Broaste testoase de apa

Broaste testoase de apa | Autor: dori

Link direct la acest mesaj


Intrebare pentru "proprietarii" de broaste testoase. Cat tineti broscutele de apa in afara acvariului (adica pe uscat)?

In urma cu un an, la insistentele copiilor de a avea catel, pisica, papagal, pesti, pui de gaina, maimuta si pe rand multe alte animale, am hotarat sa luam o broasca testoasa. O cheama Bibi, este grasana si naravasa (rascoleste permanent acvariul). Problema este ca indiferent ce constructie de pietre ii fac sa poate iesi la suprafata apei, ea le darama si ramane fara nicio insula. De aceea va intreb cat ar trebui sa stea si pe uscat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Buna Dori !
Cat timp are broscuta ta ? Eu nu sunt mare cunoscatoare dar de vre-o 2 luni am si eu 2 broscute mici si m-am documentat pe net cat de cat cam ce trebuie sa le ofer .
Broscutelor mele le-am amenajat o insulita cumparata ce se prinde cu ventuze de sticla acvariului asa ca ele ies la "bec" cand au chef .
Tu zici ca ai incercat sa faci insula din pietre dar ca o strica de aia te-am intrebat cat e de mare broscuta . Ai putea incerca sa folosesti pietre de rau mai mari, pe care nu le-ar mai putea deranja de la locul lor,sau poti merge la un magazin petshop si achizitionezi de acolo o insulita speciala .

Oana de Iustiana Noemy(4.11.1999) si Jasmine Neidyn(28.12.2005)


POZE
www.dropshots.com/Bombonica" target="_blank">VIDEO 1 , www.dropshots.com/bombonica1" target="_blank">2, www.dropshots.com/jasmineB" target="_blank"> 3

www.onetruemedia.com/shared?p=189e1555048a1ba8191351&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MY ANGEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Multumesc pentru raspuns. Bibi are carapacea de aprox. 15 cm lungime, si e destul de puternica.
I-am cumparat si eu o insula, dar o rastoarna. Nu are ventuze - nu am gasit, dar mai intreb. I-am pus in acvariu si pietre destul de mari de rau, dar nu am avut curaj sa "construiesc" prea mult, fiindca sapa cu inversunare printre ele si le mai misca din loc.
Intre timp am gasit o constructie inalta pentru acvariu - pe o parte seamana cu Coloseum-ul, pe cealalta are trepte. Asa ca Bibi poate sa iasa acum deasupra apei, pe terasa!

Intrebam cat timp ar trebui sa stea afara din acvariu pentru ca am auzit pe cineva ca tine broscuta afara din acvariu noaptea. Si ma intrebam daca asa ar trebui procedat. Noi o mai scoatem din acvariu, dar atunci e speriata si se ascumde in colturi intunecoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si eu am, de fapt aveam o broscuta, ca a ramas in Ro cand am plecat acum 2 luni, o broscuta cam de dimensiunea broscutei tale. A implinit 5 ani in septembrie...a ta cati ani are?
Eu am gasit la un petshop un fel de colt din ceramica sub forma de piramida(ma rog, o parte de piramida, ca era pe colt si cu platforma deasupra) si pe care broscuta iesea cand avea chef. De obicei vara, sa se racoreasca. Iarna nu prea iesea, era mai linistita si mai avea si perioada de hibernare...

Eu am citit pe net ca le place sa iasa la "bec", de preferat un bec cu UV care le face foarte bine pentru carapace, le ajuta sa fixeze calciul si sa aiba o carapace tare. Eu n-am avut asa ceva, dar am avut o veioza langa acvariu si venea langa veioza, pe platforma.
Daca mai doresti sa povestim despre broscute, cu cea mai mare placere. Mie mi-e tare dor de a noastra, ne-am despartit cu greu de ea, am vrut sa o aducem dar am facut 3 zile pe drum si ne-a fost mila sa o chinuim. A ramas la mama mea si e pe maini bune :).


Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

noi tocmai ce am achizionat 2. nu stiu nimic despre testoase.

aseara le-am schimbat apa si au inceput sa se agite,

ce fel de apa sa le pun?

cat de des sa o schimb?

cat sa le las afara?

ce sa le dau sa manace, in afara de hrana special pt ele?

in ce sa le tin? (momentan intrun bol de sticla)

ce altceva trebuie sa stiu despre ele si intretinerea lor?

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Broscutele testoase nu trebuie tinute intr-un bol, decat daca e foarte mare si are si o farama de uscat. De ce zic asta? Pentru ca ele, din cand in cand simt nevoia sa iasa pe uscat. Cel mai indicat este sa faci rost de un acvariu si sa ii construiesti sau achizitionezi o insulita. Daca nu gasesti tu, gaseste pietre de rau (mai lucioase) si lipeste-le cu silicon rezistent la apa, pe un suport de sticla (poti sa faci chiar tu unul dreptunghiular, patrat, etc din foi de geam pe care le lipesti tot cu silicon rezistent la apa). Ai grija ca acest suport sa prezinte si un grad de inclinatie (panta) pentru ca broscuta sa urce cu usurinta pe el.
Apa nu trebuie sa fie mai rece de 25 grade (asa am retinut, cel putin in cazul broscutelor de Florida - cele cu dungulite galbene pe picioruse si cap). Vazand la 'semnatura' Emiratele arabe, nu cre ca sunt probleme cu temperatura (sunt f. sensibile la frig).
Da-le mancarica speciala (si mai poti intreba si vanzatorul de la pet-shop ce le mai poti da).

Sper ca ti-am fost de ajutor. Mai scrie-ne si noua cand mai afli cate ceva si te mai poti documenta intre timp dand diverse cautari pe google sau alte motoare de cautare.
Sa va traiasca broscutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

bolul este marisor zic eu....le-am facut insulita, poate urca pe ea si sta la soare..numai ca pe una am gasit-o teapana:( acum am numai una.

de unde leam luat mia spus sa le schimb apa si la 2 zile si hranit zilnic..la pet shop schimbat apa zilnic si hranit la 2 zile...*confused*

am papica speciala pt testoase, cred ca mamanca, nustiu, nam vazut cum mananca, dar chestiilea alea de dizolva in apa....

dat fiind ai spus dungi galbene la cap, cred ca este tot de florida, este un galben spalacit, nici nu stiu ce specie anume e.

mercic de raspuns RWheelwright

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Imi pare rau ca ti-a murit o broscuta, sfatul meu e sa mai iei una ca sa nu sufere cealalta de singuratate.
Si eu am avut acum multi ani doua broscute de Florida cu tample rosii care erau la inceput cat niste capace de bere apoi au crescut impresionant de mult. N-am mai avut cum sa le tin si le-am dat altcuiva, tot pe maini bune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Broscutele testoase se tin intr-un vas suficient de mare si adanc, pentru a avea spatiu sa se miste. Au multa nevoie de lumina si caldura. Apa trebuie sa fie calduta, nu fierbinte(pot muri daca apa este prea fierbinte), si de preferat apa de izvor sau fiarta.Apa se schimba o data la 2-3 zile, depinde cat timp se mentine curata. La nevoie si mai ales vara se schimba zilnic.

Sufera de frig , intra intr-un fel de hibernare si nu mai mananca. Pot face si un fel de conjunctivita, de la apa rece si/sau murdara. Hrana trebuie sa fie speciala pentru broscute, din cand in cand e bine sa lasati in vas si vitamine sau un cubulet de calciu(care se gaseste la magazinele specializate, tot sub forma de broscute). Carapacea se va exfolia o data cu cresterea, asa ca nu va speriati.

E bine sa aveti macar 2 bucati, pentru ca una sufera de singuratate. Sa stiti ca au si ele un sufletel si sunt destul de inteligente. Daca vorbesti cu ele, te recunosc ca si stapan si nu se mai sperie.

Din cand in cand au nevoie sa iasa pe uscat, acum fie le construiti insulita sau o cumparati ( din proprie experinta sunt proaste si ventuzele nu vor tine) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalushka spune:

Ceea ce nu s-a specificat aici este faptul ca broscutelor nu le place sa pui mana pe ele, trebuie sa fie lasate in pace, sa nu fie scoase din mediul lor, daca aveti proble cu incalzirea acvariului, va recomand un incalzitor care se poate baga cu totul in apa( eu am unul de marca NEWATT) si incalzitorul nu trebuie sa fie de sticla ptr ca la cel mai mic impact al carapacei cu sticla incalzitorului, acesta se crapa.Daca aveti nevoie de sfaturi eu va pot ajuta.Mi-am cumparat si eu doua broscute acum doua luni si sunt foarte incantata.Le schimb apa destul de des si am si un termometru de apa ca sa nu inghete de frig.Mai ramane sa imi cumpar lampa UV si gata treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaG spune:

Va rog frumos sa ma ajutati!Mi-am luat de 2 saptamani o broasca testoasa de apa.:D dar nu prea stiu sa o ingrijesc.Am citit ceva pe internet dar nu prea m-am lamurit.
1)Ce as putea sa ii mai dau de mancare inafara de mancarea speciala pentru broaste?
2)Unde ar fi cel mai bine sa o tin?(in ce incapare)
3)Ar mai trebui sa iau o broscuta ca sa nu se simta singura?
4)Este obligatoriu sa am o lampa UV?
5)Care ar trebui sa fie temperatura media a apei?
6)Ar trebui sa ii dau vitamine speciale?
7)Ce ar trebui sa contina un terariu?
8)Cum se cunoaste sexul broastelor?
9)Este foarte agitata.Oare este bolnava?
Nu am vazut-o urcandu-se niciodata pe uscat...Oare are ceva?Acum cand i-am schimbat apa am observat ca de la carapece se ''dezlipesc'' niste firisoare subtiri albe..
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.

Mergi la inceput