Romanii din Marea Britanie (16)

Romanii din Marea Britanie (16) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.70 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

---------------------------------------------------------------


Am copiat lista, poate e utila si altor persoane, in continuare.








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

In primul rand felicitari Andra!! Am vazut de cateva zile fericita veste dar nu am apucat sa stau la laptop sa si tastez cu fi-miu prin preajma. Iti urez o sarcina usoara si fara probleme.

O intrebare totusi pt tine si fetele din Londra - unde se poate manca mai ieftin? am niste prieteni aterizati acolo si se cam plang de foame si de preturi.

In al doilea rand nu pot sa cred ce concidenta cu nicole - sotul meu a lucrat in Hoar Cross timp de doi ani. Bucatarul sef de acolo l-ar fi vrut inapoi dar e un loc cam izolat - departe de orase - iar pt a ajunge la munca sotul trebuia sa pedaleze la bicicleta si se cam saturase.
Cazarea o aveau in Yoxall - un mic satulet, nu cred ca s-a schimbat pt ca era o casa proprietatea hotelului. Cele doua orase mai mari din apropiere sunt Burton si Derby (cam la o jumatate de ora sau ora). Si Lichefield, unde se gaseste o frumoasa catedrala, este aproape si e destul de dotat cu magazine.
Din Londra iti recomand autocarul - national express - stiu de la sotul meu ca era varianta mai ieftina fata de tren. Cum ti-am scris si in PM eu am aterizat pe Birmingham dar am vizitat si Londra in acelasi sejur.

Uite in semnatura mea, la made in UK sunt si poze de la Hoar Cross / Yoxall, inclusiv casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mamy, se mananca ieftin la bufeturile chinezesti, de o suma fixa mananci cat te tine stomacul, de obicei in jurul pranzului costa cam 5 lire de persoana, fara bauturi.
In afara de asta, cele mai ieftine sunt Mc, KFC, Burger King, Pizza Hut sau fish&chips. Acum depinde si de ei, mie de ex mi se pare ieftin cand e oferta la La Tasca, e tapas spaniol si au de 10 lire mananci cat poti sau Nando's care are pui la grill in jur de 8 lire o jumatate de pui plus 2 sides (cartofi, salata, paine cu usturoi, inca ceva, alegi 2 din ele). Ah, eu sunt si fan Subway unde iti alegi ce fel de paine vrei si umplutura pt ea, un sandwich mare (foot long se numeste) e in jur de 5 lire.



--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Fetelor, daca ninge pana la Craciun, avem un Craciun adevarat! Alb si friguros .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by ella_64

Fetelor, daca ninge pana la Craciun, avem un Craciun adevarat! Alb si friguros .


Eu am aruncat un ochi aici si se pare ca de Craciun in Londra o sa ploua...
www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|UK|UK241|LONDON&metric=1" target="_blank">http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|UK|UK241|LONDON&metric=1



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Tipic englezesc, la ce te poti astepta aici decat la ploaie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

In alta ordine de idei am intrat pe aici sa ma mai calmez putin.
Trebuia sa primesc un pachet dein Ro cu Crespo insa se pare ca pachetul e inca pe undeva prin Bacau (unde la sugestia firmei a fost trimis cu FanCurier care sunt destul de scumputi) si fiecare arunca vina unul pe altul. Cica de acuma o sa mi-l trimita in ianuarie. (bineinteles ca aveam niste produse din carne pt craciun care n-r sa mai fie bune pana atunci... deci o gramada de bani aruncati)
Daca simtiti dor de Romania incercati sa vorbiti cu amabili domni de la firma si o sa va aduceti aminte cum e: noi suntem firma, tu esti un amarat de client, putin ma intereseaza ca ai pierdut bani, s.a., putin ma intereseaza ca nu o sa mai trimit cu noi... cam asa a fost convorbirea telefonica cu ei
Si mai era maine si ziua mea si eu ca un copil mic speram sa-mi fi pus mama in pachet ceva pt mine



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Acum mi-a picat fisa....Adynutza?
La multi ani, sa fii sanatoasa si sa vina cadoul de ziua ta cat mai curand!

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by motanik

Acum mi-a picat fisa....Adynutza?
La multi ani, sa fii sanatoasa si sa vina cadoul de ziua ta cat mai curand!



Hi-hi Mersi de urari! (in paranteza am avut alt cont pe desprecopii dar am uitat parola, mi-au inchis si mail-ul pe care il facusem intr-o vacanta cand nu l-am folosit... si am facut contul asta din graba, la intamplare si acuma nu prea imi place numele, dar asta e)

Si din nou la subiectul care m-a suparat azi: aveam in pachet si instalatie de pom din Ro... ce o sa-mi mai foloseasca in ianuarie (mi-am luat acasa in fiecare an alta culoare si acuma ma plangeam intr-o zi acasa ca aici is mai naspa ca alea care le aveam eu si mama imi zice ca imi pune una in pachet ca doar nu-i mare) Offf... si amansem sa fac pomul pana primeam pachetul. Bine barbatul are alta problema ca el astepta vinul pt carciun (si eu carnea) fiecare cu ce-l doare



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Of, imi pare rau!
Pt instalatii, eu anul asta am vazut atatea zeci de feluri, vezi la The Range f multe si f frumoase, am ales insa una de la Ikea, nu sclipeste dar e asa faina, cum mi-am dorit, stelute rosii si cum bradutul meu e rosu tot..numai bine a picat.



--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Mie chiar nu mi s-au parut faine insatlatiile de aici> Cele mai ieftine is de alea cum au aparut prima data la noi la rusi. Niste becuri lunguiete care nu clipicesc, nu fac nik. Niste leduri marate care macar sa clipeasca mi s-au parut exagerat de scumpe (doar le folosesc o saptamana). Na, ca am gasit ceva ce era mai fain si ieftin in Ro O sa vad week-end-ul asta ce imi iau, dar n-am chef sa umblu prea mult, si asa tb sa umblu sa imi iau cadou (alt off)
Nu stiu cand imi trec nervii cu pachetul, dar repede nu imi mai trebuie.



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput