Mamici de iulie-august 2008 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

mada,lasa ca e f bine cum e acolo...
aici sunt atatea probleme ca nu vreau sa ma gandesc despre ce citesc!
incepand de la nu stiu cati "pioceanici" pe care BBii ii poat lua pana ala spagile date de la asistente,moase,infirmiere,medic ,anestezist...ca parca asta e principala noastra grija atunci....
sigur ca poti si fara spaga ,ca nu te lasa sa mori,dar parca poti?!

fetelor am auzit la stiri ca va fi o gripa mai ciudata anul asta...si deja imi e cam frica(ca in povestea cu drobul )...
noi avem voie sa facem vaccin?
sau tb sa ne ferim?
eu cum o sa ma feresc ca fi-meu e la scoala si nu stiu cu ce virusi ar putea veni

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Apropo de vaccin eu stiu ca e chiar indicat sa facem. Si daca ai baietel la scoala cred ca e ok sa-i faci si lui. Eu asa stiu...
N-avem voie sub nici o forma sa facem febra sau vreo infectie; pot avea repercusiuni nasoale.
Cel mai bine intrebi doctorul care te are in grija.

Oana 33+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

multumesc Oana!
deci sa-l fac si eu si fi-meu!!!
nu e interzis deci?!


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Violeta nu ma plang stiu f bine cum e in ro cu spitalele si medicii, mama mea lucreaza la sectia de oncologie la spitalul judetean deci cunosc mediul.
Si aici au pb unele spitale nici aici nu este perfect au multe pb acuma la cateva spitale cu diversi virusi care cica au scapat de sub control cin cauza ca angajatii din spital nu se curata cum trebuie pe maini si nu folosesc gelurile dezinfectante care sunt la dispozitie peste tot in orice spital si pt pacienti si pt cadrele medicale.
Numai ca spre deosebire de ro aparatura exista si se face tot posibilul sa fie pacientul ok si nu trebuie umblat cu spaga sau ceva se simt chiar jigniti si daca mergi cu un buchet de flori si o ciocolata sau ceva. De ex poti duce o felicitare pt sectia care s-a ocupat de tine ca un thank you note dar nu mai mult.
Si ce imi place cel mai mult la sectia de nasteri si maternitate copilul nu este despartit de mama nici o secunda bine asta daca nu trebuie ceva interventii sau nu trebuie dus la sectia speciala de copii. Eu si fata nu am fost despartite nici o secunda mereu a fost cu mine.
---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Violeta cu mare placere! Numai ca asa stiu eu...cel mai bine intrebi doctorul tau care iti urmareste sarcina.
Mada, am vazut recent un reportaj despre sistemul de sanatate din Anglia si mi s-a parut extraordinar!

Oana 33+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syyylviuta spune:

Mada, foarte interesant ce ai povestit tu... probabil ca daca stai acolo te obisnuiesti si este bine pentru toata lumea in felul asta. La cat sunt eu de maniaca, daca mi se pune pata ca vreau sa fac o echo sa ma asigur ca bebe e bine, in ro merg a doua zi, platesc si o fac. Cred ca acolo lumea nici nu este asa de stresata de asta. Daca e sa fie bine, e bine, daca nu, stie natura ce face.

Cat despre vaccin antigripal, eu stiu sigur ca nu e indicat in PRIMUL trimestru. Si noi toate de aici suntem in primul trimestru! Baietelului tau e bine sa ii faci, ca iti poate aduce gripa din colectivitate. Dar intreaba si medicul tau, e cel mai bine. Eu imi vaccinez sotul, in autobuz stau cu fularul la gura, iar la servici cu masca pe fata (sunt stomatolog). Si sper sa nu iau nimic!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

silvia,cel mai bine intreb...si clar tb sa-l fac fiului meu,eventual si lui taica'su daca-l prind pe-acasa mai devreme...sau mai bine-i trimit pe amandoi la vaccinare
numai ca nu stiu cum o s-i conving....unul clar zice ca n-are timp si altul moare de frica(asta e fi-meu!)...
si au am practicat metoda fularului la prima sarcina ca tot in perioada asta am fost insarcinata...la birou nu prea iau contact cu lumea asa des...deci singura "sursa" ramane familia

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Silvia cred ca da este adevarat ca nu esti asa stresat aici maj familiilor au 2 copii si nu este un sacrificiu sa ai copii iti permiti si poti trai bine si sa le oferi de toate si totul este baby frindly aici.
Si intr-un fel este bine cum fac ei cu sarcinile si gravidele daca totul este ok si sarcina evolueaza bine si nu ai probleme mari ce rost are sa mergi in fiecare luna la medic pe capul lui cand el in timpul ala se poate ocupa de cazurile care chiar au nevoie de atentie si e grav sau ceva.
Femeile sunt incurajate sa nasca natural si moasele sunt f bine pregatite stiu cam de toate normal nu fac operatii sau din astea care le face strict medicul dar in rest lucreaza cot la cot cu ei. Deci esti pe maini bune si cezariene nu se fac decat daca este strict necesar adik daca mama sau copilul sunt in pericol, in rest nu se fac numai ca moft sau ca la mame le este frica sa nu fie lasate de izbeslite sa nasca sg prin spital. Aici cezariana daca este pe motive medicale se face si este platita de stat tu nu dai nici un ban.
Si aici poti mergi la privat daca vrei sa faci eco dar este destul de scump.
Oricum ei in genere sunt mai laidback nu se dau antibiotice pe abnda rulanta ca in ro numai in cazuri care chiar trebuiesc antibiotice la farmacie daca merg nu pot sa iau decat paracetamol, strepsils, aspirina si chestii generale nu cumpar la tejghea medicamente nici macar pt otita, toate se iau numai cu reteta si e f bine ca in ro sincer se cam face abuz de antibiotice si medicamente luate dupa ureche ca pe bomboane. Acuma am vazut ca se zbat si ei sa treaca la sistemul de aici dar e greu va mai dura ceva timp pana ajung ca aici si se convinge lumea ca totusi medicamentele nu sunt bomboane.
Aici si la med de familie de multe ori mergi si ti se prescrie paracetamol, rar antibiotice si alea dupa analize si daca intradevar nu trece fara alteceva. Si atunci ti se da exact cate pastile ai nevoie numarate pe zile nu se da mai mult decat ai nevoie intr-o sapt.
Si la copii nu dau atatea medicamente si minunatii cum se dau in ro, nu vreau sa supar pe nimeni dar vad si la mamicile de pe forum ca pt trei zile de febra gata perfuzii trei tipuri de pastile si etc si uite aici daca fata fac febra mare mai multe zile la rand mi-au dat numai paracetamol si nurofen pt copii aletrnat la cate patru ore lichide si saruri de rehidratare in caz ca refuza papa si lichide si gata nu perfuzii la copii asa mici care au vene asa firave. La inceput am zis ca is nebuni si cum sa ii treaca la fata asa dar uite ca au avut dreptate a trecut si fata e bine si nu am mai avut pb.
E greu sa te obisnuiesti f greu uneori dar se poate trai si fara tone de medicamente.
Eu si in timpul sarcinii nu am luat un sg medicament numai niste paracetamol pt ferba in ro vad ca se da si no spa si tot felul de minunatii cu toate ca mama nu are pb mari si sarcina evolueaza normal. Si eu am avut intepaturi si dureri in timpul sarcinii dar nimic grav si nu a trebuit sa iau nimic pt asta si uite a fost bine.
Bine aici nu ma refer la fetele cu pb care trebuie sa ia medicamente.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara,

Se pare ca eram foarte dezhidratata. Abia spre seara mi-am dat eu seama ca sunt dezhidratata. Ieri sincer abia abia daca am baut 3 pahare de apa. Dar nici nu stiu cum am facut. Eu de obicei beau foarte multa apa. Mai ales acum cu aceasta raceala. De la 17,00 am baut 2 kg de apa si ma simt mai bine. Adica nu mai amestesc asa tare. Azi la pranz am zis ca lesin la masa. A trebuit sa ma ridic. Am mancat in pat. Ce sa fac....imi era o foame de nu mai puteam. Acum sunt asa de balonata...




VIOLETA dar oare nu e cazul sa mergi la un doctor? Pentru acel polip? Sau deja medicul tau stie de el? Ai mai sangerat de atunci? Cat despre vaccin...doctorita mea mi-a zis nu. Intreaba pe medic pentru a fi sigura.

AALINA eu inca nu am anuntat la munca. Cred ca nu voi anunta inca. La mine e o situatie mai complicata......cred ca am sa merg pe medical pana fac 12 saptamani ca sa-mi iau maternitate anticipata.

MONALAC tin pumnii pentru sambata. Oricum tine cont ca progetseronul nu creste cu aceeasi intensitate totdeauna. Zicea chiar cineva pe aici.Cat despre faptul ca l-ai facut mai devreme....chiar nu stiu....nu prea mi se pare ca are de-a face acest lucru......Felicitari pentru facultate. Si eu dadusem la litere dar e o istorie lungaaaaaa. Bravo tie. Facultate, servici, casa, sot,mama.Super femeie!

CRISARH eu greturi nu am. Ameteli en-gross!!! Cat despre anuntat.....stii la mine stiu numai cumnata mea, sora si atat. Bine si voi. Dar din familie atat. Parintilor si restului familiei , vreau sa dau vestea de Craciun! Frumos cadou,nu??

INDYGO imi pare rau......dar tu facusesi mai intai testul urinei? Imi pare rau. Te asteptam cu drag.

NATI felicitari pentru samburel!!! Samburelul Neptun! Inseamna ca si la mine trebuie sa se vada. Dupa 2 sapt. vei reface eco?

SYYYLVIUTA tin pumnii pentru vineri. si eu miercuri voi avea exact 6s5z.


LOUANA da e mai bine sa faci ecografie mai tarziu. Ca sa nu fii dezamagita. Eu zic ca de la 6 saptamani in colo e cel mai indicat. Numai bine.


ALINUSHCA multumesc de mesaj. De asemenea.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Buna seara fetele!
hop si eu dupa ceva absenta, abia acum am reusit sa va prind din urma. Vreau sa le spun fetelor la care nu a fost sa fie luna asta ca le tin pumnii, multa bafta in continuare, sa stiti ca bb stie el cind vrea sa vina
apoi vad ca au fost deja ceva valuri de nemultumire, na',eu cred ca hormonii.... As sugera tuturor care au o intrebare importanta de pus sa o scrie cu rosu, asa sper sa nu fie trecuta cu vederea si sa nu se mai supere nimeni. oricum, toate suntem mai mult sau mai putin ocupate si e greu uneori sa tii pasul chiar la zi.
eu muncesc si am acasa bb de 9 luni si uneori chiar nu am timp nici sa mor, incerc sa scanez repede mesajele sa vad ce faceti caci toate imi sunteti dragi deja, eu consider asta cea mai frumoasa perioada din viata noastra si o vom petrece impreuna, chiar si virtual
hai sa va si raspund cite ceva:
Vio nu-ti face griji cu mediamentele, organogeneza nu are loc in primele 2 saptamini de la conceptie, deci nu pateste bb nimic.
de asemenea ca medicamente permise in sarcina,daca doriti am sa fac o listuta si o putem pune in mail-ul comun. Paracetamolul e chiar unul din putinele permise, e chiar important de luat pt febra, care e mult mai daunatoare pt bb decit orice alceva. deci pe scurt medicamentele se impart in categoriile A,B,C si D. cele permise fara riscuri sunt A si B, ma rog daca vreti mai multe detalii va trimit.
Despre vaccinul anti-gripal aici chiar se recomanda cu precadere gravidelor(nu conteaza trimestrul) si copiilor mici. eu va spun cum e si fiecare face cum crede, eu mi l-am facut si fii-mea la fel.

Dana chiar m-am gindit la tine zilele astea ca m-a cam durut si pe mine burta, sa stai linistita ca asa se intimpla si nu inseamna nimic rau, ovarele dor in general ca se maresc. La mine echo deabia dupa 8 saptamini. DN e 5 mai 1970. am o sugestie sa scapam de moderare mai repede de ce nu intrii cu loginul mamicilor si scrii numele tau la sfirsit pina se aduna nr de mesage?

hai ca m-am intins, salut si eu toate fetele nou venite si sa fiti cuminti
5+

Mergi la inceput