Mamici de iulie-august 2008 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns syyylviuta spune:

Mada, multumesc ca vrei sa ma ajuti!
Noi mergem in fiecare vara in Anglia, mama mea e acolo, si Craciunul il vom petrece in familie, undeva prin sud, iar Revelionul la Londra. E prima oara cand mergem iarna acolo, chiar sunt curioasa cum e. Sper sa nu fie foarte deprimant si urat afara!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Silviutza nu ai pt ce. Deci nu e prima oara cand veniti aici inseamna ca va descurcati.
Mai iarna aici nu prea este numai in scotia este zapada in rest rece uneori ploua si f rar zapada maxim 24 de ore dureaza. Cel putin asa a fost pana acuma. Daca veniti in Londra pt revelion trageti o fuga si pe oxford street sa vedeti luminile de sarbatori si pe tamisa la the eye pt artificii numai ca aveti grija este f aglomerat si periculos uneori. Asa ca just take care si daca vreti sa prindeti un loc bun ori mergeti mai devreme sa puteti vedea ceva ca aglomeratia e imensa ori mergeti intr-un pub unde este tv si vedeti de acolo artificile si ciocniti un pahar sau ceva. Depinde ce planuri aveti. Puteti merge si la orice shopping ma mare la o poza cu mosul e tare frumos aici plus sa admirati brazii imensi si superb impodobiti de la marele magazine. Si nu ar trebui sa ratati o plimbare pe Tamisa seara cand sunt toate luminitele aprinse si mai sunt si cateva zone cu brazi impodobiti, noi mergea de la lndon bridge sau westminster pana la st paul sau chiar liverpool street. F frumos. Concediu placut va urez!

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

SYYYLVIUTA ma refeream daca te-am felicitat pentru samburelul de 10,4 mm parca ai zis? Adica nu mai tin minte daca te-am felicitat dupa ce ai fost la eco. D-ne ce ametita mai sunt!!Si eu de Revelion merg la Paris si voi avea 15 saptamani. Parca ma preocup putin pentru ca ostetriciana mea imi daduse o foaie o tarile de evitat din cauza toxoplasmozei si una din aceste tari era Franta. Nu am mai auzit pana acum ca Franta sa fie o tara periculoasa din acest punct de vedere. Acum ma preocup oare ce-oi manca acolo........Ce frumos...Anglia.....demult vroiam sa mergem si noi dar pe atunci inca trebuia sa mergem cu vize si am abandonat ideea.

MONALAC tin pumnii sa fie bine.

BUBULEANA am si Utrogestan dar inca nu am inceput sa-l iau. Momentan iau progesteron de aici , dar are acelasi principiu activ ca si Utrogestanul. Deci schimba doar numele. Si il iau vaginal..........ma gandeam ca e de la el. Si doctorita imi spusese ca e de la el......nu stiu ce sa zic.....poate dupa ce voi face analizele de sange voi intelege daca sunt anemica tare.

CLAU sarcina usoara si tie in continuare!!

MADA ma bucur ca ai deschis cap. Trebuie sa ma scuzati dar chiar nu am fost in stare sa stau la calc zilele acestea.La doctorita ma mai duc abia pe 28 noiembrie. Daca analizele care le fac vor fi drastice(d-ne fereste) o voi suna inainte........sincer am vreo 3 zile de cand nu am mai luat magneziul. Are un gust oribil!!! Ma face sa vomit.In seara aceasta l-am reluat. Sa vedem daca imi face ceva.Incerc sa beau apa cat mai multa....dar am observat ca imi face o foame de luppp. Dar tu cand mergi la eco? Nu ti-a venit acasa hartia aia de care vorbeai cap. trecut?






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Nu a venit hartia inca aici in genere dureaza cam mult chestiile astea oricum eu trebuie sa iau legatura cu ei am sa sun mai intai la spital pe la jumatea lunii astea sa vad daca au primit de la med de fam cererea si daca ma au in sistem on stand by si daca da sa le explic ca eu plec acasa si etc si daca cumva nu rezolv la telefon nimic am sa merg pana acolo cu ocazia asta vad si eu ce si cum si sa ma lamuresc ce trebuie facut ca sa reusim sa ne intelegem si sa nu ma trezesc ca am ratat eco ca ei au trimis scrisoare cand eu nu eram in tara. Daca nu rezolv nimic cu ei am sa merg la med de familie poate ma lasa sa merg la aceeasi tanti care m-a vazut data trecuta sa ii explic situatia si poate imi da ea o trimitere si cu aia sa pot merge la scan sa imi fac eu personal programarea in fct de datele care le au available.
Sarcina trecuta am mers in dec la ei cu trimiterea sa imi faca programarea si am mers la primul scan abia pe 12 ian sau ceva de genul deci dureaza cam toate aici, bine atunci ciclu trebuia sa imi vina pe 8 dec si a doua zi am facut test am vazut ce si cum si am mers idrect la medic care imediat mi-a dat trimiterea deci oricum era sarcina mica ca stiu ca prima oara cand am mers la scan mi-a zis ca am 6 sapt si 5 zile. Acuma cred ca si fiind a doua sarcina si cu prima nu am avut pb de aia ma trimite abia la 12 sapt la primul scan la cel morfologic.
Ms de intrebare! Daca vreti sa veniti pe aici sa dai un semn. Anul asta in august au fost pe aici cumnatul si cumnata mea cu fetita ca Flo are trei frati toti in Italia si unul dintre ei a fost si ne-a vizitat. Sunt zboruri ieftine ca au venit cu ryanair si le-am rezervat noi biletele de aici si le-am luat din timp si am gasit oferte f bune.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai da' cat scrieti fratilor si surorilor!!!! N-am timp nici sa citesc
Am venit de juma' de ora, acum ma duc sa pregatesc ceva pentru cina, apoi spal copilul si la nani. Eu cand imi aleg medic??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutzu spune:

Buna fetelor!

Sunt si eu o viitoare mamica, am 6s si 1 zi. Ma primiti si pe mine in grupul vostru? DN e 12.04.1977, UM e 23.09.2007, DPN e 29.06.2008.
Este prima data cand ma inregistrez intr-un forum, asa ca daca mai gresesc pe ici pe colo sa ma scuzati :)

Va pup, va doresc sarcini usoare cu muulte bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna Danutzu bine ai venit , sarcina usoara si bebe sanatos. Pupici!

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

Bun venit mamicilor noi, sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi.

Dana, stau la casa, dar....stau la munte, pamant in jurul casei am, dar e rapa plina de copaci, casa sta pe piloni,stalpi, cum se zice.
Am in fata casei un fel de gradina, da e in stil japonez, adica cu bolovani din aia artistici,si e mai mult pietris decat pamant, asa ca pun bulbii in ghivece. Le tin in casa ghivecele pe timp de iarna, iar primavara pe terasa, am terasa mare, pun un gard de protectie, catelele mele au grija sa distruga tot ce prin in cale.

In rest eu stau cu greata mea toata ziulica, ametelile sunt si ele la loc de frunte, foamea e ceva de speriat, medicul mi-a zis ca ma baga la slabit daca nu ma potolesc sa mananc atat de mult, si cam ata de pe frontul din japonia.
Trebui sa merg pe la maternitatile de pe langa orasul unde stau, sa vad la care ma opresc si raman pana la nastere.
Succes in continuare cu sarcina fetelor, rabdare cu greturile.
Numai bine!



Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetelor!

Ce faceti? Eu tot cu greturile ma lupt dim ca dim da seara e mai nasol. Astept sa treaca poate am noroc si pana mergem acasa ma simt mai bine.
In rest nimic nou de la noi, o sapt frumoasa in continuare tuturor pupici de la noi!

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua si de la mine.

Voi va luptati cu greata si eu ma lupt cu ameteala. Dimineata m-am trezit destul de bine, dar am inceput incetul cu incetul sa ametesc din nou. Mi-e si foame. Mananc cat mananc dar numancare Adica lapte, biscuiti, iaurt, 2 mandarine......azi am mancat si masline......acusi mananc mancare.........si din cauza foamei imi este foarte rau. Sen invarte casa cu mine. Nu mai stiu ce sa fac........


DANUTZU bine ai venit, usoara, fara probleme si un sanatos si mancacios. Ai facut deja eco?

NATI....frumos ca stai la casa.....deci ii pui in ghiveci....de asta te intrebam......ca si mie imi plac zambilele la nebunie.......si daca tre' sa le pun in ghiveci tre' sa-mi iau ghivece din alea adanci, nu? Daca tre' sa le bagi in pamant asa adang. Tu cum te descurci cu mancarea acolo? Adica mananci chinezesc sau romanesc?

KLA ce mai faci?


BIRIBU poate tu te pricepi.....eu aveam un suflu la inima 1/6. Minor.......e posibil acu' cu gravidantza sa-mi dauneze? Adica...am ceva zile de cand am dispnee. Respir greu.....si tachicardiile care le aveam din cand in cand.....acum le am destul de des.........nu am cum sa intreb la munca despre acest lucru ca-s in medical....si la munca inca nu stiu ca-s .






mult asteptat

Mergi la inceput