Condens pe geamuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

am si eu in permanenta condens pe geamuri termopane,l-am sunat pe dl care ne-a instalat geamurile si a zis ca tb sa aerisim zilnic cel putin o ora si temeratura sa nu scada sub 18 grade.am procedat asa si intradevar e mult mai bine de atunci ,mai am condens doar vreo 2 cm pe fiecare geam .

SOSO (20 dec 2005)
COMOARA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Noi ne-am construit casa in 2005, pe 11 aprilie am inceput santierul si pe 12 noiembrie ne-am mutat. Nu am avut NICI O PICATURA DE CONDENS, nici pe geanuri, nici la plinte, nici pe pereti. Secretul? Tencuiala "uscata". Adica nu am tencuit clasic, ci am lipit pe toti peretii placi de rigips (lipite cu un material special, un fel de adedziv alb, foarte fin). Ei bine, adezivul asta se aplica in "mamaligi", deci nu e uniform pe toata suprafata placii, asa incat s-au format niste "perne de aer" sub rigips (adezivul ocupa cam 2 cm grosime), ceea cce a facilitat circulatia aerului pe acolo... am facut si izolatia exterioara cu polistiren, dar nu am tencuit exterior decat anul acesta, deci dupa aproape 2 ani. In prima iarna, am observat pe exterior, in anumite locuri, mici (diametrul maxim de 10 cm si in foarte putine locuri) pete de apa... semn ca surplusul de apa a iesit pe acolo. in concluzie: sunt recunoscatoare toata viata celor care mi-au recomandat tencuiala uscata (si nu iese mult mai scump decat cu cea umeda, dar ce avantaje! Nu mai trebuie asteptat sa se usuce, peretii ies drepti, se zugraveste aproape imediat!) si o recomand si eu mai departe. Noi am folosit sistemul knauf, cred.

Ca solutie pentru cei care nu au folosit asta si au condens, exista aparatele dezumidificatoare... avem niste prieteni care au avut unul profesional, s-au mutat cam in aceeasi perioada cu noi dupa 1 an de la tencuit (umed) si scoteau apa cu zecile de litri pe zi. Si azi mai au probleme... daca lasa un biscuite pe farfurie, dupa 3 ore e umed... dar s-ar putea sa fie si din cauza faptului ca au casa din BCA.

Si, repet, nu ama vut nici macar 1 cm de condens pe geamuri, nici macar iarna in zilele geroase (geamurile sunt Low-e cu argon, se pare ca functioneaza). Singurul moment cand vad condens in casa este cand gatesc, pana sa deschid larg geamul bucatariei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by manumanu

s-ar putea sa fie si din cauza faptului ca au casa din BCA.

Si, repet, nu ama vut nici macar 1 cm de condens pe geamuri, nici macar iarna in zilele geroase (geamurile sunt Low-e cu argon, se pare ca functioneaza). Singurul moment cand vad condens in casa este cand gatesc, pana sa deschid larg geamul bucatariei.




Ar putea fi casa din BCA un preambul pentru acumularea umezelii in exces in timpul lucrarilor? Nu de alta, dar vrem sa incepem sa construim o casa si nu ne-am decis inca asupra materialelor... Voi din ce aveti casa?

Mergi la inceput