Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Buna fetelor

Nu stiu daca cineva a mai scris asemenea reteta dar am sa scriu si eu. De fapt este mai mult deser.

Simplu si pe scurt:

Clatite, in ele invelite banane taiate in jumatate, clatita cu banana facuta ca snitelul, pus in ou si pesmet. Pe farfurie langa clatita puneti smantana si gem.

Julia este innebunita dupa asemenea clatite.

Pofta buna !!!

http://pl.fotoalbum.eu/Julia1901

Alus + Julia
http://www.rumunski.waw.pl

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Vin si eu cu o reteta cu conopida cu pui la cuptor, pe care o fac rapid, de cate ori n-am timp sa gatesc ceva mai "sofisticat" :

O conopida potrivita, 400-500 gr piept pui, 4 rosii, cascaval, iaurt, ulei de masline, putin unt, sare (si piper, pentru adulti).

Oparesti buchetelele de conopida in apa sarata vreo 15 min. Intre timp pui intr-o tigaie carnea de pui cubulete sau fasii, cum doresti (eu o pun direct fiarta, dupa ce am facut supa din ea ) Pui putin ulei de masline peste carne si poi cele 4 rosii decojite si date pe razatoare, sau taiate cubulete (depinde de cat e de mare piticul! ). Amesteci si lasi la foc potrivit pana mai scade sucul de rosii (vreo 15 min., in cazul in care e fiarta carnea; daca nu e fiarta, mai intai calesti carnea si apoi pui rosiile). Adaudi sarea / si piperul.
Dupa ce a mai scazut sucul, pui un pahar mic de iaurt, amesteci si adaugi si buchetelele de conopida oparita, amesteci usor si mai lasi vreo 3 min.
Torni totul intr-un vas de yena uns cu unt si presari cascavalul ras(sau parmezan, daca ai) pe deasupra.
Dai la cuptor vreo 15 min.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

dalina2x2, asta gatesti tu cand... nu ai timp de ceva mai sofisticat? uh-oh...


-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Sa va spun cum am preparat si eu o mancarica de conopida:

Am desfacut conopida in buchetele si am oparit-o in apa cu sare vreo 10 min.Separat am calit vreo 4 cepe de marime potrivita, apoi am adaugat un ardei capia mai mare taiat cubulete si am mai continuat calirea inpreuna cu ceapa iar din cand in cand mai puneam putina apa, cand ceapa si ardeiul sau inmuiat am adaugat conopida, am pus apa cat sa o acopere si am continuat fierberea, cand totul a fost fiert am pus o lingura de bulion, iar inainte sa opresc focul am pus patrunjel tocat marunt.
A iesit o delicatese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori_deni spune:

va scriu si eu o reteta de conopida care se prepara foarte repede. O conopida se pune la fiert in apa cu sare, dupa care se scurge de apa, intr-o tigaie se prajesc 3 catei de usturoi in ulei de masline, se adauga conopida si se prajeste si ea putin iar deasupra si pun 3-4 oua batute , iar apoi bucatele de branza topita.Se condimenteaza dupa gust. Se pune capac iar cand ouale sunt prajite este gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flori_deni

va scriu si eu o reteta de conopida care se prepara foarte repede. O conopida se pune la fiert in apa cu sare, dupa care se scurge de apa, intr-o tigaie se prajesc 3 catei de usturoi in ulei de masline, se adauga conopida si se prajeste si ea putin iar deasupra si pun 3-4 oua batute , iar apoi bucatele de branza topita.Se condimenteaza dupa gust. Se pune capac iar cand ouale sunt prajite este gata

vaida


Foarte bun



noi
un fulguletz
un pepenash


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

ea mai rapida reteta http://www.lookstyle.ro/produse/Produse%20Cofetarie.htm

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

pulpe marinate la cuptor,cu usturoi,are cineva reteta?
Multumesc!


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

gabriella1 intra la "ce gatim azi", te v-or ajuta fetele, unele au si blog.



un vot, va roaga un moshuletz

noi
un fulguletz
un pepenash


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

ea mai rapida reteta http://www.lookstyle.ro/produse/Produse%20Cofetarie.htm

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI


Bine zici!

Mergi la inceput