Retete de post - 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Mumyca
Unele retete nu imi apartin, altele da, eu copiez retete gasite pe net, si le salvez in calculator apoi la condimente si buruieni ( maghiran alea alea mai jonglezi si tu ca nu sunt batute in cuie, pui ce iti place ) asa fac si eu ...

Pateu de linte
Ingrediente:

250 gr linte, 2 cepe, 1 morcov, 2 cartofi. 4-5 catei de usturoi, 100 g ulei, sare, cimbru, maghiran, 1 ligura pasta tomate.

Mod de preparare:

Lintea se spala bine si se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se spala in mai multe ape, indepartandu-se cat mai multe cojite. Apoi se pune la fiert, impreuna cu morcovul si cartofii, timp de 30 min. Ceapa se toaca marunt si se inabuse cu apa si ulei. Dupa ce lintea a fiert, se scurge de apa si se mixeaza sau se trece prin masina de tocat cu restul ingredientelor. Se pune la racit intr-un castron dupa care se orneaza si se pune la frigider

Icre de post
Ingrediente:
1 ceasca de gris, 3 cesti suc dulce de rosii, 1 ceasca de ulei, 1 ceapa, sare, piper

Instructiuni:
1 ) Punem la fiert sucul de rosii la un foc mic sa clocotesca, peste care turnam grisul in ploaie, amestecand cu grija pentru a nu se forma cocolase.
2 ) Dupa ce grisul a crescut, luam vasul de pe foc si lasam sa se raceasca.
3 ) Dupa ce s-a racit, adaugam putin ulei, frecam pana se incorporeaza, procedand asa, pana terminam intreaga cantitate de ulei.
4 ) La sfarsit punem ceapa data pe razatoarea mica sau tocata marunt, potivim de sare si piper dupa gust.

Chiftelute de soia

Se pun la fiert 200g soia granule(din comert , nu costa mult), cu putin delikat... se fierbe putin, chiar daca face spuma, eu amestec si mai las pe foc, citeva minute bune...apoi o las in acelasi vas sa se raceasca...

Intre timp: curat o ceapa, rad pe razatoarea mica 2 morcovi, o radacina de telina, toc un ardei( de care am: kapia, gogosar...etc). Pun o jumatate de paine la umezit in apa... Reci, strecor granulele de soia...si le spal sub jet de apa in strecuratoarea de legume. Las sa se scurga bine, toc marar, patrunjel, frunze de telina, etc...ce am...strecor si storc bine painea muiata in apa...

Amestec: granule fierte, legume, zarzavat tocat, paine muiata...cit pot eu de bine. Daca compozitia e cam moale...se poatwe adauga putina faina sau chiar pesmet. Amestec bine...Modelez chiftelute cit de mici am eu rabdare(la noi mancarea frumoasa, ca aspect, are succes). Le prajesc in ulei...e singurul incovenient, intra cam mult ulei...se servesc, calde sau reci cu muraturi, salata verde, iaurt.

Chiftelute din naut ,linte. fasole boabe

Se fierb si se scurg bine legumele, se mixeaza o parte si o parte se lasa intregi, se condimenteaza dupa gust , se fac chiftelute sau crochete lungi, se tavalesc prin pesmet si se prajesc in tigaie sau se coc in cuptor pe hirtie de copt la foc maricel dar stai atenta sa nu el arzi. Cind sunt uscate si usor rumenite le scoti.

Chiftele de post -din ciuperci

1 cutie ciuperci, 2 cartofi potriviti, 2 linguri orez, 2 cepe mici, boia, 1 legatura patrunjel, sare, piper, ulei pentru prajit, 3 linguri faina.

Cartofii se curata si se pun la fiert. Separat, se pune la fiert orezul. Ceapa tocata se caleste putin. Cartofii fierti se scurg, se paseaza si se amesteca cu orezul fiert, ceapa calita, patrunjelul tocat si ciupercile date prin masina de tocat. Se pune boia, sare si piper. Din compozitia rezultata se fac chiftelute care se dau prin faina si se prajesc in ulei incins. Se servesc calde


la fel poti face din conopida / broccoli fierte si scurse apoi strivite cu furculita ...


poti servi in loc de piine sau pe linga piine normala
Lipie din resturi de mamaliga
ingrediente :
resturi de mamaliga
faina cit e nevoie ca sa iasa un aluat care nu se lipeste de mina si apoi mai ai nevoie de faina ca sa presari pe planseta si pe sucitor

peste resturile de mamaliga se adauga faina si se face un aluat , faina cit e nevoie ca sa nu se mai lipeasca de miini. Se fac bile cit mandarinele sau cit mingile de ping pong ( depinde cit de mare e gratarul tau) si se intind in foaie rotunda cu sucitorul presarat cu faina, Vor iesi lipii care se coc pe gratarul de fonta sau pe tigaia de teflon incinse bine si UNSA BINE CU ulei. De umplu cit sunt calde cu diverse .
Sau se maninca asa in loc de piine ...
Eu voi face un sos alb gen ciulama dar de post cu fasole verde fiarta si taiata marunt sau cu mazare .. merge si cu sosulet de ardei gras+ rosii + cepaa dc mincati, sau cu vinete taiate marunt si prajite in putin ulei + sos de rosii+ busuioc, sau cu ciuperci inabusite in putin ulei, varza calita .. in fine va orientati voi ...
Se pot rula sau impaturi in 4 ca niste clatite ...
sau sa le maninci cu crema de fasole, de linte , de naut ...
ies moi, elastice ca piinea arabeasca dar cu gust usor de mamaliga ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Va dau si eu o reteta delicioasa si de post. Merge ca aperitiv sau ca masa de seara, alaturi de o salata de sezon .

Ciuperci umplute

Ingrediente: 500 g ciuperci intregi, 2 cepe medii, sare, piper, alte condimente, patrunjel verde, 4-5 limguri ulei.

Preparare: se scot piciorusele ciupercilor si se spala bine, se curata palariile.
Se unge o tava cu ulei si se aseaza palariile in ea.
Separat se toaca piciorusele si ceapa si se pun la calit in cateva linguri de ulei. Cand se inmoaie bine, se pune sare, piper, ce alte condimente mai doriti si patrunjelul tocat.
Se ia umplutura cu lingurita si se umplu palariile. Se pune tava in cuptorul incins si se lasa aprox. 15-20 min la foc mediu (pana se inmoaie palariile).

P.S. Umplutura scade mult la calit (lasa apa). Daca banuiti ca nu ajunge pt. toate ciupercile, mai tocati 1-2 palarii si completati.

Pofta buna!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

quote:
Originally posted by Diana Mirela

Va dau si eu o reteta delicioasa si de post. Merge ca aperitiv sau ca masa de seara, alaturi de o salata de sezon .

Ciuperci umplute

Ingrediente: 500 g ciuperci intregi, 2 cepe medii, sare, piper, alte condimente, patrunjel verde, 4-5 limguri ulei.

Preparare: se scot piciorusele ciupercilor si se spala bine, se curata palariile.
Se unge o tava cu ulei si se aseaza palariile in ea.
Separat se toaca piciorusele si ceapa si se pun la calit in cateva linguri de ulei. Cand se inmoaie bine, se pune sare, piper, ce alte condimente mai doriti si patrunjelul tocat.
Se ia umplutura cu lingurita si se umplu palariile. Se pune tava in cuptorul incins si se lasa aprox. 15-20 min la foc mediu (pana se inmoaie palariile).

P.S. Umplutura scade mult la calit (lasa apa). Daca banuiti ca nu ajunge pt. toate ciupercile, mai tocati 1-2 palarii si completati.

Pofta buna!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)



La ciupercutzele tale as adauga la calit - marar, iar deasupra se pune un ghemotoc marishor de cascaval de post ras.

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mai fetelor,dar ceva dulce de post?
O placinta cu branza,sau un chec?Va trebui sa fac de post de acum ptr ca sa duca mama duminicile la biserica,la liturghii ptr tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Adi, pai cu branza nu prea e de post . Eu am scris o reteta de rulada cu cocos si banana la subiectul Nataliei, o gasesti in lista de la inceput. E foarte buna si usor de facut. Si mai sunt multe retete de dulciuri in subiectul asta, mai la inceput, si eu mi-am copiat mai multe.

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Gratiela,ai dreptate,uite ca nu-mi dadui seama ce scrisei..:).MA gandeam ca tatalui meu ii placeau placintele cu branza..si de aia am scris probabil..

Acum n-am timp sa citesc de la inceput,am sa-mi fac daca zici ca sant si ma duc acum sa ma uit si la rulada cu cocos.
Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Azi incepe postul Sfintei Maria, si am gasit www.plasticsusa.com/ortho/retete.html" target="_blank">aici multe retete de post folositoare. poate ii mai e si altcuiva de folos.

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:


nu s-a mai scris de mult pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

Dragelor,

Fetita mea de 10 ani este alergica la lactate si oua, carne are voie numai peste.
De aceea va rog sa ma ajutati, pentru ca habar nu am cum se gateste sanatos.
Va pup, si multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

salutare dragelor,
aveti idee cind incepe postul mare?

sa traim, sa fim sanatoase si noroase, si suple...si ce mai vreti voi....

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput