Gravidutze si mamici de CLUJ-34

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

AM primit mesaj de la RAMO ,e acasa cu puiutzu ,nu e singurica ,o ajuta mama ei,s ar putea sa intre mai tarziu pe forum

LORE draga de tine ,nu ai nici un medicament pt durere de dintzi ?


ALEX si bebe TIADRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Voi ati auzit ca deja s-a bagat in parlament sa nu se mai dea maternitatea 2 ani?! Astia-s nebuni?! Sper din tot sufletul sa nu se aprobe.

16+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:


Sunt fericita... bebele a adormit ziua singur in patutul lui, adormea ba in brate ba in timp ce sugea... Greseala mea era ca il puneam in patul mare sa doarma ziua, nu in patutul lui... In egoismul meu credeam ca se simte mai bine in patul nostru... dar el saracutul isi prefera patutul...

Eu am luat poli-vitamine numai in luna a 7-a sau a 8-a nu mai stiu. Am luat doar fier si acid folic la inceputul sarcinii. a, si magneziu. Sunt dr care dau vitamine toata sarcina si sunt altii care numai in anumite luni.. sau daca e mama slabuta...nu stiu cita legatura este intre polivitamine si ingrasare, dar cred ca e importanta alimentatia si numai in carente sa se ia vitaminele astea. Chiar azi am raspuns la un chestionar prin telefon in legatura cu vitaminizarea in sarcina...

Nu vreau sa merg la serv inainte de 2 ani! Oricum sint niste babalai cei din parlament, asa ca nu m-as mira sa hotarasca ceva in defavoarea celor care vor sa stea acasa cu bebeii. Doar le trebe si lor bani de o diurna, o calatrie in strainatate... Daca ar fi mai multe servicii oferite in sprijinul parintilor... nu crese superaglomerate si pline de virusi..

Multumesc pentru raspuns, Natalia.


Ioana mama Patrick (01.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ioana felicitari pt bb ca a dormit la el in patut!
Si eu sunt de acord cu tine ca sunt batuti in cap astia de la parlament, in loc sa stai cu copilul in primii 2 ani cand i se formeaza caracterul, ei te trimit inapoi la lucru. Nici eu nu vreau sa merg la servici inainte de 2 ani!

16+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

la gine 1 la externare ai nevoie de adeverinta de salariat si copie dupa buletin! pe mine nu m-au intrebat de alte acte...

ioana - felictari pentru reusita! sa o tineti tot asa!

este doar un zvon sau a intrat legea pentru vot in parlament???

Oana si Maria-Teodora

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

la stanca nu-ti trebuie decat buletinul.

fetelor care dati zymafluor exista si picaturi la noi?

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Oana mie mama-mi spunea ca a auzit zilele astea la stiri ca deja se discuta in parlament. Nasol rau!

16+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

poate ca va fi concediu de maternitate mai putin de 2 ani si bani mai multi... sper prea mult???

Oana si Maria-Teodora

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da de unde! Un an de concediu si aceasi bani. Cica si asa e prea mult sa stam 2 ani, cand in Occident se sta cateva luni. Oare de ce tot timpul trebuie sa-i copieze pe altii?

16+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Salutare!!!!!!!!!!
Ce mai facti????Mi-a fost dor de voi...o sa scriu fara litere mari,ca mi-e greu sa scriu,ca sunt culcata.
ne-am intots ieri acasa,in sfarsit...bebelina e o scumpa si o draguta..nu-mi vine sa cred ce frumoasa e...de fapt e a mea,normal ca e frumoasa...
am avut o nastere usoara zic eu,in 7 nov,pe la 5 seara m-au apucat durerile,mai mult niste crampe,apoi au devenit mai puternice si regulate,dar suportabile...pe la 10 seara m-am internat,durerile erau destul de puternice,dar scurte ca durata...eram deja dilatata 3 cm cand am ajuns...m-a pus la monitorizare...a zis ca am dureri frumoasa,adica mari,dar mie nu mi se pareau foarte mari...apoi mi-a dat epidurala...care a prins doar pe o parte...pe dreapta...pe stanga mai putin...in fine...m-a controlat,eram deja dilatatie 5,6...pe la dilatatie 9 mi-am amintit ca kitul pt celulele stem e la sotul in masina...si eu nu le-am zis sa cheme asistenta care se ocupa de asta...in fine,au dat telefon,asistenta era acasa,dar a venit la timp...apoi la ore 12 se uita si eram dilatata 10...ma urca cu chin cu vai pe masa si ma invata cum sa imping...zicea ca imping foarte bine...tare obositor impinsul asta...mai ales ca simteam surerile pe stanga...dar nu f tare...apoi a luat foarfeca,m-a taiat,dar n-m simtit nimic,apoi mi-a zis ca se pune pe burta mea si ma va durea putin,dar trebuie s-o scoata afara...s-a apasat de 2 ori si a iesit...in data de 8 noiembrie,la ora 0,42,s-a nascut Bea,cu 2700 kg si 53 de cm...a fost foarte frumos momentul cand am vazut-o prima data si mai ales cand mi-a pus-o in brate si ma pupat-o si i-am simtit pielicica ei fina...n-o sa uit niciodata...apoi m-au pu sa dorm,dar n-am putut sa dorm toata noaptea,cu gandul la ea...
la amiaz m-au mutat in salon si mi-au adus-o...am alaptat-o si de atunci a ramas la mine...e o scumpa,o mancacioasa si jumatate...ieri am venit acasa...are putini colici,dar ii dau picaturi...noaptea doarme,se scoala de 2 ori pe noapte,ceea ce e super...
eu sunt bine,dar ma doare taietura de jos...azi nu m-a mai durut asa de tare...sunt foarte obosita,dar mami vine la mine si ma ajuta...incerc sa dorm cand dorme si ea...
cam asta e povestea...
o sa pun si poze mai tarziu...
va pupacesc pe toate...





poze

Bea

Mergi la inceput