Dar la Mate-Fizica 3 a fost cineva?

Dar la Mate-Fizica 3 a fost cineva? | Autor: STEFJANY

Link direct la acest mesaj


Pe mine m-a stresat profu de mate Pinciu in cls a 9-a cand se uita cu ochelarii aceia de miop cu dioptrie maxima ca prinr-o sticla de bere. Tin minte ca a predate despre modulul numerelor reale. Ma de parca preda cel putin despre “Stiinta Rachetelor” la Universitatea Berkley. Apoi Calota to de mate vorbea numai cu desteptii clasei iar pleava dadea din cap ca calu’ (scuzati-mi cacofonia) de ne uitam ca curca-n lemne, ca sa zic, ca la felu’ 13. Am avut-o pe Miroiasca ca diriga ca tin minte ca vorbeam la ore despre filozofia materialist dialectica ca si despre idealism iar spre sfarsitul orelor o dadea cu bata verbala in stupizenia regimului communist. Si avea curaj ma…probabil ca avea un spate tare de secu ca alftel nu-mi-explic…Ha…mi-amintesc ca in cls 10-a am avut ca prof pe Dragan si tin minte ca in capacitatea sa “geniala” de exceptie se uita la sfarsitul cartii ca sa afle raspunsul problemele de geometrie “spatiala”. Dar mi-am pus meditator si am rezolvat problema pana intr-a 12-a cand a trebuit sa stiu materie ca dadeam la facultate ca toti dealtfel. Profa de genetica era s-o pui la rana abia venita in liceu. Tutunaru m-a fost diriga ca- parca-i aud si acum ghiersul ce-mi zgariau creierii (saraca). Profu de Fizica Friedman a fost genial (acum pe bune) in felul sau de a preda si a se face inteles la o materie deloc usoara. De fapt atunci am indragit fizica. La Romana d-na Vadsilescu Virginia era o placere s-o asculti si ne spunea mereu sa citim ca atunci cand crestem mari nu mai avem mult timp s-o facem si avea dreptate. Stateam in banca sip e aripile imaginatiei ma lasam dus in Universul culturii romanesti….ma nu copia ma……..A sic and am participat la un montaj de muzica si poezie cu lieul nostru m-a sprijinit enorm. Stiti ca am partcicpat si eu cu chitara si a fost deosebit.

Cu drag,
MI-E DOR DE VOI !!!
Stefan Badara (fratele Mihaelei Badara de la 12-a H)
Calgary, Alberta
CANADA
www.sjgraphix.com


(am stat in bloc Y16 SPATEL;E Restaurantului Minis)