nu vorbeste la 3 ani,ce sa fac cu el? - 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

sa fiu eu oare singura inconstienta de pe aici ?:) Baietelul meu
a inceput sa vorbeasca abia la 3 ani si o luna - pana atunci pauza totala. Nu i-am dat nici medicamente, nici nu am facut nimic special.Si-a dat drumul brusc, de a lasat-o cu gura cascata si pe soacra-mea.:)

Parerea mea este ca n-ar trebui sa ne lasam influentate de ce zic cei din jurul nostru si sa avem incredere in copiii nostri. stiu ca e greu, dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Sunt de acord! Daca este sanatos, lasati copilul, ca o sa vorbeasca. Eu am acum la gradinita un baietel de 2 anisori care nu vorbeste deloc. De 3 saptamani, de cand vine la gradinita a inceput sa scoata sunete, striga deja un alt copil pe nume, se joaca, rade... Bunicii spun ca face progrese foarte mari... Colectivitatea ii ajuta. Asta daca vor sa mearga la gradinita. Ar fi o solutie f buna.

Pe de alta parte cunosc un alt caz, al unui baietel, care la 1 an reproducea toate cuvintele pe care la auzea. Acum, la 1,8 ani vorbeste ca un copil de 3 ani. Deci depinde de la copil la copil. Eu zic sa nu va faceti probleme. Am si eu o finuta care a vorbit abia la 3 anisori.

Ioana
21+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Lore,ai dreptate,gradinita lui e tip step by step,au si psiholog,chiar azi am fost la el,si in urma discutiilor,mi-a recomandat sa merg cu el sa ii fac un tomograf...eu cred ca asta e prea mult pt. un copilas...nu stiu daca am sa il duc,pt.ca am inteles ca va trebui adormit.
Plus ca atunci cand l-am dus la neuropsihiatru,acesta nu mi-a recomandat tomograful,a spus ca la el nu este cazul...
La gradinita e foarte activ,face tot ce i se spune,se joaca cu ceilalti copilasi,si culmea este ca ceilalti copilasi toti il iubesc pe Leon,si il imbratiseaza,il ajuta..etc..
Eu ajung prima dupa copilas,si iesim ultimii,el nu mai vrea sa se desprinda de gradinita,ii place foarte mult,adevarul este ca si programul este scurt,iar el nu se satura in 4-5 ore.
Voi ce spuneti?sa il duc sa faca tomograf?sau sa mai astept pana mai creste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori78 spune:

Nu cred ca este prea bine sa ii faci tomograf la varsta asta.
Mie personal mi-ar fi teama si nu as face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori78 spune:

Kiwwy, neurologul ce ti-a recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

neurologul a spus sa ii dau medicamentul"encephabol"de 2 ori pe zi,si dupa 4 saptamani sa merg din nou la ea.Deocamdata suntem la a doua saptamana de administrarea medicamentului
Sincer si mie mi se pare o chestie foarte grava sa ii fac tomograf,nu cred ca e cazul,si am decis sa nu ii fac.Neurologul a spus ca nu trebuie facut tomograf (asta era in luna august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

cezara draga,de ce mai pierzi timp si bani la medic,daca oricum nu tii cont de sfatul lui?la un tomograf se pot vedea si afla multe...nu se moare dintr-o anestzie,,,copilul isi revine

sanatate multa

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

quote:
nu se moare dintr-o anestzie,,,copilul isi revine



intr-adevar nu se moare, dar nu trebuiesc minimizate efectele secundare. si ca sa va dau un exemplu concret, am fost cu baietelul meu la alergolog, nimic mai mult decat niste teste pe piele. rezultatul, a doua zi mi-a facut o criza de astm desi trecuse mai bine de 1 an de la precedenta. Nu gasisem nici o explicatie logica pentru aceasta criza, nu mancase nimic interzis, nu se schimbase chiar nimic, nu era bolnav, racit sau altceva. PAna la urma homeopata lui mi-a sugerat: oare n-ar putea exista o legatura intre testele de alergie si criza de astm? ei bine, cred ca asta e raspunsul.am mai facut oarece "cercetari" pe internet si am aflat cu stupoare ca au fost cazuri in care s-a murit dintr-un simplu test de alergie. (rar ce-i drept dar, cu ce ma incalzeste asta pe mine)
O sa ajung in curand sa ascult sfaturile medicilor ca sa fac exact pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Decat sa ii fac anestezie si sa imi radiez copilul pt. tomograf numai pt. ca asa vrea un psiholog,refuz sa ii fac...pt.ca Leon mereu cand a racit facea bronsita astmatiforma..
Eu sunt psiholog in devenire,si atata lucru stiu ca pt. un tomograf ai nevoie sa te trimita doar neurologul,cum am scris,aceasta psiholoaga nu stia nimic despre tomograf,nici cum se face,nici care sunt riscurile,decat ce e posibil sa se vada unele imperfectiuni e creier,dar atata timp cat copilul intelege tot,si executa tot,nu vad de ce i-as face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ai dreptate kiwwy! Daca e receptiv si intelege tot ce-i spui, mai ai rabdare...

Ioana
21+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput