Mamici de iulie-august 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Buna dimineata fetelor si o saptamana buna va doresc. In sfarsit am reusit sa recuperez cele trei zile in care am lipsit de la serviciu si de pe net. Mi-a mai trecut raceala dar nu de tot si oricum azi trebuia sa vin la serviciu. gatul nu ma mai doare in schimb imi mai curge nasul.
Intre timp mi-am facut aanalizele la sange si urina si au iesit bine. Rezultatele de la toxo, rubeola etc. o sa vine miercuri sau joi. Intre timp trebuie sa mai merg sa fac si testul hiv. Cam atat deocamdata. Si bineinteles viitoarea programare la eco este pe 21 ca la toata lumea.Tare aglomerata o sa fie ziua aia.
Pupici la toate dutzele.

Anna 8+
AMR 32
vinebarza
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Bine v-am gasit la un nou capitol.
Iriss si Alex26 sunteti pe listutza. Mai trebuie data nasterii si data ultimului ciclu la Iriss.
Eu ieri nu am dat nici un semn ca mi-a fost tare rau am zacut toata ziua chinuindu-ma sa pap ceva. Ziceam ca parca m-au mai lasat greturile ei de unde nu is eu asa norocoasa. Sper macar duminica sa fiu putin mai bine sa rezist la toata nebuneala cu zborul si avioanele. Si cand ma gandesc ca mai tre sa stam si vreo cateva ore prin aeroport in otopeni sau henri coanda cum naiba so mai numi ca ma omoara astia tot schimba denumirile.
Acuma tot verific in fiecare zi site-ul tarom sa nu ma trezesc ca anuleaza zborul sau ceva din cauza vremii ca asta ar fi chiar culmea.
Anaxena legat de carucioare, sincer nu se merita din ala mare cu landou si toate minunatiile, cel mai simplu e sa gasesti unul care se strange stil umbrela dar se lasa si pana jos pt bebe cand e mic mic. Din experienta spun ca asta e cel mai bun model mai ales cum e si in ro la trotuare parcuri etc trebuie ceva usor. Oricum bebe nu sta mult culcat numai pe spate si chiar daca mai creste tot va dori sa doarma si atunci rapid il dai pe spate daca e nevoie doarme comod nu intr-o parte ca in cele de la 6 luni in sus care nu au decat doua pozitii la scaun. Noi avem un maclaren techo xt, www.toysrus.co.uk/Product.aspx/BruOrFindUsing/BruAZOfBrands/BruTravelMcLaren/710520" target="_blank">asta,poza e a caruciorului exact pretul a fost 150 lire plus footmuff 50,acuma au scos niste modele noi putin diferite de 2007, si suntem f multumiti il vom folosi si la bebe 2 si pt fata cumparam un buggyboard ca oricum nu mai sta ea mult in carucior. Alea mari sunt grele au cam 13 kg singure fara copil inauntru bine acuma au parut modele mai noi mai usurele dfar tot mari is a nostru are 7 kg caruciorul plus bebe se poate cara usor in brate daca ai scari de urcat coborat etc.
Camy imi pare rau ca ai patit asa ceva si ai avut asa experienta placuta cu nemiapomenitele cadre medicale. Stiu cum e ca mama lucreaza in spital si am vazut si eu tot felul de specimene din astea. Si aici zice ca baia nu e f indicata temp sa fie cat mai aproape de cea a corpului si sa nu stai mult. Eu sarcina trecuta am facut numai dush si nici acuma nu ma omor cu baile ca nu suport aburul si caldura care s eface in baie simt ca ma sufoc asa ca fac dush cu apa potrivita nu f calda termin rapid si e ok. Odihneste-te cat mai mult evita efortul si tinem pumnii sa fie bine.
Madina tinem pumnii sa fie totul bine.
Miky vb fetelor pune valorile aici pe net sa vedem ce si cum unele valori e normal sa iasa deasupra sau sub limita si nu prezinta nici un risc nu poti sa ai analizele perfecte. Acuma depinde si care.
Ms fetele pt sfaturile pt ghetutze o sa cautam in ro ceva mai de iarna ca aici astia nu am nimic si samb o sa ii luam ceva provizoriu macar sa aiba pana ajungem in ro asa repede creste la fiecare 6 sapt schimbam papucii.
Noi duminica plecam avem avionul nu mai stiu ora tre sa verific iar ca le-a tot schimbat pe site-ul tarom acuma sper sa sa fi hotarat la o ora de zbor. Vai tre sa scot valizele si sa ne apucam de impachetat mai am de spalat niste haine de ale fetei si maine tre sa merg la medic si merg cu autobuzul care face vreo ora. Mor ca la gara nu merge liftul e in reparatii si nu pot merge cu carutul ca sunt f multe scari si nu pot ridica atata de mult pe scarile alea asa ca merg mai mult dar macar evit efotul prea mare. Sper sa fie ok sa imi dea ceva tratament si sa fie bine si vineri la eco. Uff am emotii cu medicii si eco apoi stresata cu zborul si sa fiu sigura ca am luat de toate cu noi ca daca nu imi face Flo capul calendar parca e numai vina mea daca ceva lipseste ca el nu prea se agita cu detaliile. Parca am ceasul care ticaie deasupra capului si nu stiu ce sa fac mai intai.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Bine ai venit alex26, iti doresc sarcina usoara fara stres si alte probleme.
Se pare ca avem DPN apropiata, poate chiar aceasi zi....la unele calendare imi da data de 2 august la altele data de 1 august asa ca nu stiu sigur, sa vad ce imi spune dr sapt viitoare.

Ada 6+ mamica de baietel (25.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

mada_mxm merci pt primire si pt ca m-ati adaugat in lista
eu inca sunt socata de veste, ne doream al doilea copil, dar parca am fi vrut sa mai asteptam putin ...
fiica-mea este un "vierme"de copil plin de energie, care nu sta 2 secunde intr-un loc
cred ca imi va fi destul de greu cu amandoi, dupa ce voi naste, dar asta este
DN: 27.11.1976
UM: 4.10.2007
Momentan nu am nici doctor. Cel cu care am nascut-o pe Yvo nu are acces mereu la ecograf si as vrea pe cineva sa "vada" mereu ce se intampla cu bb. Am o dr la CFR2, dar am abandonat-o cam brusc si mi-e putin jena sa ma duc la ea acum. gele dileme

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

atb chiar m-am uitat si eu naste prin preajma mea si te-am vazut

am fost mai harnicuti, ce sa zic, n-am programat acest bb; pe yvonne am avut-o dupa vreo 2 ani de incercari, tratamente, inseminari, deci in nici un caz nu ma asteptam sa fiu asa de repede
sper sa fie o sarcina usoara ca si prima, pana la 8 luni n-am avut absolut nimic, atunci au inceput dureri de spate, de incheieturi ... si usturimi pe trahee, pana atunci nici macar greata

parul nu iti cade de la sarcina, cel putin nu asa devreme
in sarcina parul creste ff frumos si o sa ai si un ten super fain, din cauza schimbarilor hormonale
iti va cadea f mult par dupa ce nasti, la 3-4 luni, atunci scad f tare rezervele de vitamine ale mamei si din cauza sarcinii, dar si a alaptarii (deja sunt mama omida)

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Iriss nu ai pt ce bine ai venit. Ei lasa ca e bine si asa cu bebe e mai greu cand is micuti tare dar cand mai cresc o sa fie altfel macar is de varste mai apropiate si o sa iaba cam aceleasi interese si o sa fie mai usor sa ii distrezi pe amandoi, decat unul sa vrea nu stiu ce si altul mai mare alta chestie. Ce noroc ai avut la prima sarcina eu si la fata si la sarcian asta greturi cu duiumul pana prin luna a4a. Mai tarziu arsuri de nu puteam sa stau in nici un fel si orice papam sau beam nimic nu facea vreo minune,apoi durerile de solduri si de spate insomnia. Uff si la sf un travaliu de samb seara pana luni dim cand am nascut.
Da cu parul asa e in sarcina se indeasa si ai par frumos si am citit ca asta e din cazua ca nu mai cade asa des ca nu ar creste mai repede sau mai mult. Si cand isi revine organsimul pierzi tot ce a crescut si nu a cazut pe timpul sarcinii si de aia cade asa masiv. Oricum cica e normal si un complex de vitamine si ceva masti si tratamente pt par ajuta. Incet incet isi revine patul la normal, adik eu am ajuns tot cum eram inainte de sarcina parul fin rarutz si care se ingrasa repede, pe timpul sarcinii am avut si eu par frumos atata tot.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

cu parul nu ma vait
dar de unde ten curat
pe fata mea sunt toate formele de acnee..la mine se manifesta invers



Ana-Maria nimfomana dupa teste de sarcina
12+ sper la o!!!AMR 28sapt
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x3k83m_video008_events" target="_blank">filmuletze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Anaxena uite la mine sarcina trecuta am avut un ten perfect acuma nu mai e valabil tot asa plina de acnee. Deci se poate si asa si asa.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Referitor la caderea parului sa stiti ca nu e o regula. Vara-mea de exemplu se plangea de caderea parului inca de la inceputul sarcinii si stiu ca si eu am patit asa la sarcina pierduta in iulie. Desi am pierdut-o la 7 sapt parul incepuse sa-mi cada brusc. Asa ca depinde de fiecare organism si de cum se manifesta hormonii. Sunt multe gravidute care sufera de lipsa de calciu si vitamine si atunci implicit incepe si parul sa cada. Cat despre acnee, cred ca e aceeasi poveste. Eu de exemplu simt ca tenul meu sufera. Nu pot spune ca am cosuri dar se usuca excesiv desi folosesc creme ca in fiecare iarna.

bujo 8+
album de nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponei spune:

Buna fetele,

M-am mai linistit putin, ma speriasem ca nu se vede bebelul la eco, dar am vazut ca e normal, nu am nici 5 saptamani

Ma treceti si pe mine pe listuta?
DN 25.02.1976
UM 06.11.2007
DPN 12.08.2008

Acum astept ca maine sa-mi mai fac un test de sange sa vad daca este valoarea peste 1000 ca sa poata sa se vada la ecograf. Saptamana trecuta aveam 115 valoarea si nu stiam daca este prea mic, dar din cate am citit eu pe aici este ok.

Atb, Iriss27 si Baby r1 suntem toate in aceasi perioada sper sa nastem toate in aceasi zi

Mergi la inceput