Euroclinic versus Life Memorial Hospital

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Euroclinic versus Medlife..

la Medlife am fost si am vazut cu ochii mei.. la Euroclinic numai pe net...Insa mie la Memorial Hospital mi-a placut ff mult..Personal dragutz..camere faine, totul curat si de medicii de acolo nu am auzit nimik rau..Personal nu mi se pare ca Euroclinic arata mai bine.. Iar cat despre dotari m-au sigurat ca sunt dotati ca orice spital de stat si pot face fata oricarei situatii referitoare la copil sau mama. Deci nu imi fac probleme ca la Euroclinic ca ma trimit in alta parte sau nu...
Si Pretul nu se compara.. este mult mai ieftin la Medlife..La Euroclinic poate face o nastere orice medic..De aceea este si mai scump.. Adica ei primesc orice pacienta atata timp cat plateste si naste cu cine vrea ea acolo..Medicul are un procent(destul de mare am auzit).. Este ok ca poti naste cu cine vrei acolo dar personal cred ca este mult mai ok sa nasti cu o echipa care face mereu nasteri impreuna, se cunosc unii pe altii etc..Asa la Euroclinic doctorul e dintr-o parte, anestezistul din alta si etc.. Pe cand la Medlife lucreaza in echipa se stiu etc..
Eu una clar am sa aleg Medlife..
Este oricum optiunea fiecaruia insa nu vad de ce as plati dublu sau triplu pentru aceleasi conditii sau chiar mai bune.. Si in plus aci nu-mi fac probleme ca nu pot face fata situatiilor delicate..(ceea ce este destul de neplacut)
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

anacami felicitari si sa-ti traiasca !!!! am o intrebare la cmdt victor babes se si naste?
ma bucur ca nasterea ta a decurs super normal -
intra-adevar s-au dotat si ei pt copii prematuri am fost ai am vazut si eu saptamna aceasta - ok spitalul
asistenta aia roscata - s-ar putea s-o stiu ( daca cumva are si ochi albastri) :-)
fetelos eu sunt derutata rau pe alnag faptul ca inca nus tiu udne sa nasc - tocmai ce am mai auzit de la o "colega forumista" de-a noastra ca a avut surprize cu coord blood center(firma din cluj) - sangele a ajuns prea tarziu la bratislava si nu a mai fost bun - adica prelevare facuta degeaba si nu tu celule, nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Eu stiu ca nu se naste la Victor Babes, nu au materniotate, dar am facut ceva analize p-acolo. Arata misto, sunt ok, dar nu au maternitate.

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

zarala, poti sa imi dai mai multe informatii despre cazul mamicii care a avut o surpriza neplacuta cu firma cord blood center? si eu urmeaza sa fac peste vreo 2 sapt recoltarea si as vrea sa stiu ce s-a intamplat de s-a ajuns la situatia asta? total neplacut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

cred ca mai degraba au fost probleme cu firma de curierat, ca doar cord blood center nu e raspunzatoare de transport...

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eu sunt mamica care a avut problema cu celulele stem. Si intr-adevar curierul (DHL) a intarziat livrarea, tipic pentru ei.

Insa din punctul nostru de vedere si cord blood center are o responsabilitate cel putin egala (moral vorbind pentru ca in contract au grija se sa spele pe maini de orice responsabilitate) dat fiind ca nu am fost singurul caz, dupa cum chiar ei ne-au spus ulterior.

Daca stiau ca nu se pot baza pe firma de curierat, si cam toata lumea stie cum este cu DHL-ul, trebuiau sa isi infiinteze propriul lor sistem de transport. Din pacate la vremea recoltarii nu ne-am gandit sa intrebam acest lucru. Acum insa este tarziu si ne rugam ca fetita noastra sa nu aiba nicodata nevoie de un transplant.

Am mai fot dezamagita si de faptul ca dupa vreo luna de asteptare a unei scrisori de confirmare am inceput sa il sunam pe reprezentantul firmei (nu ii mai stiu numele dar a aparut si la TV din partea Euroclinic) dar nu era deloc de gasit si desi ii lasam mesaje nu ne returna telefoanele.

Intr-un tarziu am primit scrisoarea, care era de fapt o notificare prin care se denunta unilateral contractul, din cauza de depasire a termenului limita la care ar fi trebuit sa ajunga sangele la Bratislava. Va imaginati ca a picat cerul pe noi.

Si ne-am simtit cumva inselati, pentru ca din cauza neprofesionalismului unor oameni, care ne-au promis ca totul va merge struna, am irosit o potentiala asigurare pentru sanatatea micutei noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

As vrea sa mai adaug ceva, pentru ca tocmai am citit scrisoarea de la ei.

Sangele a fost totusi criogenat dar ei nu nu garanteaza pentru viabilitatea lui in cazul in care va fi nevoie de un transplant.

Sa fiu sincera, chiar nu inteleg de ce l-au mai criogenat, ca spun clar ca nu indeplineste standardele Eurocord. Poate ca sa mai indulceasca vestea. Si bineinteles ca regretau enorm, motive independente de vointa lor, bla, bla, bla. Pentru noi chiar nu mai contau toate dulceturile acestea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

hai ca m-ai pus pe ganduri acum sun la coord blood center - deci asta e chiar culmea sa nu duca pachetul in timpul normal - sau cel util
am sa sun si la agentul care-l au ei in bucuresti george coman 0731042222 sa vedem ce zice
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

ralucis .......cateva intrebari
tu ai primit deja kitul?
si contractele de la coord blood center? le-ai semnat? le-ai trimis inapoi? ai platit transportul lor?
ai platit pentru ceva pana acum?

te rog dupa ce faci prelevarea sa ne spui si noua cum a fost - bineinteles ca vrem cu cele mai mici detalii

multa sanatate si asteptam informatiile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

EUROCLINIC versus Memorial.....NOTA 1.000 PT EUROCLINIC...acolo am nascut si a fost cea mai frumoasa experienta a vietii mele ...imi doresc si un bebe nr 2 ..si tot acolo o sa merg sa nasc..numai cuvinte de lauda !!!

ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)

CEA MAI FERICITA SOTIE SI MAMICA!


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput