Retete de post - 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ducky spune:

Praz cu masline
Ingrediente:
2 legaturi mari de praz, 1/2 kg masline
Mod de preparare:
Prazul spalat si curatat de prima foaie se taie rondele cam de 2 cm grosime. Se adauga intr-o oala cu apa clocotita si se lasa la oparit timp de 10 minute. Se scoate si se lasa la scurs. Maslinele se desareaza, punandu-le timp de 5 minute in apa clocotita. Se prepara intr-un vas potrivit, se prajeste usor faina, se stinge cu 1 cana apa, se adauga bulionul sau sucul de rosii, otetul, sare, piper, zahar, foaia de dafin si se lasa sa dea un clocot. In acest sos se pun prazul si maslinele si se introduce la cuptor pentru 10 minute. Se serveste nu foarte fierbinte, cu paine foarte proaspata.
Pilaf cu praz si masline
Ingrediente:
2-3 bucati praz, o ceapa mare, 2 morcovi, o cana orez, o cana apa, vegeta, 200 g masline.
Mod de preparare:
Se spala prazul si se toaca. Ceapa se curata si se toaca marunt si ea, morcovul se razuieste. Se pune prazul, ceapa si morcovul la calit in putin ulei, se adauga orezul spalat si se amesteca. Se toarna o cana de apa si se lasa sa se umfle putin orezul. Se pune vegeta si se adauga maslinele. Cratita se pune la cuptor pina se fierbe orezul. Daca este nevoie se mai toarna putina apa. Inainte de servire se presara verdeata tocata deasupra.


Diana Maria,mami de GLAD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa38 spune:

Spaghete cu nuci-rapid
Spaghete (fara ou) fierte, spalate, racite. Se adauga putin unt (cat inca mai sunt calde) nuci macinate si zahar tos.
Se face repede si ingrasha.... dar sunt tare bune. Puteti sa adaugati si scortisoara daca va place, ia un gust si miros de mucenici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali1812 spune:

BUDINCA DIN OREZ CU MERE :SE CARAMELIZEAZA 50 GR ZAHAR INTR-O TAVA ,3 CANI DE OREZ FERT SE PUNE IN TAVA DUPA CARE UN RAND DE MERE DATE PRIN RAZATOARE CU UN PRAF DE SCORTISOARA SI 100 GR ZAHAR , APOI IAR UN RAND DE OREZ ,DUPA CARE SE PUN RONDELE DE MAR SI SE DA LA CUPTOR.TREBUIE SA SE RUMENEASCA PUTIN SI SE SERVESTE DUPA CUM VREA FIECARE(CALDA SAU RECE).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela2006 spune:

Daca nu-i cu suparare,as vrea si eu reteta de ciorba radauteana.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns retrovers spune:

Este prima data cand intru pe forumul asta, m-am hotarat sa tin si eu postul si asa v-am gasit si citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Buna seara, fetelor!
Ce retete gustoase stiti sa faceti!
Voi incerca si eu cateva dintre ele chiar daca sotul meu este "carnivor" dar nu ma refuza cand prepar si altceva fara carnita (de exemplu ii place foarte mult tocanita de castraveti murati care se poate servi ca si garnitura la o friptura de pui).Mai ales ca incepem si Postul mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:


MANCARE DE CONOPIDA SI BROCOLI
700g comopida
500g brocoli
sare
1 lingura seminte de mustar
1 ceapa
catel de usturoi
2 linguri ulei de soia(merge si de floarea soarelui sau de masline)
1 limeta (lamaie verde)
1 v.d.c boia iute
8 linguri ketchup
zahar
1 leg patrunjel

Conopida si brocoli se desprind in buchetele si se fierb 3-4 minute in apa cu sare.
Se prajesc semintele de mustar intr-un teflon fara ulei.Ceapa si usturoiul se taie marunt si se prajesc putin in ulei incins.
Se razuie coaja de limeta si apoi se stoarce sucul.Coaja si zeama se amesteca cu boiaua iute si ketchupul se pun in tigae peste ceapa si usturoiul prajit si se incalzesc . Se adauga conopida, brocoli si semintele de mustar si se mai fierb aproximativ 10 minute.
La sfarsit se adauga patrunjelul tocat.




------------------------
ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Salata de legume fierte
Se fierb sfecla rosie - 2 bucati medii, cartofi - 3-4 buc.medii, morcovi - 2-3 buc.medii. Se curata legumele de coaja. Se taie cubulete. Se mai adauga ceapa, taiata marunt, castraveti murati - taiati cubulete, mazare, se potriveste de sare si se amesteca toate cu ulei.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:


Ciulama de ciuperci
Am calit 4 cepe, apoi am pus ~ 1 kg de ciuperci proaspete taiate felii, le-am acoperit si le-am lasat sa fiarba in suc propriu. Spre sfarsit am pus putina apa dupa care am adaugat 2 linguri de faina amestecate inainte cu apa ca sa nu aiba cocoloase. Am mai lasat cateva minute sa fiarba bine si la sfarsit am pus 5 catei de usturoi pisat. A iesit o bunatate.





Olivia
Asteptam pe bebe
Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru.
**************[/green]*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Fetelor se apropie ziua me-a de nastere si trebuie sa fac aperitiv de post dar nu prea stiu ce ,in afara de fasole batuta sau salata de vinete.Poate ma puteti ajuta voi('')

Mergi la inceput