Donatie sau act de vanzare-cumparare?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ella99:
Donatie DOAR in favoarea lui. Sotia fratelui nu va avea nimic in caz de divort (donatiile in nume propriu nu intra in masa partajabila, nici mostenirile pe care le-a primit/le va primi din partea parintilor.)
Singurul moment in care s-ar pune aceasta problema este (Fereasca Dumnezeu!!) atunci cand fratele tau ar muri, iar sotia supravietuitoare ar mosteni 1/4 din toata averea lui, indiferent cand si cum a dobandit-o.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns european spune:

buna seara!multumesc marius ptr. raspunsul dat! sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella99 spune:

Multumesc din suflet pentru raspuns! Ne-am htarat sa facem donatie! Va doresc o viata frumoasa si numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaros spune:

Buna seara! Am si eu o inrebare,daca doriti sa-mi raspundeti!
Suntem doi frati,parintii nostri detin o garsoniera si un apartament cu trei camere.
Am stabilit impreuna apartamentul sa mi-l lase mie si garsoniera fratelui.
Ce acte ar trebui sa facem acum cat traiesc parintii astel ca sotul meu sa nu aiba dreptul la apartament, dar nici fratele meu cu familia lui sa nu se razgandeasca dupa decesul parintilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonaros

Buna seara! Am si eu o inrebare,daca doriti sa-mi raspundeti!
Suntem doi frati,parintii nostri detin o garsoniera si un apartament cu trei camere.
Am stabilit impreuna apartamentul sa mi-l lase mie si garsoniera fratelui.
Ce acte ar trebui sa facem acum cat traiesc parintii astel ca sotul meu sa nu aiba dreptul la apartament, dar nici fratele meu cu familia lui sa nu se razgandeasca dupa decesul parintilor?


Nu exista act legal care sa-l faca pe fratele tau sa se razgandeasca sau sa te protejeze total.
Altfel - donatia doar catre tine, care nu va intra in masa partajabila la un eventual divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaros spune:

Multumesc pt. raspuns!
Dar daca fac act de vinzare-cumparare si sotul renunta la partea lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonaros

Multumesc pt. raspuns!
Dar daca fac act de vinzare-cumparare si sotul renunta la partea lui?


Cand sa renunte?
Orice bun cumparat in timpul casatoriei se prezuma a fi comun si intra in masa partajabila la un eventual divort (am inteles ca asta vrei sa eviti). Ar putea fi bun personal doar daca demonstrezi ca ai primit banii mostenire sau donatie sau ai vandut ceva ce-ti apartinea doar tie de dinaintea casatoriei.
Mai mult, daca fratele tau se razgandeste (cum spuneai) va putea dovedi foarte usor ca este de fapt o donatie simulata si n-ai dat bani pe apartamentul parintilor, deci poate cere anularea actului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaros spune:

Scuze, nu am mai deschis calculatorul.
Multumesc inca o data pt. raspuns si ma voi mai gandi cum sa fac actele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoletacoj spune:

Buna ziua am si eu o intrebare.tatal meu a avut inainte de a se casatori cu mama mea inca o fata, pe care a recunoscut-o si i-a platit pensie alimentara.dupa casatoria cu mama mea tatal meu, ne-a avut pe mine si sora mea. acum eu, impruna cu parintii si soar mea, ne-am hotarat sa facem acte de vanzare cumparare pe apartamentul pe care tatal meu l-a cumparat inaintea casatoriei cu mama mea, doar pe numele lui, el fiind singurul proprietar, sa face actele pe numele meu. ce ma sfatuiti sa fac acte de vanzare-cumparare sau act de donatie? astfel incat actul sa nu poate fie atacat de sora vitrega. mentionez ca tatal meu nu a tinut legatura cu ea in tot acest timp.el a platit doar pensia alimentara. apartamentul a fost cumparat de la stat in rate. multumesc si astept raspunsul dumneavoastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strete spune:

buna
am si eu o problema...am cumparat inainte de casatorie, impreuna cu sotul meu, apartamenul parintilor mei, la pretul minim acceptat de notar
dupa divort, as vrea sa recuperez pt mine si copilul meu apartamentul in care au stat 30 de ani parintii mei, si ulterior eu cu sotul , timp de 3 ani
pot sa atac contractul de vanzare-cumparare? si eventuial sa castig mai mult de jumatate..a fost vorba de mostenirea mea, pe care eu jumatate am pierdut-o...

Mergi la inceput