Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by adriana

Pai eu stiu ca in Romania nu e legal..
Adica... cum ai putea sa faci HS in Ro fara sa te temi ca-ti vine vreun asistent social la usa?

haha, Adriana, in Ro asistentul social e cea mai mica grija.Ei abia intervin in cazuri grave de abuz, da-ti seama ca la hs nici macar n-ar reactiona. De altfel majoritatea dintre ei cred ca nici nu stiu ce e aia Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amoga

Undeva pe firul asta s-a adus vorba si de Montessori. Cred ca s-a vorbit mai mult de gradinite, decit de metoda. (Nu-mi mai amintesc detaliile si e prea tirziu sa stau sa caut...) Da-mi amintesc ca ma aratam oarecum sceptic la idee, dat fiind experienta pe care niste prieteni de-ai mei au avut-o cu o astfel de gradinita.In sfirsit, se face ca m-am nimerit pe paginile blogului asta: Motessori Free Fall, care e mentinut de o mama ce practica metoda Montessori acasa (cu pruncul ei, si cu al unei prietene). Din cite activitati descrie acolo suna destul de interesant. Pentru cei interesati, merita facuta o vizita (sau mai multe?...).A.M.
"Invatatul nu e un produs al activitatii profesorilor. Invatatul e un produs al activitatii celor care-nvata." -- John Holt


suuper blogul, mersic Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am descoperit revista Secular Homeschooling Magazine si m-am amuzat teribil la Bitter Homeschooler's Wish List :)
http://www.secular-homeschooling.com/001/bitter_homeschooler.html


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Am descoperit revista Secular Homeschooling Magazine si m-am amuzat teribil la Bitter Homeschooler's Wish List :)
http://www.secular-homeschooling.com/001/bitter_homeschooler.html
Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

haha, mi-a placut ultima replica:Here's a thought: If you can't say something nice about homeschooling, shut up! Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Gazella, dat fiind vederile tale extrem de ....(e vineri - vreau sa fiu politicos)...exotice in ceea ce priveste vaccinarea copiilor, cred ca daca alegi pentru copii tai HS vei face omenirii un bine enorm!!! Eu unul te sustin pana la capat!


sa inteleg ca nu ai incredere in vaccinuri? daca copiii tai sunt vaccinati de unde paranoia asta fata de cei nevaccinati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

helou, se vorbea de hs aici, nu de vaccinari stie cineva cum e cu echivalarea studiilor hs de catre statul roman (in caz ca esti inscris la o "umbrela"?am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

scuze

(subiectul la care am vrut eu sa raspund s-a inchis si m-au trimis aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Am si eu o intrebare din pura curiozitate. La copii mici (clasele primare) mi-e clar ca se poate face HS fara probleme. La copii mai mari cum faceti cu obiectele necesare? Ma refer la laborator de chimie, de fizica. Nici chimia si nici fizica nu pot fi invatate doar din carti.

Pentru liceu veti lasa copilul sa decida daca continua HS sau merge la liceu?

La HS urmariti programa pentru a putea (in caz de nevoie sau dorinta) sa se integreze ulterior intr-un sistem organizat? Ma gandesc ca la un moment dat poate sa vrea copilul (devenit adolescent) sa urmeze cursurile unui liceu sau unui colegiu, va putea?

Intr-o cu totul alta ordine de idei mie sistemul actual din Ro de intrare la liceu pe baza notelor din generala mi se pare aiuristic total. Sistemul cu examen mi se pare mult mai corect. In sistemul actual nu cred ca e posibil ca un copil care a fost educat acasa sa intre la liceu, pentru ca intrarea e pe baza acelor note obtinute in scoala. Si nu e corect.


Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Am si eu o intrebare din pura curiozitate. La copii mici (clasele primare) mi-e clar ca se poate face HS fara probleme. La copii mai mari cum faceti cu obiectele necesare? Ma refer la laborator de chimie, de fizica. Nici chimia si nici fizica nu pot fi invatate doar din carti. Pentru liceu veti lasa copilul sa decida daca continua HS sau merge la liceu? La HS urmariti programa pentru a putea (in caz de nevoie sau dorinta) sa se integreze ulterior intr-un sistem organizat? Ma gandesc ca la un moment dat poate sa vrea copilul (devenit adolescent) sa urmeze cursurile unui liceu sau unui colegiu, va putea? Intr-o cu totul alta ordine de idei mie sistemul actual din Ro de intrare la liceu pe baza notelor din generala mi se pare aiuristic total. Sistemul cu examen mi se pare mult mai corect. In sistemul actual nu cred ca e posibil ca un copil care a fost educat acasa sa intre la liceu, pentru ca intrarea e pe baza acelor note obtinute in scoala. Si nu e corect.
Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein
in principiu se procedeaza asa- se inscrie copilul la o scoala din strainatate, acreditata in tara respectiva, la cursuri tip invatamant la distanta, astfel incat sa ai testari si note.La sfarsitul fiecarui ciclu de invatamant primesti o diploma, care trebuie sa aiba pe ea apostila de la Haga, astfel fiind recunoscuta in Ro, si poti sa treci in invatamantul de stat daca ai chef.e ca si cum copilul ar face scoala in alta taracred ca daca vrei sa se recunoasca liceul, trebuie sa dai diferente la romana, istorie si geografie, dar nu stiu sigurcat despre chimie si fizica eu am invatat din carti, ca in laboratorul scolii nu aveau cele necesare.Nu stiu daca in 12 ani am intrat de 3 ori intr-un laborator sa facem experimente(si in cl. a 9a am fost la sectia de mate-fizica).De obicei mergeam in laborator si rezolvam probleme din manual, sau din culegeri.edit- ca sa nu zic ca la microscop ne-am uitat odata prin. cl a5 a cred, cand am vazut foaia de ceapa am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

eu am facut bio-chimie ca profil in liceu... sii, da orele de chimie le faceam in lab, daaar cred a au fost 2 sau 3 "experimente" extrem de plictisitoare, pe care le-am executat. iar la fizica, nici macar odata n-am fost in laborator. eu zic ca poti sa faci mult, mult mai multe in afara scolii, ca experimente I mean !

sorana, copilul educat acasa, va fi evaluat si notat. asa ca o sa aiba acelasi "bagaj". si pana la urma, daca vrea sa faca un liceu-liceu si nu e bun, va fi repetent,corigent etc. dar in Ro, un copil cu primele 4 (8) clase in HS va fi persecutat si i se va face viata un chin in scoala...

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput