Pareri despre gradinita VISE

Pareri despre gradinita VISE | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

In cautarile mele disperate pentru o gradinita acceptabila, am gasit un loc de vis! Se numeste chiar gradinita VISE.
Sincer, nu am intalnit o atmosfera asa calda, prietenoasa si luxoasa de cand ma stiu. Totul straluceste, totul este nou, iar preturile sunt mai mult decat acceptabile pentru o gradinita particulara.
Sunt genul care ma entuziasmez repede si apoi, in 99% din cazuri, cad dintr-al noulea cer.
Asa ca, vrand sa scurtez acest chin, are cineva cunostinta de personalul acestei gradinite? Este situata pe o strada dintre Iancului si Vatra Luminoasa. Sper sa aflu numai pareri pozitive

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Initial creeata de crisiacob

In cautarile mele disperate pentru o gradinita acceptabila, am gasit un loc de vis! Se numeste chiar gradinita VISE.
Sincer, nu am intalnit o atmosfera asa calda, prietenoasa si luxoasa de cand ma stiu. Totul straluceste, totul este nou, iar preturile sunt mai mult decat acceptabile pentru o gradinita particulara.
Sunt genul care ma entuziasmez repede si apoi, in 99% din cazuri, cad dintr-al noulea cer.
Asa ca, vrand sa scurtez acest chin, are cineva cunostinta de personalul acestei gradinite? Este situata pe o strada dintre Iancului si Vatra Luminoasa. Sper sa aflu numai pareri pozitive

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!



o cunosc pe directoare, am lucrat impreuna acum cativa ani, este o persoana f serioasa, si in momentul in care voi trebui sa ma intorc la serviciu imi voi duce fata aici fara nici o retinere. in conditiile in care eu am fost angajata niste ani buni la o gradinita particulara pana sa plec la stat si am o perspectiva din interior asupra lucrurilor, m-am bucurat tare mult ca s-a deschis aceasta gradinita. deocamdata am vizitat doar site-ul, noi nu avem inca un an, dar hotararea mea este luata. stiu ca nu se va face rabat de la calitatea educatiei oferite si mai stiu si ca nu vor fi probleme cu igiena si cu mancarea. sincer, imi e mult mai usor sa ma gandesc la intoarcerea la serviciu stiind cine este persoana aflata la conducere.

asa ca daca te hotarasti si ramaneti aici, intr-un an, un an si jumatate ne vedem la gradi!

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

M-ai mai linistit Chris. Din punct de vedere al igienei, conditiile sunt de 5 stele ++++. Si nu exagerez!
Mi s-a parut insa (dar oricum eu sunt o mama un pic cam paranoica...) ca educatoarele sunt un pic cam terne si nu prea sociabile. Iar alt lucru care ma deranjeaza este ca atunci cand iti aduci copilul, l-ai plasat la usa dupa care trebuie sa pleci cat mai repede ca sa nu te vada ceilalti copii. Lucru logic, de altfel, insa mi se pare putin exagerat pentru un parinte care isi da prima oara copilul de 3 ani la gradi si care moare de curiozitate. As vrea sa nu mai fie asa secretosi si sa ne permita si noua sa asistam din cand in cand la activitati.
Sper ca totul sa fie bine! Abia astept sa ne intalnim!

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

pe cand eram la gradinita(ca prof, nu ca soim al patriei :)), era tare greu, tocmai pt ca le era dificil parintilor si copiilor sa se desprinda unul de altul. nenorocirea-dpv meu de vedere- era ca in momentul in care un prichindel plange, incep si ceilalti, ceea ce este o adevarata nenorocire, in special in conditiile in care nu toti parintii veneau la timp si multi intrau dupa ce incepeam activitatea pe care o aveam de desfasurat.plus ca, si daca nu ar plange mai multi copii, tot e suficient unul care sa te intrerupa, ca om te-a facut! e vorba de varstele mici, unde e mai greu cu captarea atentiei...
nu stiu care e politica firmei fata de lectiile deschise, si eu cred ca ar trebui, dar mai degraba as inclina spre varianta de inregistrare/transmisiune live pe internet sau in alta camera, de exemplu, pt ca in momentul in care e asistenta, copii mici nu pot face abstractie, isi striga parintii sau pleaca de la locul lor, si tot asa. cu atat mai mult cat e vorba de mami sau de tati sau de buni, si tine musai sa ii arate in momentul ala un creion sau o jucarie cu care eu ii invat culorile, de exemplu.

eu ti-am spus care e parerea mea, atat ca profesor, caci m-am lovit de unele aspecte, cat si ca parinte, care considera ca e bine sa stii/vezi cu ochii tai si sa asculti cu urechile tale. tot ca fost profesor consider ca o astfel de initiativa e f buna, dar eu nu as face-o obicei, pt ca ai fi surprinsa sa vezi cati parinti exagerati exista. dupa mine-si repet, e strict opinie personala- as face chestia asta semestrial.

tu insa iti vei da seama din reactia copilului cum se poarta personalul. in momentul in care merge cu bucurie la gradi, poti sta linistita. daca cumva e cineva care sa se poarte rece si sa nu le arate dragoste, o vei sti cu siguranta de la copil. poti avea incredere, chiar si cei mai mici (am avut si bebei de 2,5 ani)le pot da semnale parintilor. chiar daca nu se asigura lectii deschise/inregistrari/transmisiuni live, copilul spune sau dupa caz arata prin comportament felul in care se simte la gradi. plus ca vei vedea in timp daca acumuleaza cunostinte sau nu. sfatul meu, dupa cei 6 ani de gradi: nu lua copilul la intrebari ca pe scolarul mare: ,,ce ai facut azi la muzica? dar la engleza? si la cunostinte despre ce v-a vorbit?`` vei vedea in momentul in care se joaca - va numi un obiect in engleza, sau o va intreba pe papusa ``what`s your name?'', sau va arata pe fereastra un obiect sau un animal si va incepe sa vorbeasca despre el.
hai ca m-am lungit de-a binelea. sper sa imi spui numai lucruri bune, pt ca, nu mai stiu daca am scris sau nu, eu nici nu mai caut alta gradi si stau cat se poate de linistita in privinta asta. oricum eram hotarata spre gradinita, pt ca o bona nu ii poate oferi ce ii ofera o gradinita serioasa si civilizata, si de cand am aflat ca s-a deschis mi s-a cam luat o piatra de pe suflet. mai era varianta sa o duc acolo unde am lucrat eu, dar atarnau destul de multe elemente nefavorabile in balanta; asa ca incepusem sa imi fac curaj sa ma apuc de cautari- stii si tu ce inseamna asta, ceea ce clar nu mai e cazul acum.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Multumesc mult Chris!
Noi suntem oricum f incantati si de-abia asteptam ziua de luni cand il vom duce iarasi acolo. E un sentiment extraordinar sa stii ca iti lasi copilul intr-un loc atat de frumos!
Sper sa ne intalnim la gradinita cat de curand!


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Saptamana trecuta am inceput si noi gradinita. Am ales si noi "VISE".Nu stiu ce as putea adauga pentru ca ai descris-o exact cum as fi facut-o si eu. Pentru noi este alegerea cea mai buna. Ema mea este acum in grupa mica si speram sa ramanem la gradinita aceasta cat mai mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabynic spune:

Eu am baietelul la aceasta gradinita si sunt foarte multumita:curatenie desavarsita ,foarte multa implicare din partea d-nei directoare si a personalului si mai presus de toate FOARTE MULTA CALDURA.Copilul meu se simte ca acasa!Initial l-am inscris la o alta gradinita , cu renume si bietul meu copilas a rezistat doar 3 saptamani(lipsa de profesionalitate , mancare foarte proasta , lipsa de respect , foarte multi copii intr-o grupa ceea ce nu le permitea sa-i supravegheze in permanenta).Asa ca recomand cu caldura GRADINITA VISE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by gabynic
Eu am baietelul la aceasta gradinita si sunt foarte multumita:curatenie desavarsita ,foarte multa implicare din partea d-nei directoare si a personalului si mai presus de toate FOARTE MULTA CALDURA.Copilul meu se simte ca acasa!....Asa ca recomand cu caldura GRADINITA VISE.


Foarte multe grade Celsius ... pentru o prima postare pe-un forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

eu am avut copilul acolo o luna si jumatate, timp in care s-a schimbat de 2 ori educatoarea si o data asistenta medicala, li s-a dat ciorba care a provocat indigestie la jumatate din copii - lucru recunoscut chiar de ei, directoarea desi e educatoare de profesie mi-a pedepsit copilul pentru un lucru minor tinindu-l izolat citeva ore in gradinita, in timp ce ceilalti copii se jucau afara, desi la 3 ani jumate nu tii un copil izolat mai mult de 5 minute.

concluzia: evitati gradinita vise


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Eu l-am retras pe al meu din luna martie. La inceput am fost foarte incantata (dupa cum se poate vedea in postarile de mai sus) dar s-a dovedit ca nu era nici pe departe cum mi-as fi dorit.
Foarte curata gradinita si cocheta insa prea mica totusi pentru scopul dorit.
Ce m-a deranjat insa foarte foarte mult a fost faptul ca incepand cu sfarsitul lui octombrie si pana la inceputul lui martie cand l-am retras, copiii nu fusesera deloc scosi afara. Motivul invocat de directoare a fost faptul ca jumatate din parinti nu doreau sa fie scosi afara de frica sa nu se imbolnaveasca
De doua ori cand m-am dus sa-l iau la pranz, i-am gasit pe cei mici in fata TV-ului cu Tom si Jerry.
Radu al nostru era pe atunci un copil care nu vorbea foarte bine desi avea 3 ani si un pic, spre deosebire de baiatul directoarei care iti turuia o poezie cap coada. Asa ca, pe la mijlocul lunii ianuarie, grupa lor a fost impartita in cei "mai destepti" si "cei mai putin destepti". Prima categorie a ramas in sala de jos, mai mare iar ceilalti au fost trimisi intr-un dormitor, mai mic.
Ce sa va spun! A simtit Radu pe pielea lui ce inseamna discriminarea inca de la varsta asta!
Si ca o paranteza, de cand este la gradinita actuala (sistem Waldorf), Radu vorbeste extraordinar de bine, este alt copil...

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacumatei spune:

daca mai esti in zona crisiacob, unde l-ai mutat pe pui? noi vrem la vise dar acum imi pun intrebari?!! alte pareri dinspre gradi vise??

Mergi la inceput