Biogenis sau CordBloodCenter pt celule stem?

Biogenis sau CordBloodCenter pt celule stem? | Autor: alinusha06

Link direct la acest mesaj

Urmeaza sa nasc in martie si as vrea sa nu dau gres in alegerea companiei care se va ocupa de transport,conservare si tot ce implica acest procedeu de prelevare al celulelor stem,am citit despre multe mamici care au recoltat prin cordbloodcenter si care au ceva nemultumiri in legatura cu nr kg al persoanei pt care au fost prelevate,transportul nu sa efectuat intr-un anumit timp in care ar fii trebuit ,destule inconveniente,si sincer nu as vrea sa ma lovesc de un esec,pt ca nu mai pot repeta procedura mai ales ca este vb de al 2 copil,la primul nerecoltand celule acum vreau sa am aceasta garantie de reusita,si as vrea ceva sfaturi de la mamicile care au avut aceasta experienta cu biogenis sa intamplat si la ei sa va loviti de cele enumerate mai sus?sunt mai seriosi?stiu ca sunt mai scumpi dar sincer cateva milioane chiar numai conteaza cand este vb de o astfel de procedura,IMPORTANT ESTE REZULATUL.
multumesc anticipat

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 24sapt

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am recoltat cu cord blood center, si intr-adevar limita de maxima siguranta pt transplant e de 58.3 kg la mine.
dacas fi avut fetita, era perfect, ca doar orice fata isi doreste sa fie sub 58 de kile:), dar am baietel si ma intreb oare la ce varsta va atinge greutatea respecativa...

insa nu mi-e clar cine e responsabil poate ca obstetricianul care a recoltat, nu firma??
nu stiu, chiar as vrea dacastie cineva ce si cum sa obtinem o lamurire.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Buna, urmeaza sa nasc in cateva zile si am facut contract cu CordBlood Center. Recunosc ca nu m-am documentat prea mult, de unde pot afla acest nr de kg?
Multumesc si santate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Doxi, nr de kilograme il poti afla dupa procesarea sangelui, atunci cand vei primi rezultatul.

Nastere usoara!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Multumesc frumos pentru raspuns si pentru urari :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu m-am interesat zilele trecute iar unul din problemele pe care le-am pus ambelor firme a fost chiar acesta: aceea greutate maxima pana la care se pot face interventii in siguranta. Se pare ca depinde atat de cantitatea de sange recoltata cat si de cat de bogat e sangele in pretioasele celule. Iar cantitatea de sange recoltata este atat functie de doctorul care a facut recoltarea, cat si functie de organismul respectiv: daca placenta si cordonul nu au fost suficient de vascularizate...atunci de unde mai mult sange???? Oricum eu am decis sa fac cu CBD si astept contractele de la ei.

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Neata mamici si burtici!
Mai e un forum despre celule stem , cel cu "rezulttate teste singe ombilical". Daca intrati acolo gasiti mai multe raspunsuri la intrebarile voastre.
Urmeaza sa nasc si eu peste 2 saptamini si am vrut sa apelez si eu la CordBloodCenter dar m-am razgindit. Nu mi se pare serios contractul lor si nu ma risc sa arunc cu banii in vint ...Daca aflati mai multe spuneti-mi si mie!

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddaas spune:

si pe noi ne intereseaza subiectul.
De ce ti s-a parut neserios contractul lor?

Ce s-a mai schimat intre timp (topicul este putin cam vechi)?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CBogdan spune:

Buna,

Si eu sunt interesat de acest subiect. Tot studiem problema si ne gandim sa apelam si noi la asa ceva (mai avem cam vreo luna termen) dar dupa ce am mai citit on-line (e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Cord_blood_bank), avand in vedere istoricul nostru genetic, riscul relativ la greutatea beneficiarului (legatura dintre volumul de celule existente si greutate), riscul ca celulele sa aiba deja "defectele" (care se doresc remediate) in codul lor genetic - ceea ce restrictioneaza numarul de afectiuni care pot fi remediate, statisticile relativ la necesitatea de transplant care ar putea apare in timp, faptul ca in tari europene acest tip de afacere este interzis, etc. nu stiu daca chiar se merita. Avem cumva acces si noi la banci publice de celule stem? Se pare ca asta ar fi o optiune mai buna, si nu ma refer aici la pretul care trebuie platit in cazul in care apelam la o banca privata. Oricum opinia generala pare sa incline mai mult catre ideea ca bancile private sunt o afacere cu profituri destul de mari si nu neaparat cu beneficii pentru donator(i)...

Btw. pe langa Cord Blood Center si Biogenis am mai gasit pe Cryo-sys (http://www.2.cryo-save.com/romania/).

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinapr spune:

Si eu am incheiat contractul cu cei de la Cord Blood Center, dar nu am avut probleme de colaborare cu ei. Contractul l-a "verificat" un prieten care este notar si a zis ca totul e ok si n-am de ce sa-mi fac probleme. Oricum fiecare face cum crede. Eu am ales sa fac prelevarea cu ei si in final am fost multumita.
Sugestia mea pentru toate viitoarele mamici este sa se intereseze din cat mai multe surse inainte de a lua o hotarare pentru a fi convinse in final ca au facut cea mai buna alegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionion spune:

In urma cu 1 saptamana am fost contactat de catre cei de la Cord. Nu stiu de unde au avut nr de tel dar nu conteaza. Oricum ma gandeam sa caut oferte, dar nu incepusem demersurile. Oferta telefonica suna extrem de bine(70% reducere fata de preturile de catalog).Pachetul 1 ajungea la 1000 lei +190 lei /an. Si nu era un telefon la misto. am verificat .Super incantat de oferta am inceput sa caut informatii.
Initial sa compar preturi. Normal ca eram al lor(fata de ce gaseam pe la alte firme). Am inceput sa citesc opiniile contra(legate de firma). Am strans o lista si am verificat afirmatiile. Nu ma intereseaza ca sunt seriosi sau nu. Nu acesta este scopul acestei scrieri. "Sapaturile " mele au mers pe procedeul de stocare.Dupa ce am citit 2 zile (studii serioase si opinii avizate), am constatt cat de aproape de a face o greseala eram.
Pe scurt: stocare integrala nu se mai foloseste decat de cateva firme (cord, biogenesis(au un pachet, dar ofera si separare celulara), o firma englezeasca(am uitat numele) si mai nou intrata pe piata Baby stem). Despre aceasta ultima firma daca verificati pe pagina lor, nu se vor gasii referinte privind stocarea\procesarea. Lucrul acesta l-am aflat (ca stocheaza sange integral) de la standul lor , la targul Baby expo.
Nu va lasati pacaliti de contactul celor de la cord sau de asigurarea oferita de ei. Dupa ce m-am documentat astazi am fost la targ pt. oferte . Desi initial am evitat standul lor, am revenit si am cerut informatii. Singurul lor argument este prezentarea partii finaciare(ei sunt pt clienti iar ceilalti niste zgarciti pentru ca separarea celulara reduce spatiul de stocare, deci implicit si costurile). Ascund in totalitate riscurile pe care le implica decriogenarea sangelui integral.Inclusiv o aberatie cu ca cei care stocheaza celule separate nu folosesc suficienta substanta de criogenare(tot de zgarciti).Uitand sa spuna ca peste 5 ml de substanta de criogenare "DMSO" este f. toxica. Uita sa spuna ca in caz de nevoie transplantul se face cu celule separate. Uita sa spuna ca in caz de nevoie se stabileste de catre medic cale sute de mii sau milioane ce celule sunt necesare pt tratament. In cazul separarii celulare nr celulelor stocate este cunoscut. la sangele integral , este necesara de criogenarea, separarea celulelor pt a afla daca ai nr. cerut sau nu. In cazul in care nr nu este suficient trebui sa se caute in bancile publice donator compatibil. Dar ce te faci celulele tale nu mai pot fi criogenate. Nu mai vorbesc de posibila lor toxcitate datorita hemoglobinei (aparute in urma decriogenarii). la momentul aparitiei acestei firme in romania, deja marile banci de celule treceau la separarea celulara.

Nu intentionam sa povestesc "experienta mea", pentru ca fiecare are datoria de a se informa si a decide pe cat se poate in cunostinta de cauza. Dar atitudinea reprezentantului lor de la targ, astazi, m-a scarbit total.
Facut cu ochiul, soptit la ureche cum pot sa pacalesc firma sa obtin reducere(la targ ei vindeau la pret de catalog). "Te duci acasa, printezi 2 cupoane si aduci tu 1 si nevasta 1. Si pentru ca tu ii dai reducerea ta si ami are si ea una primesti o reducere de 20 %". Ce amabil , el "lucra firma". Decizia va apartine. Daca aveti 2-3 ore (maxim) sa cititi o sa va lamuriti asupra tuturor aspectelor pozitive si negative.

Ce mai trebuie mentionat. Absolut toate firmele au obligatia impusa in scris de catre ANT(agentia de transplant) sa informeze pacientii(clientii) asupara faptului ca recoltarea de tesut din cordonul ombilical si procesarea lui (gelatina Wharton sau celule mezenchimale) este o procedura care este in curs de experiment. Nefiind avizata nicaieri in lume. Sunt firme care congeleaza tesut, altele geletina, altele celule mezenchimale. In laborator studiile sunt imbucuratoare. Cine stie tehnologia avanseaza. dar trebuie sa fiti corect informati.

Verificati contractele(ce se intampla daca firma da faliment, are asigurare, asigura transportul celulelor la unitatea de transplant ?etc)

Cele mai noi tehnologii presupun: separare celulara(aparat sepax) stocare in vapori de azot(nu azot lichid). Stocare in 2 sau 3 pungi a celulelor(standardul impune pungi si nu fiole). Peturile sunt cuprinse intre 1000 euro si 2000. Depinde de renumele firmei, de tara de stocare etc.

Informati-va. E usor sa iei teapa. Partea proasa e ca in cazul unui esec nu se mai poate remedia nimic.

Mergi la inceput