam sa vedem ce se va decide pe 16 ianuarie. Mi-am intins iarasi "antenutele" ca sa reusesc sa gasesc pe cineva care sa ne ajute sa ni se comute termenul macar la sf lui ianuarie.
Am reusit sa scriu acum pt ca Alexuta doarme (acum o luam la fiecare sf de sapt) pt ca altfel este "calare" pe laptop pt ca ii place la nebunie.
Succes tuturor fetelor care asteapta sa isi gaseasca puiutul. Nu va pot spune decat atat: oricat am indurat si oricat am luptat, nimic nu se compara cu momentul in care ingerasul iti intra in viata si o umple de lumina si dragoste. Asa ca "la lupta" pt ca satisfactia reusitei ne va face sa uitam de toate.
Pupici tuturor

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Valiburu felicitari si mult succes!Suntem in aceiasi "oala" si noi suntem in curs de atestare pentru bebe2.

Catty ma bucur ca esti bine si o sa o aveti pe Alexandra cat mai curand acasa.Nici nu stii cat ma bucura sa te "aud" zicand oricat am indurat si oricat am luptat, nimic nu se compara cu momentul in care ingerasul iti intra in viata si o umple de lumina si dragoste.





Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Va multumesc mult pentru raspuns. Am rezolvat ieri la policlinica Colentina , am gasit 2 doamne foarte de treaba si m-au indrumat ele, ca doctorul meu de familie .......... cand am fost sa il intreb de unde pot sa gasesc aceste certificate m-a luat la mistocum ca sotul meu nu face fata, asa ca m-am lasat pagubasa, doar il platesc din asigurarile mele , acum imi i-au alt medic de familie.
In rest am toate actele in curs de finalizare si gata sper sa le termin intr-o saptamna.

Va multumesc foarte mult,
Claudia

quote:
Originally posted by simona dragusin

Fetelor va urez un an mai bun,cu multe impliniri si cit mai multe mamici fericite!
La multi ani! !

Claudia noi am facut analizele la policlinica unde lucreaza medicul de familie .Succes ! Si bine ai venit

SIMONA si PATRICIA

www.onetruemedia.com/shared?p=1f009c2fd6ab5dab1d30f6&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">my angel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Buna, dragele mele!

Un an bun si frumos si plin de copii sanatosi!

Pe 16 merg la tribunal sa semnez incredintarea pt adoptie si din 17 Maria va veni acasa la mine. Doamne cat astept.... Azi noapte pe la 3 mi-am amintit de ea, mi-am imaginat ziua venirii ei acasa si n-am mai inchis un ochi. Si, ca sa vedeti cat sunt de nebuna, azi noapte m-am culcat in camera ei, printre jucariile ei... Ooooof, e o minune sa fii mama....


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

La multi ani tuturor si un an nou plin de impliniri!
Tzuni ai reusit!! Ma bucur f mult pt tine!!! Felicitari! Mai ai f putin pana vine fetitza ta acasa pentru totdeauna....se simte fericirea ta...
Catty...succes sa reusesti sa iei micutza ta cat mai repede acasa!

Noi am inceput un nou an...cu asteptari...sperante. Avem si noi o micutza de numai 3 luni pe care speram sa o putem lua acasa in plasament de urgenta, dar lucrurile inca stagneaza, toti se misca f greu si copilul are situatia neclara. Nu putem face decat sa asteptam deocamdata...dar speram!

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariannes_V spune:

Buna! Va doresc Un An Nou Plin de Bucurii si Impliniri! Ce de mamici fericite! Imi doresc sa ma numar si eu printre voi!...Vreau sa incep dosarul pentru adoptii! Nu stiu nici un copil care este de adoptat...iar o doamna de la DPC care mi-a spus ce acte sunt necesare, mi-a cam taiat elanul, spunandu-mi ca nu sunt copii de infiat pana in 3 ani...Imi doresc foarte mult o fetita! V-am scris deoarece, am nevoie de ajutorul vostru! Nu stiu ce ar trebui sa scriu in cerere sau in recomandarile colegilor de la servici! (colegii vor doar sa semneze ceea ce scriu eu, ca ei nu se pricep...) Astept un raspuns de la voi! Multumesc din suflet! (teoretic stiu ce se cere la dosar, as vrea sa stiu cum e cu practica...) Numai Bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Ariannes, drumul este destul de lung dar finalul este super...
Cererea trebuie sa fie adresata catre director DPC si cred ca te vor invata cei de acolo:".....doresc sa adopt un copil, sau sa primesc atestatul de familie adoptatoare..."
In ce priveste caracterizarile tb sa fie de la cei din jur, cum ca iti plac copii, ca te porti frumos pe unde umbli si in final ca ar fi bine pt tine sa ai dreptul la o adoptie pt ca meriti si doresti acest lucru
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariannes_V spune:

Valiburu, multumesc! Eu am inteles ca recomandarile de la servici trebuie sa contina date referitoare la noi, strict legate de servici! cum ca, suntem buni in ceea ce facem, ne intelegem bine in colectiv...etc...cate 2 recomandari de fiecare...o pagina sper sa fie suficienta, pentru fiecare recomandare...si o pagina pentru cerere...insa, eu nu reusesc sa umplu nici o jumatate de pagina, deoarece nu am idei...Pentru mine e simplu...suntem o familie fericita, fara copii, stam bine material si dorim sa adoptam o fetita pana in 3 ani...in rest...in sfarsit, e clar ca trebuie sa ma inteleg cu cei care imi vor prelua dosarul...insa, nu se stie peste ce doamna draguta sau nu, vom da acolo...Sper sa avem noroc! poate saptamana viitoare rezolv cate ceva...Inca o data, MULTUMESC! Va doresc o zi cat mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kyykyy spune:

LA MULTI ANI SI TOT CE VA DORITI!FETELOR E PRIMA OARA CAND INTRU SI VREAU SA VA MULTUMESC PTR. CA DATORITA VOUA M-AM HOTARAT SI MAI ALES SOTUL MEU S-A HOTARAT SA ADOPTAM O FETITA.SUNT CU MORALUL LA PAMANT PTR.CA AZI AM FOST DPC SI SUNT 65 DE FAMILII IN ASTEPTARE SI ASTA M-A DEMORALIZAT.EU M-AM GANDIT CA DACA SUNT DIN CONSTANTA AM MAI MULTE SANSE DE A AVEA O FETITA IN SCURT TIMP ADICA MACAR INTR-UN AN.DAR...M-AM INSELAT.NICI TIPELE DE LA DPC NU SUNT PREA DE TREABA SI CRED CA ELE M-AU DEMORALIZAT CEL MAI TARE.VA PUP PE TOATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Arianes cam asta scrie in caracterizari: ca sunteti o familie unita, ca sunteti ok financiar, ca va doriti f mult un copil, ca respectiva persoana (care va scrie caracterizarea) va cosidera apt sa adoptati.
Kyky nu demoraliza. Poti adopta din orice judet asa ca nu tb sa te limitezi la Constanta. Oricum, fiecare din cele 65 de familii care asteapta are norocul ei, copilul ei, asa ca nu neaparat vei fi a 65-a mamica adoptatoare din Constanta. Mergeti cu actele mai departe si undeva pe drum vi se va deschide si usa catre copilasul vostru.
Stiu, mereu cand scriu asta realizez ca daca mie mi-ar fi spus cineva asa ceva cand m-am apucat de acte as fi zis "da, e usor de spus cand ai sacii in caruta", dar veti vedea, asa cum am vazut si noi, ca ce e al vostru e pus deoparte, va veti gasi copilul atunci si unde va veni momentul.
Succes!

Mergi la inceput