prematurii anemici

prematurii anemici | Autor: madutamaria

Link direct la acest mesaj

copilul meu ia fff bine in greutate...dar este fff anemic si nu retine proteinele din lapte, i-a mai iesit si TSH marit in sange, adica hormon tiroidian dar T4 este normal, adica tiroxina libera....mai este cineva cu asa ceva?
ce ii dati pentru anemie doar fier....si cata vreme cand se vad imbunatatiri...???
daca are TSH marit inseamna hipertiroidism?
acum suntem in investigatii la 3 medici cum aflu ceva anunt si alte mamici....va salut pe toati si toate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Buna!
Pentru anemie,imi amintesc ca eu le-am dat copiilor mei fier Haussman picaturi de la 14 zile timp de 3 luni in acelasi timp fiind alimentati artificial cu lapte praf,respectiv Milumil,formula care este imbogatita cu fier.Apoi le-am facut diversificare curind,-sugarul alimentat artificial si nu numai,isi pierde rezervele de fier in jurul lunii a patra din ce ce am mai citit eu,daca cumva spun prostii rog sa fiu corectata-la 4 luni si 3 saptamini si nu le-a lipsit din alimentatie piureul cu carne si legume.In zilele in care nu le dadeam carnita primeau galbenus de ou,o data maxim de doua ori pe saptamina.Am ajuns cu ei la un an cu hemoglobina de 12,absolut in regula.
Despre hipertiroidism la copil nu stiu mai nimic,eu pe ai mei nu i-am investigat niciodata in sensul acesta.Numai bine va doresc,sa dai vesti bune!

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Am revenit pentru ca am uitat sa-ti spun ca ai mei au fost nascuti la 34 de saptamini,extrasi prin operatie cezariana segmento-transversala,gemeni bivitelini cu 2200g si 44 de cm,deci prematuri gradul 1.
Sanatate multa,multa!

Aceeasi,
Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutamaria spune:

multumesc de raspuns...intre timp am mers la medic si culmea nu ma mai pune sa-i dau fier...ci imi da vitamine...liv 52 si vitam.....dumnezeu sa-i mai inteleaga....iar de tiroida au zis sa mai asteptam 1 luna....si apoi vedem, sper s anu astept in defavoarea copilului
analiza de tiroida se face in spital si numai daca ceva nu e bine te anunta prin posta, nu m-am dus eu sa fac analizele chiar asa de amanuntit
va salut si sper sa fie totul bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

liv 52 i-am dat si eu si e bun.

Ve virsta are bb al tau?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput