oligospermie - putini dar (ne)buni! - 29

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Daca dr. a spus ca a avut rezultate la alti pacienti, eu cred ca merita incercat. Nu cred ca are cum sa faca rau. Puteti sa-l incercati 1 luna, refaceti spermograma si vedeti daca functioneaza. Am citit ca este bun pentru stres, si stresul poate fi cauza unei spermograme proaste. Deci, s-ar putea sa aiba efecte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramicara spune:

Buna fetelor,

Nu am scris aseara, asa cum am promis, dar... va spun acum. Am facut beta hcg si rezultatul a fost de 1119, adica ma incadrez la 3-4 saptamani.
Am fost aseara la Dr. T si avand in vedere situatia sotului, dansul ne-a zis ca ... "se mai intampla si minuni din astea". La eco s-a vazut un punctuletz negru de 4.7 mm cu totul, embrionul e undeva inauntrul acestui punct, deci mult mai mic. :) Avem 4 saptamani si 3 zile.:)
Ne-a dat doua poze pe care le-a denumit "minune.jpg".
Eu eram si sunt in continuare stresata de faptul ca spermatozoizii sotului, pe langa faptul ca aveau mobilitate redusa, mai erau si forme atipice si... evident, l-am intrebat pe doctor daca nu cumva exista riscul sa fie un embrion ne-viabil, ca sa zic asa. Mi-a dat o explicatie haioasa, mi-a spus ca spermatozoidul este pana la urma mijlocul de transport al materialului genetic si ca pana la urma nu il intereseaza daca e vorba de un Trabant, sau de un Porsche, important e ca materialul genetic a ajuns unde trebuie. :)
Riscuri... exista, ca la orice sarcina. Mi-a dat tratament si mergem inainte.
Ce sa va spun? Sunt foarte fericita. :)
Va multumesc pentru felicitari si va tin pumnii tuturor sa reusiti si voi cat mai repede. :*:*:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Inca o data felicitari ramicara !
Esti un caz care ne-a dovedit ca intr-adevar se poate, si nu trebuie sa ne pierdem speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Ramicara, totusi eu cred ca a fost gresit facuta acea spermograma . Eu nu cred ca se poate cu 120 spermatozoizi. Daca e asa e super, poate avem si noi sanse cu spermatozoizi mai multi decat ai vostrii. Felicitari! Ne-ati dat sperante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

magduta10 imi pare rau pt. ca nu stiu sa-ti raspund la intrebare. Cred ca tot un medic ti-ar fi mai de folos.
ramicara este un miraaacol!!! Ma gandesc si eu ca iazminn ca poate spermograma nu a fost facuta asa cum trebuie. Poate candva, veti repeta spermograma, doar ca sa va explicati misterul si ne veti spune si noua. Incredibil! Si cu Trabantul se poate face treaba, nu? Sa ai o sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos.... Si sa venim si noi dupa tine. Poate avem sanse, cu spermatozoizi mai multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Am uitat sa va spun despre noi ca sotului i-a iesit la spermocultura Klebsiela. Imi vine sa mor! Asta ne mai trebuia acum! Klebsiela (bacuil gram negativ) este sensibil la mai multe antibiotice si bineinteles ca sotul va lua tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Bine ca a fost descoperita infectia.Poate asta era cauza spermogramei proaste. Acum va face tratamentul, si veti avea rezultate mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Da, este bine ca am descoperit infectia. Am citit ca este un bacil care se gaseste in intestin si te poti autoinfecta daca rezistenta organismului este scazuta. La mine nu a iesit Klebsiela, dar a iesit Escherichia Coli (la lama si in urina) si fac tratament cu ciprofloxacin si ovule cu oxacilina. Deci, vomface amandoi tratament cu antib.Sper sa se inmulteasca nr. gigeilor pana la urmatoarea spermograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Sigur rezultatele proaste la spermograma erau de la infectie. Acum ca ati descoperit cauza, dupa tratament sigur va fi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Ciao fetelor
Azi am refacut si noi spermograma, fara nici un tratament de vreo doua luni de cind am termiant cu fivul. Is foarte curioasa , pe dupamasa am rezultatele.
Va pup si succes.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput