Gasca de Constanta (95)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mav ce frunzulita de Sebi fericit. Si a construit el singur totul? Bravo lui! Supararea mi-a trecut ca mi-a ridicat soata moralul si pitica a spus ca ii pare rau ca am fost certata din cauza ei. Oricum directoarea s-a mirat cand i-am spus ca in fiecare wk avem diverse activitati iar seara eu chiar ma implic in jocul lor. Ca nu prea reiese din comportametul fetitei este pt. ca nu stiu ele cum sa se poarte, in loc sa se adreseze fiecarui copil dupa personalitatea lui ele vor numai mamaligi docile care sa nu le iasa din cuvant.

Cami spor in continuare cu suplimentul. Dar Teo se manifesta ca si cum nu se satura cu lapticul tau? Plangea de foame? Poate ai schimbat tu ceva in dieta fara sa-ti dai seama si nu mai e satios laptele tau? Zic si eu. Si la mine Andrei nu s-a prea impacat cu bibele la inceput, prefera tzatzi pe cand sor'sa a adorat din prima bibele.

Adriana felicitari si pt. chilotei si pt.succesul operatiunii bibele. Bafta in continuare. Microrezervatia e in curtea delfinariului, in spate. La primavara soata vrea sa mergem la gradina zoologica din Bucuresti. Dupa experienta de ieri acum si eu vreau. Poate o sa ne strangem mai multi si o punem si de un picnic in padure la Baneasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Aura, ce copilasi dulci si frumosi ai!!!! Ce bine ca se au unul pe altul!!!
Musonii aia era liberi?? Erau domestici?? hihi...


Mav, ajungem in C-ta pe 25 dec, deci cine vrea pe 25 seara poate sa vina sa "colecteze" pachetul!!! Vom sta la socrela la Far...Nu stiu inca ce nr de tel vom avea, dar cum ajung cum il fac public
Oricum deja pachetele sunt in geamantane!!! hihi...
Ce dulci sunt copiii la serbare...imi e dor de serbarile romanesti!!!! Si am vazut ca si parintii stateau confortabil in spate pe canapele!!!
Sebi isi face singur traseele de tren? Foarte inventiv!!!!


Rox, ce mai face Pat? Cum e cu gradi?? Nu ne pui ceva poze??? Ati calarit poneii?? hihi...bravo!!!! Vrem si noi cand ajungem!!!


Camelia, eu cred ca inceputul este greu...pana se obisnuieste!!!! Suzeta nu ii place? Ca sa faceti practica pt bibe??

Nastasie, felicitari pentru reusita!!!! Sa o tineti tot asa!!!!

Eu am mancat aseara o salata de vinete la un rest romanesc si mi=a fost rau toata noaptea...Am facut o indigestie urata de tot si daca nu imi revin azi stau acasa...
Bine ca am mancat doar eu salata!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Da, fetelor, Sebi a construit singur si doar din imaginatia lui ceea ce vedeti in poze!!! Credeam ca l-am laudat (normal ca-mi salta inima de bucurie), dar se pare ca nu si la voi, mi-a scapat de data asta. Chiar si educatoarele mi-au zis ca n-au mai vazut pana acum un copil de varsta lui, care sa construiasca asa frumos si "cu cap".

Si ca sa va inveselesc, sa va zic ce ne-a intrebat Sebi aseara:
"Cand o sa imbatranesc, o sa mai am putza????"

Sinzi, acum vezi de ce am vrut trenurile de la voi, pt Sebi? Sigur va fi foarte fericit ca va putea sa-si mareasca sina de lemn si va avea trenulete cu mai multe vagoane. Nici nu te-am mai intrebat daca ne dai si vreo locomotiva care merge cu baterie... ar fi fost bine, dar oricum luam trenuletele asa ca de abia va asteptam (cum ti-am mai zis). Refacere rapida la stomac/ fiere!

Aura, te cred. Sebi este cuminte (si timid), in general, la gradi, de obicei raspunde la lectii doar daca e intrebat si nu prea deranjeaza. Insa "recupereaza" acasa cu obrazniciile si nazdravaniile pe care le face.... Se pare ca printesa ta se comporta exact invers.
Si noi vrem la zoo si la circ la Buc. si sigur vom merge... candva.

Adriana, asteptam sa ne povestesti cum decurge actiunea. Bravo voua pt dubla reusita de aseara! Sebi nu prea mai face pisu noaptea, insa aseara n-a vrut sub nicio forma pampers (eu tot i-l pun, pt siguranta) si... a facut pocinogul... Bine ca s-a trezit ta-su pe la ora 2 si l-a verificat, era fleasca si dezvelit, pana dimineata sigur racea... Eu prefer sa-i mai dau scutec noaptea, decat sa doarma ud... chiar daca peste 2 luni implineste 4 ani.
Las' ca se fac ei mari!



Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mav, nu avem decat asta:
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2334267
Pe care David l-a primit de Craciun anul trecut...o sa il intreb daca vrea sa il dea...sau ii mai trebuie caci am cerut "aprobarea" la toate jucariile pe care le-am dat...


Am mai pus niste hainute si jucarii la bazar noi:
http://good-times.webshots.com/album/561501939qsFnEk?start=0


Eu ma simt mai bine...cred ca plec la munca in o ora



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna tuturor;
Roxana multumim de intrebare si pt faptul ca te gandesti le fiecare membru al gastii.
Multumim luiDD-zeu Bodo este sanatos si asteapta ca orice copil "mosu'" si e putin necajit caci tb sa-i faca pe plac far buline negre(au inceput sa apara si ele).Eu sunt bucuroasa ca are progrese mici si constante,ca a inceput sa spuna NU cand nu vrea ceva chiar daca acel lucru tb facut.
Noi am fost absenti motivati din cauza de musafiri cu ocazia lui Sf Andrei.
Claudia bun venit in gasca;
Ege multa bafta pt noul job;
Jo daca saptamana ar fi de concediu zau as fi pregatita dar de munca nu prea stiu
Aura pitici si multam pt idea cu microrezervatia.
Adriana felicitari si la cat mai multe reusite;
Mav multam pt urari si nici noi nu am scapat de pampers dar ai dreptate se vor face ei mari.El abia acum a inceput sa simta ca face pipi,noaptea nu a facut de cand era fff mic(avea probabil cateva luni) dar kk il simte de mult si se ridica la oala cere(intr-un cuvant).
Camelia mult succes in operatiunea "suplimentul";
Sinzi refacere rapida si ma bucur ca o sa locuiti f aproape de noi.



Gabi mami de Bogdanel-Andrei(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Neata gasca.
Azi imi fac drum sa iau bilete la teatru. Cum nu mai vrea nimeni sa iau dar pt. mine.
Sanzi merci de complimente. Esti o dulce.Da muflonii erau liberi si foarte murdari, plini de noroi uscat. Erau blanzi. Erau obisnuiti cu vizitatorii si am ramas mirata ca toate animale intindeau gurile sa le dai ceva de mancare. Deci aici se pare ca asa se poarta si noi am fost total nepregatiti. Eu stiam ca nu ai voie sa hranesti animalele, cel putin asa era in Bucuresti la zoo cand o frecventam eu, erau anunturi peste tot ca primesti amenda daca le hranesti. Oricum le-am dat si noi frunzulite si iarba verde de pe marginea aleei si mai ales gainile se bateau efectiv pe iarba verde. A fost tare frumos.

Mav pitica mea are toane e carcotasa si acasa si la cresa dar are si zile cand e cuminte( mai rare dar sunt).
Ultima boacana care mi-a facut-o fi-mea de am crezut ca fac infarct: pe la mijlocul podului de la butelii in drum spre cresa imi deschide mandra mea usa care, surpriza: nu mai era blocata( de obicei o tin blocata astfel incat din interior sa nu se poata deschide deloc). Cand am vazut in bord beculetul cu usa deschisa m-am gandit ca nu am inchis eu bine usa mea dar am stat la semafor si nu aveam nici un bec aprins deci era usa din spate. Mi-am aruncat privirea in spate la bebe era ok cand m-am uitat la fata(cu care ma tot ciondanesc de cateva zile ca sta si da limbi la usa si la geam spre disperarea mea)usa era deschisa de-a binelea iar ea se uita la asfalt. Am crezut ca mor, ca pica cerul pe mine. Nici nu stiu cat de repede am oprit, ideea e ca aveam claxoane la greu din spate, am bagat avariile si am iesit din masina sa vad care e treaba. Apoi acasa m-am gandit ca ala din spate putea sa ma buseasca sau sa ma loveasca ala din stanga cand am iesit din masina. Ideea e ca eu nu mai vedeam decat fata mea care statea pe scaun si se uita speriata la mine si la miscarile mele rapizi. Doamne ajuta bine ca nu s-a intamplat ceva rau. Nu stiu cand a fost deblocata usa, noroc ca era in centura(ma rog partea de jos a centurii de la masina) si ca am fost pe faza ca innebuneam pe loc daca aluneca din masina, direct sub roti s-ar fi oprit. Si l-am mai vazut si pe mosul ala de 79 de ani aseara la Observator sub rotile tirului( au aratat aia in toata splendoarea salvarea mosului de sub rotile tirului) si mi se derulau tot felul de scenarii. Nu mai am cuvinte sa va zic ce a fost in mine. Oricum s-a speriat si ea cand m-a vazut ce fata am facut, si apoi la cresa mi-a promis ca o sa stea cuminte in masina fara sa mai iasa din centura, altfel ii pun scaunul de masina din nou(la noi scaunul de masina a devenit de tortura pt ea si de stres pt. mine pt. ca a invatat sa desfaca centurile si se ridica din el si mi se pare mai periculos. Acum i-am confectionat o perina speciala pe care sa stea ca sa fie mai sus si sa vada pe geam si sa stea in centura de la masina. Si cand vrea ea totul e perfect dar cand nu vrea.....ma albeste instantaneu ca astazi.
Vai, m-am intains cat o pomana tiganeasca. Va pup. Sa aveti o zi fara peripetii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Aura aaaahhh ce patanie nebuneasca!!! bine ca a fost totul ok, slava Domnului! imi pare rau ca nu ne mobilizam si noi pentru duminica la teatru. las ca ma mai linistesc in ianuarie...sper
Adriana felicitari pentru chilotei si biberon, sa o tineti tot asa!
o zi frumoasa tutuor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Salutare!
iuly , bine ca s-a terminat fara incidente "aventura" Nicoletei, cu siguranta a invatat ceva din spaima ta si a ei.

quote:
Camelia, eu cred ca inceputul este greu...pana se obisnuieste!!!! Suzeta nu ii place? Ca sa faceti practica pt bibe??

Nu ii place suzeta, o arunca cu limba cu bolta de zici ca este la concurs de aruncat .

quote:
cami instinctul tau ce-ti zice in legatura cu alaptarea artificiala? ... poate ca nu era cazul sa-ti faci probleme ca teo n-a luat nimic intr-o luna, avand in vedere ca pana atunci i-a mers foarte bine doar cu lapticul tau... dr ce-a zis, era grav daca nu introduceai suplimentul?


Instinctul meu tinde sa-i dea dreptate medicului,inainte noaptea, ma trezea o singura data sa suga, acum ma trezeste din 2 in 2 ore , semn pentru mine ca nu se satura numai cu tzatzi. Seara inainte de culcare ii dau san, iar cand deja este adormita la san ii dau si bibe, dar trage cat sa-si complteze "golul" din stomacel, doarme cam 4 -5 ore apoi incepe maratonul din 2 in 2 ore .


poze si www.dropshots.com/day.php?userid=173213&cdate=20070416" target="_blank">filme cu noi



Camelia cu Alexandra -Elena (27 feb 2004) & Tedora Lucia (5 aug 2007)

www.youtube.com/watch?v=IEL5RoD_xZc&NR=1" target="_blank">Tudor Gheorghe - Dorul calator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salut!

Doamne, Aura, ce patanie.... Am intepenit citind ce-a facut micuta ta... Bine ca s-a terminat cu bine! Sper ca i-ai explicat acasa ce prostie a facut si ce putea sa pateasca ea, ce ti s-ar fi intamplat tie...
Ultima prostie facuta de Sebi a fost la Tomis Mall... Efectiv mi-a fugit din mana si s-a bagat la usa aia care se roteste... Apoi a vrut sa se intoarca la mine, tot pe unde intrase... si-a venit usa peste el.. si i-a prins manuta... Bine ca nu i-z prins capatina si ca usa are niste perii in lateral, ca altfel....
Si alta prostie mare, inainte de asta, a fost cand a furat patentul si l-a bagat in priza (singura priza care n-avea protectie, pt ca era undeva destul de sus, la bucatarie, deasupra unui dulap -ca a trebuit sa se suie pe scaun sa ajunga acolo)....
Si alta... cand s-a taiat la burta cu aparatul de ras (s-a cocotat singur pe marginea cazii si l-a luat de sus, de pe policioara).
....Si mai avem si altele asemenea.... Sper ca macar la gradi sa ramana cuminte! Acum imi trece prin minte ca-i mare lucru ca ne luam copiii intregi de acolo! Sa recunoastem ca educatoarele n-au o munca usoara...

Tania, cum se mai simte Bibi?

Jo, am vazut in oferta de la Real ca au un set de 6 culori de pictat pe fata, dar n-am retinut pretul.

Sinzi, stai linistita, nu-i nevoie sa-l lasi pe David si fara trenul cu pricina.

Cami, probabil ca daca as mai avea inca un copil, as avea tendinta sa-l compar cu Sebi, desi e clar ca fiecare copil e unic! Se pare ca Teo are personalitate! Spor la bibe!


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mav i-am explicat piticei cand am ajuns la cresa, inainte de a o da jos din masina, pana acolo am stat muta si tremuram. Oricum cand am sa o iau de la cresa si cand o sa venim acasa o sa mai abordez subiectul dar nu am sa insist prea mult ca o sa faca pe invers apoi. Oricum i-am zis ca la prima abatere revine scaunul de masina in locul perinutei inaltatoare si o sa vad eu ce scormonesc sa nu mai deschida centurile asa usor. Oricum si piticul tau vad ca e destul de nazdravan.

Rox nu-i bai ca nu ne-am mobilizat. Teatrul de papusi de joi are spectacole in fiecare seara de la ora 18 in Oraselul Copiilor( ca se deschide oficial Oraselul) La sediu abia din ianuarie vor mai face spectacole pt. public. Asa ca o sa mergem de vineri seara la teatru acolo.

Mergi la inceput