Bagajul de mana in avion.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ani_nutu spune:

Plec in italia cu Alitalia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Stiti cumva cu medicamente e voie? Ma refer la anticonceptionale (cele locale)se leaga cineva de ele? e voie?
A si eu iau niste suplimente (magneziu,calciu) pot sa le iau cu mine?


nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by nicole2005

Stiti cumva cu medicamente e voie? Ma refer la anticonceptionale (cele locale)se leaga cineva de ele? e voie?
A si eu iau niste suplimente (magneziu,calciu) pot sa le iau cu mine?





yo zic sa folosesti prezervative... e mai sanatos decit sa iei pilulele si ai probleme la 10 000 m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

quote:
Originally posted by Guestus

quote:
Originally posted by nicole2005

Stiti cumva cu medicamente e voie? Ma refer la anticonceptionale (cele locale)se leaga cineva de ele? e voie?
A si eu iau niste suplimente (magneziu,calciu) pot sa le iau cu mine?





yo zic sa folosesti prezervative... e mai sanatos decit sa iei pilulele si ai probleme la 10 000 m.





Mda..ai si tu dreptatea ta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Va multumesc de raspunsuri......

Am avut medicamente in bagajul de mana si nu a zis nimeni nimic, iar cealalta problema... eu si sotul nu folosim prezervativ.....

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by nicole2005

Va multumesc de raspunsuri......

Am avut medicamente in bagajul de mana si nu a zis nimeni nimic, iar cealalta problema... eu si sotul nu folosim prezervativ.....

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site




da pleci in luna de miere...sau de ce iti trebuie anticonceptionale in bagajul de mina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carm3n spune:

Eu mereu iau cu mine medicamentele in bagajul de mana si nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic. Se poate intampla sa-ti rataceasca bagajul de cala, si-atunci? In cel mai fericit caz ti-l gasesc in 1-2 zile. Se intampla si pe cursele directe si nu neaparat la companiile low cost.
Poti lua lichide cu tine (creme, parfumuri,etc. ) in recipiente de max 100 ml si in total 1 kg, puse intr-o punguta de plastic pe care eventual iti cer sa o vada la controlul de securitate, nu de fiecare data, depinde de cine e la control si cat chef are sa-ti umble in bagaj.
Cat despre greutatea bagajului de mana, depinde. Eu am venit cu Ryan Air unde puteam sa iau cu mine 15 kg in bag de cala si 10 in ala de mana, totul ok, bagajul de cala impachetat in tipla. A trebuit sa schimb undeva si sa iau Alitalia unde poti sa iei 20 kg la cala dar, din experienta, pot spune ca ajungi si la 30 fara probleme, si 7 in ala de mana. Pentru ca aveam 2 valize mi le-a cantarit pe amandoua si nu m-a lasat sa merg in avion cu 10 kg, a trebuit sa tai plasticul in care era ambalat bagajul mare ( cu degetele ca forfecuta era chiar in respectiva valiza ) , sa iau lucruri din valiza mica si sa le pun in aia mare. Imi venea sa o omor dar n-am avut ce face...cu toate ca valiza mare avea 15 kg deci drum lung pana la 20.
Ajungand in avion am vazut persoane cu valize bine burdusite, care nici nu incapeau in compartimentul de sus, pe care de-abia le tarau deci cu siguranta aveau mult peste 7 kg...de atunci nu ma mai prezint cu bagajul de mana la check in. Las valiza mica la cine ma insoteste la aeroport, ma duc si iau cartea de imbarcare la bord si las bagajul de cala si gata. Plec fericita la avion cu bagajul de mana...cu cate kg incap.Mentionez ca valiza are dimensiunile prevazute pentru bagaje de mana, am luat-o special pentru asta doar ca...are goala aproape 3 kg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Carm3n ai dreptate in ce priveste bagajul de mana: sunt unii care au ditai gentoiu si nu se ia nimeni de ei la intrarea la vama si altii cu o gentuta. Dar aia cu gentoi nu au trecut cu el pe la cantar, ci l-au lasat la cineva in sala de asteptare pana au facut actele. Am vazut si eu faze din astea. In plus, ei pun 10-15 kg la bagajul de mana care nu prea ai cu ce sa il umpli sa mai aibe si dim standard, ca mai gasesti si companii care ti-l baga prin calibrul ala al lor si daca nu intra ti-l respinge.
Despre medicamente, eu am inteles ca nu este voie nimic lichid, medicamente, recipiente sub presiune (spray-uri-am vazut faza cu o tipa careia i-a aruncat parfum scump si se vaita saraca ca daduse 50 e pe el, si chiar si gelul de dus si crema de corp, penseta si forfecuta de unchii). Cel mai bine este sa nu ai asa ceva in geanta de mana. Daca ai un tratament doar cu scrisoare de la medic se pare, dar mai sunt si exceptii: sora mea a avut multe pastile pentru prichindel si nu i-a zis nimic.
Am mai dat si eu cateva explicatii la Companii Low-cost, ptr cine este interesat.
Zbor placut tuturor!

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
nov 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carm3n spune:

tanima_i2002,
cred ce spui dar eu calatoresc destul de des, in ziua cu problema am schimbat 3 avioane, destul de stresant. pentru ca mi-au mai ratacit bagajul de cala imi iau intotdeauna in bagajul de mana schimburi pe 2-3 zile, pijama, medicamentele care cred eu ca as putea avea nevoie (pt raceala, durere in gat,durere de cap, masele, anticonceptionale) si trusa cu cele necesare pentru igiena (pasta de dinti, crema de fata- zi/noapte-,demachiant,antiperspirant,parfum, ser pt par,acetona) in recipiente in general de 50 ml sau mai mici si nu-mi zice nimeni nimic. unii vor sa le vada, altii nu. deodorante sub presiune stiu ca nu poti lua in avion deci nu am luat, la fel si trusa de manichiura, asta e.
fata cu parfumul de care povestesti...ori era mai mare de 100 ml ori si l-a dorit cea/cel care a controlat-o si i l-a retinut. eu nu i l-as fi lasat. daca as fi avut mai multe recipiente decat spun ei ca e voie as fi lasat acolo acetona, pasta de dinti, demachiantul dar nu parfumul. ideea e ca trebuie sa faci scandal, sa fii rau. la fel si pentru gelul de dus si laptele de corp.
ce vreau sa spun cu scandalul ( hai ca iar ma intind ); vara trecuta trebuia sa ma intalnesc cu sotul meu in italia, venind din directii diferite. am schimabt avionul la pisa, era ziua lui peste cateva zile si i-am luat cadou un ceas, nu exagerat de scump dar nici ieftin. era impachetat frumos, in cutie, nu l-am ascuns ca nu am considerat ca era cazul. din toata marea aia de oameni nemernicul ( scuzati! ) de vames italian m-a ales pe mine sa-mi controleze bagajele, m-a intrebat daca am ceva de declarat, am zis nu, mi-a gasit ceasul si s-a gandit ca e bun pentru el...ca trebuia sa platesc nus` ce taxe daca`l voiam, iti dai seama ca aveam factura cu mine. cu toate astea m-a tinut in birou jumatate de ora, la inceput am fost calma apoi am inceput sa ma enervez si sa ridic tonul, sa-i spun ca am drepturi, ca sunt cetatean comunitar si daca nu-mi da ceasul ii fac un denunt de toata frumusetea. nu s-a asteptat la asa reactie, ceasul nu trebuia declarat in romania pentru ca se situa sub valoarea de 570 E conform legii italiene. in urma scandalului a auzit seful l-a chemat in birou la el, in secunda 2 a iesit, mi-a dat ceasul, mi-a scos si valizele si m-a condus + scuze. dar daca nu ziceam nimic si ma pierdeam cu firea?
concluzie? data viitoare am sa port pe mine cadoul, ce-o fi el, ceas barbatesc ( doar nu e interzis, nu? ) sau altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Am venit din vacanta la inceputul lui ianuarie 2008 si pe siteul companiei aeriene cu care am zburat se preciza ca medicamentele chiar ar fi bine sa se impacheteze in bagajul de mina,iar pentru cele care se dau cu reteta, sa avem reteta la noi si am balajul original + prospectul medicamentului in orice eventualitate...(parca ar intelege ei limba asta)

Precizez ca am avut 2 borcanase cu vitamine,100 de capsule cu fermenti lactati (asa s-or numi?),Panadol,saruri care sa previna deshidratarea,lotiune anti intepaturi de tintari si ceva impotriva diareei.

Tanima,cu caruciorul dublu ne-au dat voie pina la scara avionului,pentru copiii sub 2 ani am avut voie 2 bagajele de 7 kg fiecare pe care le-am luat in avion cu haine de schimb,pampersi,maximum admis de lapte lichid gata preparat in bibe si chiar borcanase cu papa pt.virsta lor.In Europa ne-au controlat chiar si caruciorul pe toate partile plus bebelusii,le-au "pipait" hainutele,etc...
Jucarioare am luat vreo 5-6 mici,dar am constat ca ni se dau si in avion in functie de virsta copiilor...

Pentru bagajul mare,alimentele se accepta in functie de reglemetarile vamale,deci difera de la tara la tara.Noi am avut doar mincare pentru bebelusi infasurate cu "arta" in prosoape fiinca stiam ca in tara de destinatie nu prea aveam sanse sa gasim asa ceva.

Mariana 18+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput