Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai Cristina, ai spus ca ati face cate activitati extrascolare vreti, aia nu e socializare? sau faci toate astea inchisa in casa?

Multi cred ca alea 5-7 ore la scoala e singura modalitate de a socializa de pe pamant...si ce socializare e aia, alea 5 minute in pauze?In restul timpului nu poti vorbi, trebuie sa asculti la profesor.

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Nici nu m-am gandit la asta.
Ai mare dreptate.

Ingrid;

www.youtube.com/watch?v=dU7FTyFUzjw" target="_blank">VACANTA DE VIS

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Citat:
1) Lipsa de socializare.
cred ca acesta este singurul motiv pt care nu as face homeschooling.


Ai cate 7-8 puncte pro si unul contra? Crede-ma, socializarea nu este motiv sa nu incerci homeschoolul. Nu zic ca nu este important, dar scoala publica nu iti ofera neaparat platforma pentru socializare.
Merg pe al 5lea an de homeschool iar socializarea nu a fost niciodata o problema. Sunt acuma FOARTE multe grupuri in care il poti infiltra pe copil. Sunt cluburi sportive care accepta copii care invata acasa, THUS sestule oportunitati pentru socializare.
Nu te lasa descurajata, daca vrei sa incerci, incearca. Poate vei descoperi ca nu este pentru tine sau copilul tau.
SUCCES!!

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(5) si Zeke(22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Irina, sa nu te superi pe mine dar "presiunea sociala" va fi mult mai mare mai tarziu.
Adica daca nu aveti un grup in care toti copii sa faca HS atunci ....
La noi toti copii din parc (cei de peste 7 ani, evident) merg la scoala. Fi-mea va merge la toamna, abia asteapta, o sa fie in clasa cu x, va fi la aceeasi scoala cu y, dar z merge la alta scoala, etc. Discuta destul de des despre asta . Nu mai zic de cei de cls II-a care-si povestesc ce au facut la Cangurul, ce subiecte s-au dat, etc.
Cred ca este destul de greu sa iti convingi copilul ca e mai bine asa, fara colegi, fara teme, fara ....Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein
da, intradevar, lipsa unui grup de hs e o mare problema
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Multi cred ca alea 5-7 ore la scoala e singura modalitate de a socializa de pe pamant...si ce socializare e aia, alea 5 minute in pauze?In restul timpului nu poti vorbi, trebuie sa asculti la profesor.Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

adevarat ai grait...ieri vorbeam cu o mamica, si cand a auzit ca Ilinca n-a fost inca la gradi s-a uitat la mine de parca coboram de pe Martevai, dar copilului ii trebuie un program. Ii zic ca avem program, doar nu stam sa tandalim toata ziua.Vai, dar copilul socializeaza? zic normal ca socializeaza, doar nu stam inchisi intr-o pestera
Degeaba, tot nu era convinsa ca n-am fi niscai extraterestrii, cevasi cand i-am mai zis ca nici nu sustin sistemul de invatamant romanesc cred ca m-ar fi inchis la balamuc. Si ii da iar cu socializarea. Si exact lucrul de mai sus am intrebat-o si eu- cand socializeaza copilul, in cele 5 min. de pauza? mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 18+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu e vorba de cele 10 minute de pauza.

E vorba de lucrul in echipa, e vorba de stimularea in plus pe care o ai in timpul lucrului in echipa, e vorba de a te obisnui sa traiesti cu ideea ca exista oameni mai buni decat tine (si, eventual, sa ii apreciezi, vazand de ce sunt in stare), e vorba de a descoperi (poate) ca esti cel mai bun dintr-un grup de 25 de copii, e vorba de a te obisnui sa respecti niste reguli, altele decat cele impuse de mama si tata.

E vorba, da!!, de cele 30-40 de minute de pauza/zi, in care legi prietenii, in care desfaci prietenii, in care mori de emotii pentru ca ai test in ora urmatoare. 30-40 de minute in care inveti ce sa faci cand mama si tata nu sunt langa tine.

Mai e vorba de sansa de a intalni oameni care sa te bata la cap cu alte teorii, cel putin la fel de interesante cu cele cu care te tot toaca parintii. Sansa de a ti se deschide mintea, in cel mai bun sens cu putinta.

Mai ai sansa de a intalni dobitoci, cu care sa inveti sa te descurci, pentru ca in viata e plin de dobitoci si nu vrei sa devii unul care ramane cu gura cascata la prima magarie pe care o aude spusa in prezenta sa.
Cu cat inveti mai repede sa tratezi cu dobitocii, cu atat mai bine si mai simplu e pentru mai tarziu :D.

Mai e vorba de ocazia pe care o ai de a te descurca in prezenta unui adult strain, care n-are nici in clin nici in maneca cu mama, tata si prietenele mamei, care te adora.
Ai ocazia sa faci cunostinta cu o autoritate, alta decat mama si tata (care, de fapt, sunt subalternii tai :)).

Si, nu in ultimul rand, ai sansa sa inveti sa scrii corect romaneste! Ca eu cand vad oameni care pledeaza pt. HS, dar scriu cu greseli elementare, repetat!, mooor!!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Denizel, chestiile pomenite de tine le poti face foarte bine si in hs, cel putin acolo unde se practica pe scara larga.In afara de aia cu muritul de emotii. Nu inteleg, de ce trebuie sa mori inainte de un test?asta trebuie sa fi un test, bau-bau pentru copil, sau o modalitate de a vedea unde are lipsuri, pentru a fi remediate?
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Denizel, chestiile pomenite de tine le poti face foarte bine si in hs, cel putin acolo unde se practica pe scara larga.





mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog






Pai daca si in HS ai sansa de a intalni dobitoci , ce afacere au facut parintii care vor sa isi protejeze copiii de influente nefaste, prin HS?


Citat:
In afara de aia cu muritul de emotii. Nu inteleg, de ce trebuie sa mori inainte de un test?asta trebuie sa fi un test, bau-bau pentru copil, sau o modalitate de a vedea unde are lipsuri, pentru a fi remediate?


din experienta mea, stiu ca exista copii f.buni care au emotii inainte de test. Nu emotii ca vor lua 5 puncte din 60 si ii omoara maica-sa acasa, ci emotii ca vor lua 59 din 60, in loc de 60 din 60 :). Asta e asa, un exemplu.
Am pomenit de emotiile de la test, pentru ca, prin emotiile astea (care exista, chiar daca nu iei pumni in cap daca ai gresit) trebuie sa treci. Daca mai si vorbesti cu parintii despre aceste emotii si despre cum sa le tratezi, apai se cheama ca ai mai cladit ceva, ca ai mai invatat ceva, ca ai mai crescut.








Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Denizel, chestiile pomenite de tine le poti face foarte bine si in hs, cel putin acolo unde se practica pe scara larga.mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Pai daca si in HS ai sansa de a intalni dobitoci , ce afacere au facut parintii care vor sa isi protejeze copiii de influente nefaste, prin HS?
Citat:
In afara de aia cu muritul de emotii. Nu inteleg, de ce trebuie sa mori inainte de un test?asta trebuie sa fi un test, bau-bau pentru copil, sau o modalitate de a vedea unde are lipsuri, pentru a fi remediate?
din experienta mea, stiu ca exista copii f.buni care au emotii inainte de test. Nu emotii ca vor lua 5 puncte din 60 si ii omoara maica-sa acasa, ci emotii ca vor lua 59 din 60, in loc de 60 din 60 :). Asta e asa, un exemplu.
Am pomenit de emotiile de la test, pentru ca, prin emotiile astea (care exista, chiar daca nu iei pumni in cap daca ai gresit) trebuie sa treci. Daca mai si vorbesti cu parintii despre aceste emotii si despre cum sa le tratezi, apai se cheama ca ai mai cladit ceva, ca ai mai invatat ceva, ca ai mai crescut.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

afacerea este ca daca nu le convine contactul cu dobitocii il pot evita daca au chef, pe cand daca esti "in sistem" n-ai acest privilegiu.Adica este exact ca in viata, daca n-am chef sa iau contact cu dobitocul pot foarte bine sa il evit, nu sunt silita sa "socializez" cu el vrand-nevrand. Referitor la emotii, intradevar, un grad moderat de emotie este normal, dar e diferenta intre asta si "a muri de emotii" .Si stim foarte bine ca "muritul" asta nu e neaparat din cauza parintilor, ci modalitatea sistemului de a privi invatarea ca pe o galusca pe care vrei-nu vrei trebuie s-o inghiti intr-un anume timp, altfel ti-o iei (metaforic desigur) peste cap, ajungi "codasul clasei", rad copiii de tine si asa mai departe.Desigur, o fi si invatatori/profesori care creeaza alta atmosfera, dar sa fim realisti, cat de des ii intalnesti in invatamantul romanesc? p.s. in orice caz, s-a mai zis pe acest topic, hs-ul nu e o solutie universala.Unora li se potriveste, altora nu.Ideea e ca ar trebui sa existe peste tot posibilitatea de a alege.mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Irina, eu cand am zis de "murit de emotii" nu am vrut sa spun ca bietu' copil intra in convulsii inainte de un test. M-am gandit ca, pana la urma, e o chestie faina, care iti aminteste cu drag de scoala si care te ajuta sa te dezvolti.
Ce n-as da eu acuma sa mai "mor de emotii" inainte de un test si sa o strang tare de mana pe colega de banca, in momentul in care intra proful pe usa :).


Cat despre evitarea contactului cu dobitocii, imi pare rau, dar nu ai cum sa-l eviti. E atat de plin de ei incat.... :D.

Bine, daca stii sigur ca viata copiilor tai va fi una totalmente sub control, unde dobitocii nu au acces, atunci perfect pentru ei este sa stea tot timpul sub aripa voastra protectoare, sa-i alegeti persoanele cu care intra in contact, idei, tot...


Revenind la ce spuneam in postarea anterioara, eu tot nu am inteles cum, in HS, este rezolvata problema contactului cu o autoritate, alta decat 'autoritatile' cu care e familiar copilul.
Ca si asta e o chestie cu care copilul trebuie sa se descurce, nu?
Cum il ajuta pe copil faptul ca face matematica cu tata, lucru manual cu mama, romana si engleza cu Gandacelu', muzica cu Sabina si fizica cu alta prietena a mamei?
Ca, daca optezi pt. HS pentru ca nu iti convin profii din invatamantul clasic, ii alegi tu ce profi vrei, nu?
Daca trebuie sa ii alegi ce profi crezi tu ca sunt buni pt. copilul tau, trebuie sa-i cunosti pe aia, trebuie sa stii sigur ce le poate capul, nu?
Iar daca ii cunosti tu bine, apai ii cunoaste si copilul si ii retezi si sansa de a invata sa traisca in prezenta unei autoritati care nu ii cunoaste rudele si ce sapun are in baie :)).


In tot cazul, se exagereaza f. tare rolul nefast al invatamantului clasic, al socializarii "fortate".
N-au murit aia care, acu' 300 de ani au fost HS, dar nu se compara lumea de acum cu lumea de acum 300 de ani.
Lumea de acum e o lume care aproape ca nu mai are nici o regula si asta e marea ei problema.
Parerea mea este ca, intr-o lume lipsita de reguli, este f. greu unui adult (fost HS) sa faca fata, fara experienta pe care i-o da socializarea necontrolata milimetru cu milimetru de mama si de tata (experienta dobandita de el!!, nu 'cum sa te poti cand...', situatii pe care i le explica mama si tata).


Citat:
p.s. in orice caz, s-a mai zis pe acest topic, hs-ul nu e o solutie universala.Unora li se potriveste, altora nu.Ideea e ca ar trebui sa existe peste tot posibilitatea de a alege.



Asta asa este! Numai ca, din pacate, parintii nu stiu niciodata ce le rezerva viata copiilor lor si cu ce vor trebui sa se confrunte dupa ce se termina cu HS...










Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput