ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-19

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Salutare, dragelor,

Ma bag si eu in seama printre voi...Sunt o prietena mai veche a forumului, mai mult pe la Paciente optimiste...dr. Tutunaru, sper ca unele dintre voi sa isi mai aminteasca de mine si sa ma "reintegrati in colectiv". Si eu am aceeasi problema ENDOMETRIOZA, toata povestea mea e spusa pe scurt la pagina pacientelor drului Tutunaru. Am luat hotararea sa nu mai scriu pe forum imediat dupa laparo (februarie 2007), nici macar sa/l mai deschid... Hotarasem sa ma rup pur si simplu de gandul la bebe, am zis sa ma linistesc...asta dupa o mare criza de depresiesi dupa ce si Tutu mi-a spus ca trebuie sa renunt sa ma mai gandesc tot timpul la asta... Iata ca a trecut mai bine de o jumatate de an, si eu ..tot astept barza.... De cateva luni, nu am mai rezistat si am inceput sa va citesc din umbra, bucurandu/ma la fiecare succes al vostru, si intristandu-ma odata cu voi la esecuri. Acum nu am mai rezistat si am zis ca e cazu sa ma "reintegrez". Povestea mea pe scurt este urmatoarea: inceput investigatii in 2005 la Tutu, monitorizari naturale, stimulate, analize, investigatii, sotu-astenoteratozoospermie transformata mai nou in astenozoospermie moderata, o IA nereusita, un fibrom descoperit, laparoscopie in februarie anul asta, 3 luni tratament cu Diphereline, 3 luni stat pe tusa si asteptat CM, 2 luni incercari naturale - nici un rezultat, si in prezent m-am intors la Tutu cu coada intre picioare, pentru monitorizari. Asa m-am saturat, fetelor, pana peste cap!O sa incep din nou o serie de IA si, cam asta ar fi finalul drumului pentru mine...Tot ce pot sa va spun este ca am facut tot ce mi-a stat in putinta sa am un copil, am urmat strict si sfaturile lui T., dupa operatie am tinut regimul recomandat de el, incerc sa nu mai mananc E/uri, fac sport, m/am lasat de fumat, iau vitamine, am incercat orice pt. cresterea imunitatii. Rezultat -zero, ba chiar timp de o luna de zile am fost racita. A, am omis, a avut si un efect bun - am slabit 3 kg.Durerile pe care le acuzam inainte de operatie (ma doare OD) au reaparut la 2 luni dupa operatie..Nu stiu ce sa mai cred..., l-am intrebat pe T. si mi-a zis ca nu e de la endo, dar nu e nici altceva, pt. ca la echo au iesit toate super, nu tu fibrom, nu tu chisturi.Nu mi-a mai ramas decat sa ma rog la Dzeu sa ma ajute si sa faca o minune. Hai ca m-am intins ca o placinta... Va pup pe toate!
P.S.Draga Diana,iti trimit un pupic special pt. tine, dupa ce ti-am vazut pozele mi-am dat seama ca noi ne-am cunoscut la cabinet la Tutu cu ceva luni in urma... Am si schimbat numerele de telefon. Daca iti aduci cumva aminte cum ma cheama, te rog nu/mi scrie numele pe forum.Nu te lasa doborata de tot chinul prin care trebuie sa trecem, cu tot felul de tratamente si stari nasoale, gandeste-te ca scopul este minunat. Nu/ti pierde niciodata speranta, asta e f. important. Eu iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Bonitta,

iti primesc pupicul cu drag si te pup si eu; imi cer scuze ca nu imi mai aduc aminte ... cu toata perioada asta ...

eu sunt de parere ca "omul propune , Dumnezeu dispune " si nu seamana un destin cu altul deloc , nu este o reteta identica de reusita.
sunt alaturi de tine sufleteste , te rog sa te odihnesti, sa iti faci o bucurie, sa te rogi la Dumnezeu ; asta e ce as face eu si ce incerc sa fac eu si recunosc ca nu reusesc ..., in ultima vreme serviciul si alte treburi imi mananca din energie ... , dar sunt datoare sa imi schimb felul de a fii si de a trai; deci sa incercsa ma rog zilnic la Dumnezeu , daca voi face asta sunt sigura ca totul va fii bine

tu ti-ai facut datoria si acuma trebuie sa te odihnesti un pic si sufleteste si eu cand ma gandesc la Dumnezeu ma mai linistesc , incearca si tu

scrie-mi te rog numarul tau pe pm , ti-l dau si eu

Dr. MATEI mi-a zis ultima oara soarta unei femei care o cunoaste personal, si mi-a zis ca sunt lucruri care nu pot fii explicate :

aceasta femeie a facut vreo 4 FIV-uri in Franta , esuate , a facut un FIV aici in Ro , la ei, esuat ; au recurs la mama purtatoare si au doua fete gemene ; femeia intr-o buna zi a avut aventura de o noapte cu cineva ... si , cu endometrioza cu tot, a ramas gravida cu acel cineva ; mi-a spus si ea , sunt lucruri care nici ei nu isi pot explica

te pup , Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Bonitta, dar daca te uiti din exterior , pana la urma ai doar doua luni de incercari , stiu ca nu mai rezisti , si eu o sa trec prin ce vei trece si tu, adica nerabdare si suparare si altele ..., dar sa ne gandim totusi ca ai spus ca doua luni ai incercat si nu ai reusit .

linisteste-te un pic si mai incearca si pana la urma oti sa te duci si la alt doctor , sa vezi si alta parere , daca pui sau nu alte sfaturi in aplicare , e alegerea ta ; acuma insa eu te inteleg ca esti nerabdatoare , dar nu esua acuma
stii ceva ? chiar acuma de cateva ore eu traiesc niste stari de la injectie, mi s-a uscat gura si mi s-a molesit corpul, dar asta e destinul meu , asa este sa fie , ce sa fac

gata , te las sa te linistesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai da cum lipseste omu un pic,gata:incep vaicarelileAsteptati si voi pensia cand vom sta la cozi la compensate!Doamne fere!Sper sa evolueze si tzara asta pana atunci.
Bonitta bine ai revenit!Bonitta reloaded Mi-aduc aminte de tine.Stiu ca te-ai acrit,dar ascult-o pe Dia si ia-o catinel,ca la 2 luni de incercari eu zic ca nimic nu-i pierdut.Uite Liliana la cate luni de laparo a ramas si cu un Fiv nereusit si inca sub inhibare pentru un nou FIV.Trebuie sa apara minunea si la tine.Cand?Nu stiu...Nici la mine nu stiu,dar speram cat mai repede.eheee de le-as stii pe toate...tare plictisita as mai fi!Cum spune Diana:nu exista un panaceu universal daaaar nu se stie de unde sare iepurele.Ideea este sa nu te incrancenezi,stai cu noi aici,povestim una-alta,mai o gluma,o maslina si te trezesti numa ca nefaci tai-tai,trecand la odisee
Mada pe tine nu te-am pupat aziMda sa le fie rusine la fetele care se pot vedea live,ca noi taaaare vitregite mai suntem
Diana hai sus,lasa moleselile,mai un pic vine weekendul si pleci cu soata in vajaiala..aaaa..voiajala.Si tonifici fata cum trebuie si la trup si la minte si la suflet
Lilisor vezi ca iar ti-am scris un roman pe mess.Sa nu dai!Ca n-ai voieN-am ce-ti face:ti-am efectuat un flagrant
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Lucia, eu las , bre , moleselile, dar ele nu ma lasa pe mine. DA nu-i nimic , sa vedem ce imi mai rezerva viitorul , poate am tensiunea mica , ma rog ... uite-asa se joaca fata cand pe stanga cand pe dreapta

Lucia , tu ce mai faci bre ? Mai mananci iaurt ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai mananc bre iaurt,dar zilele astea m-am facut cam porc.Am asa o slabiciune pentru animalul astaDe cand am decis ca nu mai are sens sa o dau la intors cu laparoscopia,parca mi-e mai bine la capatana si la inimioara.Astept sa vina uratii si sun la dl dr sa ma ia in evidenta.Ma uit la burta,ea la mine si zic -las ca cine rade la urma rade mai bine!Facem noi curataneie acolo!Va aranjez eu!
Am sters-o! O zi excelenta in continuare!
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Fetelor dragi, Diana si Lucialu, va multumesc din suflet ca ma incurajati si ca imi mai trimiteti un pic din optimismul vostru. Asa este, nu au trecut decat 2 luni de incercari de la operatie, dar sunt in continuare speriata ca tratamentul nu si-a facut efect, avand in vedere durerile de ovare pe care le am. Eu oricum,sunt o luptatoare de fel, si nu ma las pana nu realizez ce mi/am propus. Poate si din cauza asta sunt asa, mai mult pot sa spun ca este o deznadejde cauzata de neputinta. Diana, draguta, eu pe timpul tratamentului, am avut niste bufeuri ingrozitoare (am prins si caldurile alea infernale din vara), calduri, calduri, noaptea ma mai trezeam si nu mai puteam adormi la loc, si de fiecare data ma trezeam leoarca. Am avut si dureri de articulatii, ma dureau genunchii ingrozitor. Dupa tratament, imi cam cadea parul, datorita bulversarii hormonale. Am mai avut niste dureri pe la ovare, dar am inteles ca e normal in timpul tratamentului. In rest, a fost ok.Sper sa treci cu bine peste perioada asta si sa ai cat mai putine reactii negative.
Si tie Lucia, iti doresc sa/ti vezi cat mai repede visul cu ochii. Optimistii intotdeauna inving.
P.S. Diana, iti trimit PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

faptul ca te dor ovarele nu inseamna ca nu a reusi operatia sau mai stiu eu ce ... io zic sa nu confundam ..., adica cel mai bine intrebi si pe doctorul tau care te-a operat , mai intrebi si pe altul, io nu as avea nici o jena sa mai intreb si pe altul , ce parere are , decat sa stau in dubii si sa trag concluzii

eu recunosc nu sunt de meseria asta , nu ma pricep , si decat sa ma intreb si sa nu stiu raspunsul , fuga la cineva care stie sa imi explice si mie ; te-ai gandit sa vorbesti si cu dr. Matei , e nemaipomenita si e foarte desteapta , nu vei regreta ; o sa iti dea informatii la care nici nu te-ai gandit , poate , asta e parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Bonitta.... alaturi de noi totul e mai usor.Si eu refuzat mult timp sa ma alatur fetelor, dar e mult mai bine cu ele si le multumesc pentru asta.
La mine a trecut un an, pe 13.10,de la laparo, si mai am inca forte....sau cel putin asa cred ....mai cad, ma mai ridic....dar reusim noi pana la urma


am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

...imi este foame ,am mancat un cuvant "am"

am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

Mergi la inceput