nu vorbeste la 3 ani,ce sa fac cu el? - 2

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc


Lucian Blaga a vorbit in jurul varstei de 4 ani, cand parintii incetasera sa mai spere.



pai vezi? si ce geniu a ajuns...



Blaga a fost un geniu, da. Si autist, lucru cunoscut de foarte putini.
Ma bucur sa vad ca bascalia, intentionata sau nu, este sanctionata, in special la subiectele medicale, avand ca subiecti COPII.



Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

sibylle, esti cam dura. mie nu mi se pare ca ingerasa a facut misto, nu a venit aici special ca sa spuna o gluma proasta, a spus cazul tatalui ei asa cum a fost, a mentionat ca omul a crescut normal ulterior si a relatat cum s-a intimplat cind a deschis gura prima oara; pe linga faptul ca a fost funny eu am retinut un aspect important: copilul avea cunostintele necesare dar nu dorea sa vorbeasca din moment ce atunci cind a facut-o a spus propozitie inteligibila (auzita la cineva, desigur)

daca bine imi aduc aminte unul dintre poetii nostri renumiti (Toparceanu, Arghezi, nu mai stiu care) nu a vorbit pina la 4 ani (sau 7? nu retin) dar asta nu a insemnat nimic grav

imi pare rau sa aud ca baietelul lui kiwwy are inca probleme dar macar face progrese...ultimul ei mesaj a fost destul de optimist. repet, cred ca exagerezi



stau si ma intreb....daca era vorba de proprii copii tot asa misto ar fi facut?

si credeti-ma,ca pe noi parintii,care avem copii care nu vb,nu ne incalzeste cu absolut nimic,ca Blaga a vb la 4 ani sau Eistein la 7....problemele sut destule de complexe si de diferite de la caz la caz...

cont pay-pal pt ALEX:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M

Viata pentru FLORIN!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu desi nu sunt mama de copil cu probleme, daca mai aud faza cu blaga fac cu nervii. la topicul asta cel putin 5 oameni au scris de el, pe forum am gasit iarasi in repetate randuri aceeasi faza, peste tot (forumuri, parcuri, crese...) unde o mama se arata ingrijorata ca parca copilul intarzie cu vorbirea dupa maxim 2-3 replici apare si blaga...

desi referirea pare mai culta, e exact acelasi lucru ca atunci cand tanti maricica de la 3 iti zice ca tanti frosa de la 2 are o fiica care cunoaste pe varul lui gigel, care gigel stie de la un amic ca...

nu are nici o relevanta medicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Dragos are 1 an si 3 saptamani. Spune "ma-ma" si "ta-ta", cateodata cu intentie, cateodata le spune asa, ca din intamplare. Nici un alt cuvant cu inteles. Sa ma ingrijorez?

Aud de copii care stiu cum face cainele, pisica, puiul, incep sa pronunte chiar si stalcit anumite cuvinte mai simple. El nu! Vorbim cu el, este vesel, rade, vorbeste pe limba lui o groaza, cand il strigam uneori raspunde, uneori nu dc este absorbit de altceva, se joaca cu verisorii lui (4,6 ani si 2,6 ani). Cateodata ne da jucaria din mana cand i-o cerem, cateodata nu. Ne cauta privirea, vine la noi cand simte nevoia sa fie luat in brate si alintat, plange (se arunca pe jos, arunca jucariile) cand vrea sa fie iubit si pe moment nu putem, intelege cand i se spune nu sau cand este certat (ca umbla la priza sau la butoanele de la aragaz de exemplu). A mers relativ repede de la 10 luni si se spune ca acei copii dezvoltati motric mai repede vor vb mai tarziu. Daca stau bine si ma gandesc nici verisorii lui nu au vb foarte devreme si acum au un vocabular bogat, dar tot ma intreb daca-i normal?

In familie exista ceva pb (eu am fost suspectata la varsta de 4 ani de retard psihic si sechele de encefalopatie infantila, faceam niste crize gen epilepsie, insa mi s-a infirmat diagnosticul dupa ani si ani de tratament cu neuroleptice, fratele sotului are schizofrenie, intr-o forma destul de urata).

P.S. Ca poate se intelege altceva: eu am vb repede, mama insa s-a speriat pt ca faceam crize gen absente, eram moale-moale ca o carpa, numai raspundeam la stimuli. La varsta de 7 ani am fost declarata ok, insa a trebuit sa evit soarele puternic, tv, cititul/efortul intelectual indelungat. Nu stiu cat am respectat indicatiile (am terminat medicina, cand mama nici nu visa sa termin 8 clase, mereu premianta, acum am ajuns sa fac abuz de excitante: cafea, cola).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

blackgirl - si al meu e cam de aceeasi varsta, are 1 an o luna si 3 saptamani. vorbeste fix cand are chef ce are chef. saptamana asta toate sunt me-me, azi a zis si brum cand mergeam cu tricicleta si ieri tai. saptamana trecuta toate erau ta-ta sau te-te. acum 3 saptamani zicea mama, tata si niene - adica paine, tai tai, ham, si mec-mec la rata. (asta cu rata ma dispera ca are mai multe chestii cu rate pe aici si i se tot zice macmac si nu cred ca el stie diferenta fata de mama deocamdata - pana la macmac eram doar eu mama, acuma orice e galben e meme, la fel si eu - care nu sunt galbena). rar zice si un dai-dai care cred ca inseamna sa ii dam ceva dar... grea limba asta.

de asta am cerut si eu informatii despre cum vorbesc copiii, ca na, sunt cam greu de inteles uneori. si poate ca e normal cum fac ei, poate ca nu, dar fiind ceva total nou pt mine cel putin, nu stiu cum e. aud de altii ca vorbesc cu nu stiu cate cuvinte, ca stiu sa ceara de mancare diverse lucruri - adica nu papa (refuzam acest cuvant, nu-l zice nicicum) ci le zic la alimente pe nume (stalcit). aud de altii ca nu zic nimic, doar mama sau tata. si ca simplu parinte sunt confuza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Are doar 1 an si spune deja 2 cuvinte, comunica cu voi si va priveste in ochi, intoarce capul cand il strigati ( asta presupun), se joaca cum trebuie cu jucariile ... eu zic ca nu e cazul deloc sa te ingrijorezi pt ca ce ai zis e doar de bine. Nush ce cauti la subiectul asta

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Cristi (ca te stiu pe vechea denumire ) exact aceleasi sentimente le am si eu! Spune el si "pa-pa" si "da-da", insa tot asa, fara sens, le repeta de dimineata pana seara. Macar "ma-ma" apaare cand este necajit sau are el vreo suparare.

Sibbyle, esti o draguta! Voi reciti topicul de la capat, chit ca ar fi a n-a oara, poate-poate imi trag doua palme si-mi revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Cristi (ca te stiu pe vechea denumire ) exact aceleasi sentimente le am si eu! Spune el si "pa-pa" si "da-da", insa tot asa, fara sens, le repeta de dimineata pana seara. Macar "ma-ma" apaare cand este necajit sau are el vreo suparare.

Sibbyle, esti o draguta! Voi reciti topicul de la capat, chit ca ar fi a n-a oara, poate-poate imi trag doua palme si-mi revin!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Eu te inteleg f. bine, adica esti hi-hi (sper sa nu te superi), asa am fost si eu. Cand copilul meu avea 1 an ( acum are 8 ani) si vorbea asa cam ca al tau, m-am dus cu el la doctor sa ii zic doctorului ca fi-miu nu vorbeste si ce sa ma fac eu cu el. S-a uitat ala la mine ca la o isterica. Ca pe deasupra i-am si povestit ca ii dau ceai copilului, iar astia aici nu au pomenit asa ceva, s-a holbat la mine doctorul, efectiv: CEAI?? VREI SA VORBEASCA LA UN AN? Deci nu esti singura. Dupa 2 ani dc. nu vorbeste, atunci sa iti faci probleme. Scuze ca am intervenit la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Andreiul meu implineste peste 3 zile fix 2 ani si 5 luni si nu spune nici un cuvant.
Da, a avut un start in viata mai dificil, din cauza unei hipoglicemii severe, de pe urma careia suferim si vom suferi toata viata.
A inceput sa mearga de manuta la 1 an si 4 luni dar singur singurel la 2 ani si 1 luna.
Ma incurajez singura ca asa cum a avut nevoie de timp sa recupereze perioada cand a fost sedat, asa are nevoie de timp si pentru vorbit.
Intelege absolut tot ce-i spunem, executa comenzi, la motricitatea fina inca mai avem de lucru la modul ca inca nu foloseste precum toti ceilalti copii apucatul pensa, dar e ok.
Ne cauta in permanenta compania si vrea joaca si iar joaca, se bucura si bate din palme iar mai nou tzopaie precum un iedutz, insa nu vorbeste, scoate doar sunete, mai rar ii mai scapa si un iau,br,si mai stiu eu ce.
Vorbim cu el de cand se trezeste pana adoarme si repetam la infinit cuvinte.
Speram din suflet ca va veni si ziua cand va vorbi.
Deocamdata ne multumim ca ne ia fatele in manutele lui scumpe si isi lipeste fata de noi. Este ceva incredibil si transmite extraordinar de multe sentimente.

Si da, e greu cand iti construiesti vise, insarcinata fiind, si cand realitatea se dovedeste a fi cu totul alta, dupa nastere.

Sanatate multa tuturor!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eroare totala. nu am intentionat nici un misto niciunde.
e clar ca nu va inteleg problemele, recunosc, am si spus deja (cu toata sinceritatea) ca nu am vrut sa supar pe nimeni...

nu stiam ca s-a mai adus in discutie subiectul Blaga; nu cred ca am indemnat pe nimeni sa se culce pe o ureche si sa nu mearga la doctor, in fine...nu comentez mai mult ca nu am nevoie sa intind subiectul la nesfirsit.

toate bune!




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput