Copii din 1996(13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mihaela, scumpa de Diana... Ce stress. Nu vreau sa generalizez, dar am bagat de seama ca orientalele sant tupeiste rau peste tot, la orice varsta. Dar cum zici si tu, lectia invatata.

Tocmai am inchis telefonul cu profesorul lui Elliot de literatura. Si el a ajuns la aceiasi concluzie - copil destept, dar puturos. Asa ca o sa-i dea tema de vacanta, si eu numai pot de bucurie, ca ma simt razbunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

quote:
Originally posted by Sanca
Mihaela, mutumim de noul subiect. Da si tu un reply la postarea lui MQQM de la subiectul trecut si pe urma copy lista cu nume si posteaz-o pe prima pagina. Nu de alta, dar sa nu uitam vreo zi de nastere (ca a lui Elliot vine in ianuarie ).


... asa cum o uitarati pe-a lui Dedi... jokin'!

Mihaela, ce obicei dom'le! Oportunista fata aia! La scoala la Dedi s-au tras la sorti si fiecare copil ia cadou altui copil ceva de exact $10, fara exceptie. Azi am cumparat un gift certificate la Claire's (cercei, farduri, etc) pt fetita care ii e desemnata. Si absolut fara cadouri la profi, au trimis email la parinti. Asa, de amuzament, fetele isi lipesc cadouri pe dulapuri, dar in general o bombonica si un desen de mana. E buna o lectie din asta, pe de alta parte sa ai grija ca poate si celelalte fete au pus paie pe foc. La capitolul asta, fetele sunt foarte rele! Apuci pe mana lor, esti "toasted"! Sa o pregatesti pe Diana si pt adevarul asta neplacut, daca e prea sincera si mai credula, sa nu sufere. Eu pe Dedi am invatat-o sa se tina deoparte de intrigi si barfe, nu-i iese tot timpul, dar e constienta.

Sanca, pup Elliotul, lasa ca-i trece lui lenea cumva. Ce carti ti-ai luat?


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Dragelor...saru-mana de sustinere cu serbarea lui Alex!Se mai intampla...acuma mi-a trecut.
Nu va raspund pe rand,nu va suparati,ca-s pe fuga.Si ieri am fost la fel,se aglomereaza treburile la servici,ca de obicei la sfarsit de an.Ieri,pe langa alte trebi,au venit sa ne recolteze sange si tocmai mie mi s-a spart vena,asa ca am toata incheietura cotului mov,durere multa...am dat cu creme,am pus gheata...si cireasa de pe tor,aseara,de durere am luat un ketonal,care mie imi face foarte rau,dar nu mai puteam de durere....asa ca pe 4 dimineata m-am trezit ca imi venea sa vomit.Cum eu nu pot voma,mi s-a facut atat de rau...dimineata am stat pe wc de cred ca m-am dezhidratat complet...ce sa va spun?Simt in capul pieptului ca un ghem de rau si ma ia si cu ameteala....
Tot azi vine Mosu la servici,la ora 13...iar diseara la ora 18 chef la carciuma...cu colegii,cheful de Craciun.
Cumparaturile nu le-am terminat,pentru acasa,aglomeratie e peste tot...bradul inca nu l-am cumparat...curatenia inca nu am facu-o....s-au adunat toate gramada....
Gata,ca m-am vaitat destul.
Ce sa mai zic?Va doresc spor la treburi.Mai vorbim.Pupici la toate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna ziua, buna ziua. Fugiti repede ca va prinde Crcaiunul, hehe.

Noi avem azi ambele serbari si un concert la care ma duc eu cu sotiorul meu dupa ce ne adunam de la scoli si gradinitze.
Ia sa va arat proba de costume, Andrei e Nica din Amintiri din copilarie si Luca e tobosarul care anunta recensamantul in scena nasterii Domnului.

Proba de costume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sanca, asa e...s-a stresat putin Diana. Acum e ok, s-a lamurit ca asa sunt unii oameni(deocamdata fete).

mqqm, de asta i-am si spus Dianei ca nu pot dovedi ca fetita i-a dat parfumul pe care l-a primit ea de la alta, i-am spus ca nu e corect sa o acuze pe Camon. Fetita care i-a dat lui Camon asa un parfum, sustinea ca e cel dat de ea, atunci camd Diana i-a aratat cadoul primit. Acu' s-a lamurit si Diana, ca se simtea vinovata sa foloseasca un cadou care nu i s-ar fi cuvenit. Asa am lamurit ce gest urat a facut Camon cersind cadouri si exagerand intr-atata cu valoarea lor. Ca un cadou e un gest frumos, nu conteaza valoarea lui daca e dat din inima, gestul e de o mie de ori mai valoros. Asta am vrut sa inteleaga. Si apoi cu barfulitzele, le stiam si din Ro...moama ce de invarteli erau in clasa lor, imi vuia cateodata capul cu ce povesti venea Diana acasa, dar erau copilarii. Pe cand acum chiar mi s-a parut o chestie serioasa.

Miki, spor la serbari si distractie placuta la concert.

Ana-Maria, distractie placuta!

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Am ramas in urma rau... am avut mult de citit!
Eu sunt in concediu de luni si am tot facut curatenie, apoi m-am apucat de tricotat, ma relaxeaza. Pe calculator nu am mai stat, am facut o pauza, ca la serviciu stau non-stop cu ochii in el.
Diana abia asteapta sa ia vacanta, maine se duc la scoala ca sa-si imparta cadouri, au tras biletele la sorti, fata careia trebuie sa-i ia cadou e o fata cu posibilitati materiale si se asteapta sa primeasca cine stie ce. Insa eu ii dau doar 15 lei sa-i ia ceva maine dimineata, sa se descurce cu ei.

Ieri i-a adus teza la matematica, a luat 10, insa a intrat in casa cam plouata si mi-a zis ca a luat 8. Apoi a intrat la mine in bucatarie si mi-a sarit in brate, strigand: "am luat 10!" Am pupacit-o un pic si-mi zice:"parintii Alexandrei au dus-o la Mc pentru nota din teza". I-am zis ca eu n-o recompensez pentru note, ca doar invta pentru ea, nu pentru mine.

Acum doua zile au organizat o actiune de ajutorare a copiilor care primesc bursa sociala in scoala, cei cu situatie materiala precara. Au strans bani, au cumparat fructe si dulciuri, au adus niste jucarii de-acasa si le-au impartit copiilor. Serbare n-au facut, dar au impodobit un brad in clasa.

Mihaela, am vazut pozele, interesanta serbarea de Lucia! Iar darul pentru profesoare este bine ales, se vor bucura de felicitarile pe care le vor primi din partea Dianei. Cat despre colega thailandeza, n-am cuvinte... Se intampla si pe la noi, fetele sunt foarte pretentioase si nu vor sa fie mai prejos unele decat altele. Sa-ti iasa buna varza de sarmale!

Ana, imi pare rau ca ai pierdut serbarea lui Alex, daca vei primi poze, sa ni le arati si noua. Bine ca ai trait intens la serbarea "fulguletului de nea", emotionante momente. Cheltuieli mari cu costumele pentru serbari, e adevarat! Sa ti se vindece repede mana cu vena sparta si distractie placuta azi la petrecerea de Craciun! Noi o avem maine, dar nu ma duc, e doar o intalnire in jurul mesei, intr-o sala la serviciu, cu ceva de baut si fursecuri.

Sanca, ce zice Elliot de temele pentru vacanta? Poate asa va intelege ca nu e de gluma cu rezumatele. A iesit mirosul de sosete ude din masina? Cunosc si eu statul in pijamale pana la amiaza, ca doar sunt in concediu .

Mqqm, fostii proprietari chiar au voie sa schimbe utilitatile? Urat din partea lor ca au pus asa vechituri in loc. Insa nu uita ca te asteapta o vacanta pe cinste in Cuba, cat de curand. Sa incarci de pe-acum aparatul foto, sa ne delectam si noi cu poze cand te vei intoarce!

Miki, ai baieti frumosi! Si seamana unul cu altul... Mi-a placut poza cu voi 4! Sa aiba serbari reusite, iar voi sa fiti mandri de asa baieti!

Agho, faze de genul asta cu: "nu mi-e foame!", am auzit si eu destule. Face teme pana in ultimul moment cateodata si nu mai are timp sa manance de pranz, isi ia de la scoala cate un sandvis si cand vine seara se aseaza direct la masa. Frumos din partea copiilor tai ca iti fac daruri de Craciun din creatiile proprii. Mi-a adus si mie Diana de 8 martie sau de ziua mea, cate ceva cumparat din economiile ei. In general e cam zgarcita, isi pastreaza banii ca pe o comoara.

Pana la urma i-am luat skaters-ii, de la C1rca, erau la oferta, 2 perechi la pret de 1, m-au costat destul de mult, dar i-am facut placerea fetei. O sa-i mai iau o placa de intins parul sa-i pun sub brad, ca i-am taiat breton (ce m-a mai batut la cap!) si nu-i place cum ii sta, ca are parul un pic ondulat, foarte des si cam aspru si-i sta zbarlit, vrea sa-l intinda, sa nu mai aiba asa volum.
De Craciun stam acasa, iar de revelion mergem la Iasi, la sora mea, stam vreo 5-6 zile, sa ne-ajunga, ca ne vedem rar, o data, de doua ori pe an.

Va pup si spor la treburi!

Editez, ca din graba am mancat niste litere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, ai pus-o de petrecere. Sper sa-ti fie mai bine, si sa-ti vina cheful, ca din experiente recente iti scriu, ca tare nasol e sa-i vezi pe toti din jurul tau cum se distreaza si tu sa fii pe dinafara.
Ieri la servici m-am simtit atat de aeriana, si de rau. Ma dureau toti muschii. Dupa servici am mers la o petrecere de Craciun, mancare, bautura, muzica, numai mie nu-mi pica bine. Cand am ajuns acasa aveam frisoane, febra. Nu am mai fost in stare sa alerg la magazine, asa ca i-am lasat sotului distractia asta. S-a dus sa cumpere pentru petrecerile baietilor de la scoala de azi, cadourile de dat la schimb. S-a descurcat el.

Miki. super pozele. Imi plac costumele. Dar zau ce bataie de cap. In fiecare an in RO se face serbare costumata? Imi place si poza cu toti 4. Nu stiu daca stai pe spate, sau va uitati in jos la aparat. . .

Mihaela, multumesc de modificarile de pe prima pagina. Arata super. Uite bine ca a postat Alma, cu nu mai stiam cine mura varza. Si mama a pus varza la murat, si eu astept produsul final sa fac si eu sarmale.

MqqM - scuzele de rigoare. Da, ai dreptate, in Octombrie nu am celebrat-o pe Dedi la subiectul nostru. Multumim ca ne-ai iertat, si nu mai las sa se intample alta data.

Alma, eu scriam mesajul cand am bagat de seama ca ai postat. Chiar eram curioasa ce ai facut cu skaters, deci pana la urma Diana s-a facut cu 2 perechi? Sau ti-ai luat tie o pereche? Vacanta placuta si petrecere frumoasa la Iasi.
Felicitari Dianei pentru rezultatul bun din teza de la mate. Cu asa vesti, sa tot petreci de Craciun.
Elliot nu comenteaza despre temele de vacanta. O sa le faca, ca nu are de ales. I-am zis ca daca nu-si aduce cartea de matematica si Print si Cersetor acasa, sa-si caute un carut si sa se mute in Ocean Beach.. (aici toti "homelessi" iming caruturi pe strazi (cart-uri de la super market)....

Agho, ce mai e nou? La scoala voastra ce serbari aveti?

Dana, unde ai disparut???

Eu am o energie in mine... de melc. Sper ca pana la Craciun sa-mi treaca...
Acum o saptamana am pus la posta felicitarile de Craciun pentru Romania. Au ajuns in timp record, au facut numa 5 zile pe drum. Am fost foarte placut surprinsa.

o zi buna la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Saluti!
Multam fetelor cu varza! E inca in saramura, am sa va spun daca a iesit ceva...n-am facut niciodata! Acum am pus numai frunze in saramura, asa de la suprafata miroase frumos, apa nu s-a tulburat(o fi un semn sa ma nelinistesc? ) dar o mai las, sunt tare curioasa daca varza va fi buna de ceva...daca nu, fac cu varza cruda.

Gata! A venit vacanta...de maine suntem cu totii acasa pana dupa Revelion, yupiiii!!!!
Am terminat cumparaturile, cu o singura exceptie: rochita de sarbatoare pentru Diana, am vazut zilele trecute cu ea o rochita care i-a placut, dar azi nu mai era...maine vreau sa mergem sa vada alta, ca daca ii cumpar ce-mi place, mi-e teama ca ma voi imbraca eu cu rochita . Maine vreau sa impodobim casa si bradul, sa simt si eu ca vine Craciunul, sa fac turta dulce si prajitura, apoi sarmalele...mmmm, abia astept!

Diana le-a dat azi la profesoare si la profu' de-a V-a felicitarile, de fapt un fel de multumire, si-a pus si o poza micuta pe ele. Profelor de suedeza le-a luat si cate un cadou mic, o cana de ceai/cafea dragutz ornata. Tot azi a primit de la viitorii ei colegi,
un plic plin cu felicitari de Craciun, facute si scrise de fiecare in parte. A venit la usa o delegatie de vreo 5 fete sa aduca plicul, Diana era inca la scoala...m-au impresionat.

Alma, frumos ca i-ai luat Dianei ce si-a dorit. Felicitari multe pentru nota la teza de mate, ai o fetita isteata! Frumos gestul de intr-ajutorare al copiilor, ma impresioneaza cand citesc ca se pot face si lucuri frumoase...

Sanca, hopa sus! Uite, Craciunul e aici

Va pup, mai vin pana la Craciun!

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Buna! Sunteti simpatice cu toatele!
Gatiti, munciti, faceti cumparaturi, iar mai gatiti, faceti si dulciuri, va imbarbatati copiii, unele ii mushtruluiti, murati varza, mergeti la serbari, la petrecri sau spectacole, va mai si imbolnaviti, nu-i nimic, asa mai puteti avea motive de lenevit...Aoleuuuuuu! Dar vine ...vine...Craciunul!
Am incercat sa cuprind cam tot ce-ati facut si-ati povestit pe-aici, la "gura computerului".

Ca si Sanca - si eu...stoarsa de energie, numai ca eu stoarsa ca o lamaie. Tu, Sanca, ti-ai mai revenit? Aseara - facut cumparaturi in supermarket, plecat la 20.30, intors la ora 23.00. Obositi, eu si sotul. N-am cumparat cadouri pt copii, desi as fi vrut, dar eram atat de obositi ca nu puteam gandi lucid. Dar macar am luat dulciuri etc.

Dragelor toate,Azi am fost la serv. si am plecat pe la ora 16 si am stat la un of. postal numai ca sa iau 4 timbre pt. trimis felicitari si m-am lipsit sa mai iau si alte felicitari, sa stau acolo sa scriu, se si aglomerase, asa ca matusile mele vor ramane fara uraturi scrise! Si asta numai si numai din cauza postei. Nu a mea, ca am uitat ca mai trebuie sa tin minte si asta. Am niste lecitina luata de curand, va trebui sa inghit toata cutia. Problema insa care este, ca UIT sa iau lecitina.
And. nu a avut deloc serbari la sc. Ultima lui serbare a fost la sf. cla. a IV-a. In cls. a V-a a fost doar la premiere si-atat.
Nici la Ana nu s-a facut acum o serbare de sezon si am inteles ca vor pregati ceva pt. sf. semestrului. Pana at. mai e si trebuie sa fac un copac/el din carton, dupa care ea sa se poata ascunde. Nu stiu ce proiect vor face. Anul trecut, am fost cate un parinte si am facut echipa cu alt copil din clasa Anei, cu diverse concursuri, intrebari ca sa ne cunoastem mai bine copiii. Interesant, frumos, ce sa spun?
Concluzie, singurele petreceri de Craciun au fost la sc. unde fac engleza si a fost distractiv pt. ei. Chiar le-a prins bine.
au primit si calificative la engleza. And. are mai multi de A (exceptional) si 3 A/B (Foarte bine), iar Ana are si ea A/B, dar mai multi de B (Bine). Si are A la aprecierea punctualitatii, mai era ceva si la comportament. Aici a completat prof. cu "dorinta de afirmare si autodepasire". Si daca ar fi sa compar cu ce-a zis d-na ei prof de la sc. normala???!!! Mai bine ma abtin.

Singura "haricutza" din seara aceasta a fost mashina de spalat.
Va pup.
E tarziu. promit sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am scapat-o pe mQQm?Eu inca mai sper ca nu !draga mea un Craciun fericit alaturi de cei dragi,cu multa liniste si pace!fie ca mosul sa va aduca tot ceea ce va doritzi!Vacantza frumoasa si te asteptam cu impresii de calatorie!

Eu sunt tot pe fuga,chiar daca e noapte si tirziu dar sunt obosita!V-am spus deja ca voi avea o saptamina incarcata si deci sa nu ma asteptatzi la apel!Sunt libera pina pe 27 decembrie asa ca voi avea timp sa-mi pregatesc in tihna ce mi-am propus pentru Craciun!Mi-am cumparat varza muratasi deci voi avea pentru prima oara dupa foarte mult timp sarmalutze-n foi de varza!Mi-am procurat-cu mare chin de data asta ,cu comanda facuta la macelarie de "adidasi de porc",cele necesare pentru racitura!

Ei si daca la cele mai sus mentzionate adaugam munca de fiecare zi,plus o vizita la stomatolog ca mi-au plombat o masea ce mi se rupsese de ceva timp,plus o vizita la coafor,vedetzi ce saptamina am avut!Miine ma mai deplasez putzin dimineatza-mi-e groaza,dar n-am ce face,si pe urma poate sa vina craciunul!

Va pup pe toate in grup si ma duc la nani!Nu va fac nicio urare ca-mi mai fac aparitzia pina la Craciun!

Aaa si cel mai important lucru!E vacantza!


Dana

Mergi la inceput