Pensie alimentara fara divort?!?!?!

Pensie alimentara fara divort?!?!?! | Autor: madina71

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care are un bebe de 6 luni si care la catva timp dupa ce a nascut s-a despartit in fapt de sotul ei. in sensul ca a plecat de la soacra-sa cu copilul (acolo locuiau) si acum sta la mama ei cu copilul....iar sotul sta in continuare cu mama lui...De cand s-au separat ca sa zic asa el nuse prea omoara sa vada copilul, cand se duce sa-l vada nu ii duce nimic, nu tu pampersi, nu tu hainute, dar n-ar fi asta o problema, dar nici bani nu vrea sa dea pentru copilasul lui....ca cica nu are(dar are ca e salariat).
Prietena mea vrea sa faca ceva ca el sa plateasca copilului pensie alimentara pana sa bage divort...
Vin si va intreb: este posibil ca legea sa il oblige pe tata sa plateasca pensie alimentara chiar daca cei doi nu au divortat, dar nu mai sunt impreuna in fapt?
Daca da, ce trebuie sa faca mama copilului?
Multumesc anticipat!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu eu nu este posibil. Oficial ei sunt casatoriti deci nu exista nici un temei legal care sa presupuna o astfel de solicitare. Daca insa va divorta in mod sigur va obtine dar doar pe cale judecatoreasca deci prin proceduri standard.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daca divorteaza poate sa obtina (daca solicita) din data introducerii actiunii (nu neaparat din data pronuntarii).

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Asa banuiam si eu, desi aceasta prietena mi-a spus, ea stiind de la o cunostinta de-a ei, ca s-ar putea obtine pensie fara divort....din cauza asta am postat aici subiectul ca sa fiu sigura si sa ii spun....sa stie ce are de facut...
Multumesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Ba da. Exista aceasta posibilitate, fara divort. Am o colega de serviciu care, chiar, locuieste impreuna cu sotul (culmea, si el tot coleg de serviciu cu noi), insa acesta nu contribuia nicicum la cheltuielile pt. copil (care e de fapt o domnisoara de vreo 20 de ani, studenta). L-a dat in judecata si acum el plateste pensie de intretinere pt. fata. Stiu sigur ca se poate pt. ca am vazut hot.judecatoreasca care a fost trimisa catre serv.financiar al firmei in care lucram, pt. poprire. Consulta un avocat.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Se poate cu siguranta.
Trebuie doar sa faci dovada ca nu participa la cheltuielile de crestere si intretinere ale copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Off topic.
Ehhh... ce bine e cand nu sunt singur pe aici Imi faceam ganduri.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

sigur ca se poate. Sunt atatea cazuri in care sotii sunt despartiti in fapt. Da-mi pm si iti trimit model de cerere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

quote:
Originally posted by gabdyd

sigur ca se poate. Sunt atatea cazuri in care sotii sunt despartiti in fapt. Da-mi pm si iti trimit model de cerere.

Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007





Trimis pm

bebe Adrian 20.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri!
Daca mai este cineva interesat de aceasta chestiune, va spun si eu ca se poate, prietena mea a fost la avocat si sapt viitoare o sa faca demersurile pt a primi pensie alimentara insa fara a introduce actiunea de divort....

bebe Adrian 20.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliaj spune:

Te rog sa-mi trimiti si mie amanunte despre cum a obtinut prietena ta pensia alimentara pentru copil,fara proces.Multumesc!

Mergi la inceput