Cum sa-l fac sa doarma toata noaptea?

Cum sa-l fac sa doarma toata noaptea? | Autor: Lillian

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 6 luni. Pica de somn f devreme, la 19-19.30 este in pat. Doarme legat pana pe la 4.30 cand se trezeste sa bea un biberon plin. As vrea sa ii scot aceasta masa, sa isi odihneasca si el stomacelul si sa nu mai mai trezesc nici eu, pt ca am apoi probleme in a adormi la loc. Uneori stau si cate 2 ore pana adorm, cand pun eu capul pe perna, se face timpul sa se trezeasca el.
Am vrea ori sa ii mutam ora de somn putin mai tarziu (dar metodele incercate de noi au esuat), ori sa ii dau sa pape ceva mai consistent seara... sau ce ar trebui sa facem? El mananca o masa de solide dimineata la 10. La culcare ii pun cateva lingurite de cereale de orez in biberonul cu lapte (am uitat sa specific ca e hranit cu formula). Nu mai bea 6 oz, ci 4 daca are adaugate cereale, asa ca nu cred ca am facut mare branza cu asta. In rest papa cam 6 oz de lapte la celelalte mese de peste zi (pe la 13 si 16) si 4 oz dimineata pe la 7.30.
6 oz lapte = cca 175 ml
Voi ce ziceti? Cum ati proceda(t)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

din greseala am postat aici, poate isi face cineva mila si il muta la "Parintii intreaba...".
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Tu te plangi ca se trezeste o data pe noapte...al meu de la 3 luni se tresete de 3-7 ori....dar papa san. Nu cred ca exista vreo modalitate, eu ii dau cereale seara dar tot degeaba, banuiesc ca au si dintisorii partea lor de vina (inca nu i-au iesit).

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pai nu prea cred ca ai cum sa-l faci sa nu se mai trezeasca la 4.30.
Probabil chiar i se face foame.
Daca s-ar culca un pic mai tirziu, probabil si ora de trezire si-ar modifica-o. De pe la 4.30 la 6.30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

al nostru pana la 8 luni se trezea din 2 in 2 ore.nu plangea rau dar se trezea si se facea apoi ca vrea sa manance un pic...un minut probabil.
am incercat tot ce era posibil sa-l facem sa doarma mai mult, si sa-l lasam sa planga, si sa-l culcam mai tirziu, si sa-i dam seara mai mult sa manance, si sa nu-i mai dam noaptea...nimic nu a mers.

pana la urma ne-am gindit sa-l infasam. mentonez ca nu il infasasem decat in primele 2 saptamani de la nastere.
dar am opbservat ca se trezea din tresaritul mainilor.
cum l-am infasat cu miini cu tot, facut sarmaluta...in noaptea aia a dormit 6 ore fara trezit...nu ne-a venit sa credem. l-am infasat asa pana la 13 luni. ii placea, era culmea...statea nemiscat doar sa-l infasi.
nu stiu daca metoda mea poate ajuta pe cineva ....


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

un copil de 6 luni nu e o jucarie. el nu 'functioneaza' dupa programul tau. nu ii poti scoate/baga mese cum ti-ar fi tie mai bine. el are propriul sau ritm pe care cel mai bine e sa il respecti. pt ca e un om ca si tine, are nevoile lui. iar tu, fiind un adult, ar trebui sa il intelegi si sa ii fi alaturi.

am inteles eu bine, problema e ca te trezesti la 4 sa-i mai faci un bibe? (din cauza de reclama nu vad juma' de ecran). ai idee cam ce dimensiune are stomacul copilului tau? cam cat incape in el? pentru ca nu ai cum sa il faci sa manance mai mult, efectiv nu e loc. e doar un copilas de 6 LUNI!

a, am reusit sa citesc tot. crezi ca de la 19.30 la 4.30 nu e suficient sa i se 'odihneasca' stomacul? sunt 9 ore, dumnezeule! si are 6 luni


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

multi ar zice saru'mana in locul vostru. in incapatanarea mea de a nu-l intarca, david sugea si cate 10 ore (adica stattea cu tzatza in gura cat dormea si o mai molfaia) chiar si la 1 an si 6 luni (cand mi-am facut totusi curaj si l-am intarcat). Asa cum zice si Dianocica, copilul se trezeste de foame, n-ai ce-i face. Eu ce sa zic, ca David sub nici o forma nu vrea sa adoarma seara inainte de 12? si chiar n-am ce sa-i fac. Mi-e foarte clar ca-si fac programul dupa propriile nevoi (pe care si le cunosc mult mai bine decat le intuim noi) iar noi trebuie sa-l respectam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mey, eu din cate am citit/intrebat/auzit/cercetat in legatura cu somnul(noi am avut probleme serioase la capitolul...odihna!), am ajuns la concluzia ca bebe iti face tie program si nu tu lui, oricat te-ai chiunui...nu prea ai ce face!
Desi al tau doarme bine, 9 ore legate...
independent de asta, unele voci destul de rasunatoare, spun ca bebe dupa 6 luni , teoretic ar trebui sa doarme legat 8-9 ore fara sa se trezeasca de foame(deci cazul tau), iar daca o face,(in acest interval de ore) nu de foame se trezeste, ci pur si simplu ciclul de somn al unui bebe e mai scurt ca al unui adult(sper ca m-am exprimat corect).
Si noi, cei maturi ne mai trezim dupa 4 ore de somn, fara nici un motiv...aparent.
ne trezim...stam cu ochii in tavan vreo ora, apoi somnul vine iar...cam asa si la bebei.
insa in cazul vostru, la 6 luni, dupa 9 ore de somn legat...cred ca se trezeste si de foame!
si eu ma trezesc flamanda dupa 8 ore de somn...
daca vrei sa-i schimbi ora de somn, ai putea incerca sa-l pui la somnic in fiecare zi cu 30 minute mai tarziu decat ora la care adoarme el de obicei, pana ajunge sa adoarma la o ora mai potrivita si orarului voastru.
eu ce sa zic, al meu adoarme le pa 12-1, nu am ce-i face...de f putine ori a adormit pe la 22:00

Mergi la inceput