Nu mai vreau sa fiu pampersist!

Nu mai vreau sa fiu pampersist! | Autor: cheptinelena

Link direct la acest mesaj

Copilul meu si-a manifestat aceasta dorinta. Cu siguranta multe dintre voi vor sa-si ajute copilul sa scape de pampers. Am auzit ca ar exista chilotzei cu senzor de umiditate. Ajuta copilul care are enurezis nocturn sa se trezeasca din somn la prima picatura scapata. Este un ajutor si pentru copilasii mai mici, care nu constientizeaza inca senzatia de " ma scap pe mine". Senzorul se declanseaza si beep-uie. Ati auzit si voi? Stiti de unde se pot procura astfel de chilotzei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Super subiect! Nu stiu de astfel de chilotei, am sa ma interes.Problema e ca eu nu mai vreau sa fiu mama pampersista, in schimb baietelul meu, n-are nici un gand! Crede-ma ca n-a functionat nimic din ce stiu sau din ce m-au sfatuit altii.Unii au spus ca e ok pana pe la 5 ani, dar astia sunt parinti olandezi:)
Nu doar ca nu vrea sa faca la wc sau olita, il distreaza cand incercam dar apoi isi pune singur pampersul, ba mai mult, isi alege si animalutul desenat pe pampers!!Chiar sunt exasperata!Pe de alta parte, n-am suficient timp si energie sa-l las sa se ude, sa doarma ud ...incerc sa apelez la liberul lui arbitru:sa aleaga singur sa faca la wc, dar se pare ca acest arbitru e in concediu!Chiar m-ar ajuta niste sfaturi si sugestii de la voi.Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

Poate ne ajuta mamicile de pe forum care s-au confruntat cu problema asta. Al meu are 5 ani. Vede pampersul ca pe un handicap. Plange daca vreau sa-i pun pamp. E foarte dezamagit si-mi promite ca nu mai face pipi in pat...Cu promisiunea raman. Am incercat sa nu-i dau lichide dupa 18 si sa-l trezesc mai intai la 3 ore...apoi la 3 ore jumatate...Dupa o sapt am marit perioada la 4 ore si...esec. Vreau sa continui sa-l trezesc la 3 ore 1/2 dar e horror si pt noi sa ne sune ceasul noaptea la 1 si apoi la 4...Suntem f obositi...Apoi nu mai zic...vom forma un obicei sa ne trezim fara ceas de doua ori pe noapte...Cu treaba "cea mare" a fost f usor...De ce e asa de dificil cu "cea mica"?Tocmai de asta vreau sa impartasim trucuri sa-i ajutam pe copiii nostri sa se controleze mai bine in ac privinta.
Mi-a povestit o doamna ca ii spusese copilului ei ca wc-ul traieste doar daca ii dai kk, daca nu...moare!Si de atunci copilul a folosit wc-ul. Stia ca moartea ...e de rau!E si asta o idee...pentru mamicile care vor sa-si determine copiii sa foloseasca wc-ul si sa-i faca sa se simta eroi :))-doar salveaza ceva de la moarte,nu?
Eu revin la ideea cu chilotzeii, vreau sa stiu de unde sa-i cumpar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

La noi a "tinut" cu trezitul noaptea... facea pipi inainte de culcare, pe la ora 23, si il mai trezeam eu odata pe la 2-3 noaptea. Vreo trei luni la rand, de eram nauca, dar a functionat. Asta se intampla cand avea copilul vreo 3,5 ani.
In schimb nu face kk decat la olita acasa... la gradi face la WC si cand am fost odata la o petrecere la restaurant a facut tot la WC. Dar acasa doar la olita. Si in concediu la fel (calatorim cu olita)

Ingrid si Cristi 4 ani si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si eu imi doresc tare mult sa renunt la pampeersi... am incercat trezitul noaptea, dar ori nu s-a trezit, ori n-a putut sa faca pishu, doarme prea adanc, n-am cu cine discuta noaptea. Accidentele sunt rare, cam odata pe saptamana, in medie... dar tot nu as lasa-o fara scutec, fiindca nu se trezeste nici daca e uda, si atunci raceste.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Si eu sunt tare dornica sa scap de pampers pe timp de noapte( e vorba de fi-mea, desigur...)
Fetitza mea are 2 ani si 9 luni , ziua nu mai este o problema de mult, spune si de kk si de pipi, insa noaptea...
E drept ca n-am incercat metoda cu trezitul noaptea, m-ar omori cred, pt ca eu adorm f greu daca ma trezesc nopatea, asa ca ar insemna ca fac schimbul 3 daca m-as trezi de 2 ori pe noapte s-o pun sa faca pipi.
Partea buna e ca in unele nopti se intampla sa nu faca, pt ca dimineata pampersul e uscat. Dar astfel de nopti sunt rare ...

Mai auzisem ca testul pt a verifica daca copilul este pregatit sa renunte la pampers este ca scutecul sa fie uscat 7 nopti la rand..
La noi nu a fost cazul nici 2 nopti la rand, asa ca , pana una alta, ma inarmez cu rabdare si cu un nou bacs de pampers si ...astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Fiecare copil are ritmul lui: cand ai 2 fara sa vrei faci comparatii.
La primul copil am renuntat la pamp. ziua la 1 an si o luna, se irita ingrozitor, era f cald si am inceput sa-l urmaresc cu olita , astfel : ziua facea pipi la o ora, plus sau minus 5 min. De pamp de noapte se scapa dupa cel putin 5 nopti consecutive cu pamp uscat, in cazul primului baietel la 2 ani si apoape jumatate.
Ei bine, in cazul celui de-al 2-lea baietel nu mi-am facut griji, ma bazam pe experienta anterioara. Surpriza: iata ca nu puteam face un grafic al pisului, am innebunit copilul punandu-l pe olita...ei bine, putea face pisu' la 7 ore , ca dupa aceea sa faca peste jumatate de ora. Pe el, bineinteles. Noaptea am scapat abia la 3 ani si jumatate, oricat am incercat.
Am inteles ca are propriul ritm , nu pot sa-l fortez, desi tb sa fii dispusa sa accepti si accidentele, sa muncesti mai mult.
Acum la 4 ani si 2 luni nu mai avem probleme, dar cum scanceste noaptea ( pe la 2 sau 3), il pun la olita, desi micutul protesteaza, ii spun ca tb sa faca , asa fac toti copiii de la gradi.
Trebuie sa le dam sa bea, nu poti culca un copil insetat, e inuman.
Inarmati-va cu rabdare, un mic sacrificiu al somnului si ...se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

E adevarat ca rabdarea este cheia succesului in aceasta ecuatie. Noaptea asta am cedat psihic...L-am culcat la 22, facuse pipi. Nu a baut apa la culcare. M-am dus dupa 3 ore sa-l pun pe olita. Era lac in pat. M-am suparat asa de tare incat pana in zori nu am mai adormit nici eu si normal, nici sotul meu, pe care ca de obicei l-a trezit alarma de la telefon. Si noi suntem asa...daca ne trezim fortat noaptea...greu mai adormim. Si daca mai sunt si suparata...M-am gandit la "n" variante...ce sa mai fac...Am cedat si i-am pus pampersul. Nu stiu daca am procedat corect, pt ca avem aproape doua sapt de cand nu mai punem pamp, dar spala masina cearceafuri...zilnic!
Am fost azi la mai multe farmacii si am intrebat de acesti chilotzei salvatori cu senzor de umiditate si toate farmacistele au ridicat din umeri...Intrebati va rog si voi printre cunostinte, nu se poate sa nu stie nimeni unde se pot gasi! Eu cred ca ei ne-ar ajuta sa rezolvam aceasta problema care apasa pe linistea noastra si pe psihicul copiilor nostri. Nici unui copil nu-i face placere sa se trezeasca ud...mai ales daca e trecut de 3, 4 ani si ii este rusine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Fetelor iata niste siteuri. In romania nu se gaseste asa ceva.
http://www.enuresisalarms.com/
http://www.lycos.com/info/bedwetting--bedwetting-alarm.html
http://members.aol.com/DryNite/index.html

Adi are enurezis, are aproape 7 ani. Nu-i mai pun pampersi de pe la 4 ani, am o musama de aceea care se pune pe paturi la spital. Deasupra patura, apoi cearceaf. Daca reusesc sa-l trezesc noaptea dupa 2 ore, este ok. Problema este ca nu ma trezesc eu intotdeauna. El nu reuseste sa se trezeasca. I-am facut toate analizele, sunt ok, dr. a spus ca este o boala neuropsihica usoara, ca se va rezolva in timp si sa-i dam deocamdata cel putin 3 luni Driptane. Sa speram ca are dreptate si ca se va rezolva cat mai repede.
Apropo doctorul a spus ca boala este dupa 6 ani la baieti, pana atunci a spus doar sa mai asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Fetita mea are 3 ani si jumatate. Am scapat de Pampersi la 2 ani, asta dupa ce am cochetat cu olita inca de la 1 an. La insistentele bunicilor care ne povesteau ca si eu si sotiorul am scapat de scutece inainte de a implinii un an am cumparat o olita super, cu un cap de ursulet prevazut cu o bila care se rotea si scotea tot felul de sunete. Asa ca despre frica de olita nu a fost nici un moment vorba, din contra, ii placea sa stea pe ea. Doar ca nu se cerea, sau dac o facea era foarte rar, atunci cand nu era prinsa cu altceva. Si uite asa am ajuns pana la 1 an si jumatate. Atunci am inceput un fel de pregatire psihologica ... urma sa plecam la mare si ii povesteam ca nu putem merge daca nu scapam de pampersi, ca pe plaja si in apa nu se poate cu ei. Si Lori a inceput si ea sa povesteasca ca va merge la mare si pana atunci trebuie sa scape de scutece. Asa a inceput sa devina atenta la pisi si sa se ceara la olita. De fiecare data cand aveam parte de operatiune reusita o laudam, ii spuneam ca e o adevarata printesa, ca la mare toti pestisorii se vor minuna de ce copil cuminte e ea, aplaudam, o pupam.... Initial am lasat-o fara pampu pe acasa, pe urma si prin parc unde o duceam la tufis cand se cerea si radeam ca udam plantutele sa creasca (atentie pt caz de kaka aveam niste pungute din alea groase pt adunat "minunea"). In veo 2 luni mersul la olitza peste zi s-a generalizat. Peste noapte am ai purtat insa pampu inca vreo 3 luni, dupa care am inceput sa o pun seara pe olitza iar cand ne culcam noi - si noi adormim destul de tarziu - o mai puneam odata, pe jumatate adormita. Dimineta pe la 6 mai inca o tura. Am renuntat apoi la pampu de noapte dar a dormit un timp cu cearceafuri din alea absorbante peste lenjeria de pat, ca se mai intamplau mici accidente. Pe la 2 ani si jumatate pot spune ca am renuntat definitiv la pampu.Sper ca povestea noastra sa va foloseasca. Si in cazul asta, ca in toate celelalte etape, cuvantul cheie este rabdarea.

Mamica de spiridus

Vacanta 2007-2 Mai si La casuta

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

Filofteia, iti foarte multumesc pentru linkuri. Imi sunt utile in cazul in care nu voi gasi in Europa (daca nu in Romania) aceste sisteme de detectare a umiditatii. Deci ele exista asta e important. Si stiu sigur ca sunt si niste chilotzei care au acest sistem. Eu vreau clar sa cumpar unul, pentru a-l folosi apoi si pentru baiatul meu mai mic, daca va fi cazul. Si eu am o panza speciala pe pat, impermeabila, care este foarte moale si placuta la atingere. Fara ea trebuia sa arunc de mult salteaua, daca nu patul cu totul...
Spune-mi te rog, am obs. ca-l trezesti pe Adi dupa 2 ore de la culcare. Este imp sa trezim copilul prima data noaptea mai aproape de ora de culcare si apoi, pt a doua oara la 4 sau 5 ore? De ce intreb...Baiatul meu face in pat in prima treime a noptii. Ma gandesc ca daca il trezesc dupa o ora sau doua de la culcare si isi goleste vezica, el nu mai bea lichide si in mod normal nu ar mai fi cazul sa urineze curand. Eu il trezesc acum din 3 in trei ore...Poate ar fi mai corect sa-l trezesc prima data dupa 2 ore, ca sa nu mai risc sa gasesc patul ud, ca apoi sa maresc perioada de somn si sa-l trezesc dupa 4 ore? Cred ca tu ai incercat toate variantele in acesti 7 ani si ai putea sa ma sfatuiesti. In ceea ce priveste adm de medicamente...Eu sunt contra. Mai ales celor care se adreseaza psihicului. De cele mai multe ori "boala" revine la intreruperea tratamentului. Dr. care v-a recomandat Driptane ce a zis in ac sens?
Danitin, te felicit pentru reusita ta...Sa stii ca esti norocoasa. In general baietii se confrunta cu aceasta problema, dar am inteles ca exista si cazuri in care fetitele sunt sb unui enurezis. In orice caz, este neplacut, dar trebuie sa gandim pozitiv...se va rezolva.

Mergi la inceput