Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Sos Bechamel
5 g faina, 5 g unt, 100 g lapte
Se topeste untul, se pune faina amestecand mereu, fara sa se rumeneasca. Se stinge cu laptele rece, amestecand continuu cu lingura, sa nu se faca cocoloase.


Sos de vanilie
1 galbenus, 250 g lapte, 20 g zahar, vanilie.
Se fierbe laptele cu vanilie. Separat se freaca galbenusul cu zaharul, se amesteca cu laptele clocotit si se lasa pe foc pana incepe sa se ingroase, avand grija sa amesteci mereu. Se serveste rece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
citat din mesajul lui violeta29

Si inca ceva dulce si rapid

RAFAELLO

200 gr unt(atentie cu margarina nu iese la fel), se freaca cu 200 gr zahar pudra si se amesteca cu 200 gr lapte praf si 200 gr nuca de cocos. Se iau bucati mici din aluat si se modeleaza bilute in mijlocul carora se pune o aluna. Se tavalesc prin nuca de cocos apoi se dau la rece

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
http://www.flickr.com/photos/26288269@N04/





Mmmmm... cred ca maine fac si eu!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

"Toata lumea stie ca adevaratul punct G este in finalul cuvantului shopping!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

tinand cont ca am furat cateva retete de la voi, m-am gandit sa va scriu si eu cateva retee...

paste scurte cu ton in alb

ingrediente: paste(80gr de persoana), unt (un cm din pachetul de 250gr), ton din conserva cu ulei(pun conserve de 80gr de persoana, dar scurs este mai putin), parmezan (cam 50 gr, dupa gust) sare si piper (sau ardei iute uscat maruntit)

se pune untul cu pestele scurs de ulei in oala in care ati fiert pastele si amestecati bine, pana se face ca o crema, puneti pastele deasupra si amestecati, adaugati parmezanul ras peste sarea si pierul...

pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaMarta spune:

eu va recomand supa de ceapa si supa de pui belgiana. le-am incercat pe amandoua si sunt extrem de gustoase.

Supa de ceapa:Ingrediente:

- 500 de grame de ceapa.
- 1 lingura de unt.
- 1 litru bulion de vita (asta inseamna supa din care s-au indepartat carnea si legumele, nu produsul acela de tomate). Se mai pot folosi cuburi tip knorr, dar nu le recomand cu draga inima nici macar dusmanilor.
- 4-6 felii subtiri de paine alba, de preferat tip bagheta.
- 2 linguri de unt de gatit.
- 200 de mililitri de vin alb.
- Sare.
- Piper proaspat macinat.
- Nucsoara.
- 100 de grame de branza sau cascaval ras. Este recomandat un sortiment cu gust puternic (Gruyere sau Comte).

Modul de preparare il gasiti aici:

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentarticole/Supe_si_Ciorbe/Supa_de_ceapa_simplu_si_delicios.html

pt supa de pui belgiana:

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentarticole/Supe_si_Ciorbe/Supa_de_pui_belgiana.html

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermosa spune:

reteta rapida;se fierb paste,separat,se prajeste putin bacon cu pasta de rsii iar apoi se amesteca cu pastele.optional se poate pune usturoi.fetitei mele ii plac f mult aceste paste.pofta buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Salata de castraveti cu iaurt
Un borcanel mic de iaurt natur(eu folosesc activia, 145g.), un castravete mic taiat rondele, un catel mic de usturoi, marar dupa gust, un praf de sare.
Cu paine prajita merge chiar bine.

Sugetie : se poate servi cu telemea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ati incercat oua umplute cu ton scurs din conserva?

Ouale fierte si taiate in jumatati
Galbenusurile se amesteca cu ton scurs, sare, piper si pasta de rosii(putina). Se umplu albusurile si se decoreaza dupa gust.

Se prezinta pe un pat de salata verde taiata in fasiute subtiri...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucadiana spune:

mihaelk si eu fac acea reteta , imi place la nebunie

boar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

sosul meu preferat:
un pic de ulei de masline peste care torn un pahar de iaurt amestecat cu faina (depinde cat de gros il vrei), sare/vegeta si piper. Il fierb doua minute, adaug doi-trei catei de usturoi (sau doar unul, daca nu esti innebunita dupa usturoi). Amestec inca 2-3 min si opresc focul. Intre timp am pregatit o capatana de salata verde, pe care o rup bucatele mici, o "arunc" in sos si amestec. E super, sosul moale si pufos si bucatelele de salata fresh si un pic crocante.
merge de minune peste cartofi prajiti sau peste carnea fiarta din supe, daca nu mai am timp sa pregatesc felul doi...

Mergi la inceput