Copii capricorn *5*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La multi ani pt cei ce se aniverseaza azi,Nina si Nina-Cristina, si.....nu numai......... dar si pt toti copii sau cei cu suflet de copil!

Si mie imi place perioada asta si mor de dragul Biancai, cind o vad asa de fericita.

Nu va zic ca azi noapte la 2.08 m-am si speriat. Dormeam adind si la un moment dat am auzit hartii rupte Copilul n-avea somn si s-a dus sa vada de ia lasat Nikolaus ceva in ghetute Cum era insa moarta de somn, n-a vazut toate cadourile, asa ca a amai "muncit" la ele si de dimineata. Si, desi a primit o gramada, tot i-i mai trebuiau

Azi dimineata, intorcindu-ma acasa, am gasit o punguta cu dulciuri in cutia postala Habar nu am cine a lasat-o, dar Bianca s-a bucurat tare.

Ieri cei de la Rewe au avut o actiune pt copii. Duceai o cismulita, si azi copilul merge cu perechea si-si ia cismulita lasata acolo, plina cu diverse. Am fost acum si a primit un pachet mare plin cu dulciuri, mere, portocale, alune, si, ne-am fotografiat cu Nikolaus.....zilele urmatoare luam si poza.

Bianca a primit pe linga dulciuri, o carte, CD cu poveszi, 2 CD-uri cu colinde de Craciun pt copii, casuta lui Polly Pocket (si mi-a zis ca sigur a vorbit Nikolaus cu Mos Craciun, ca intii sa-i trimit acasuta de la Polly Pocjket si apoi poapusile cu accesorii ), un jurnal f. frumos, si jocul pt Nintedo DS "Antreneaza-ti creierul". Bineinteles ca era loc de mai multe, in opinia ei

Ieri au avut si petrecerea de Craciun de la Hort. A fost dragut si, dupa un miniconcerc de "flaut", am fost invitati la un teatru din acelea cu umbre (in spatele unui paravan f bine luminat, se juca o piesa de Craciun). A fost frumos realizat si a "prins" tare bine la public.

Nina, nepotelele inca mai cred in Nos Nicolae si Mos Craciun? Ce dragutz..........asa mi-ar place sa mai dureze perioada asta si la Bianca! Vad ca pin acum, toti copii de 7,8 ani de la ea de la scoala/Hort (sau mai bine zis cei cu care ea are tangenta), inca nu stiu adevarul si asa se bucura in perioada asta!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
In sfarsit, reusesc sa va scriu si eu, cateva randuri ! Suntem foarte aglomerati la serviciu in aceasta perioada a anului, iar de acasa nu prea apuc sa intru pe net.
Cum am promis, iata pozele cu ornamentele de la Targul de Craciun si Ajunul lui Mos Nicolae si cateva desene de-ale fetelor.
Cristina e bine, la fel si verisoarele ei. In timpul liber mai facem ceva ornamente pt. Craciun si de ieri, au inceput sa se pregateasca de colindat, pt. Ajunul Craciunului.
Andreia, ce frumos petrec micutii, acolo, sarbatorile de iarna ! Abia astept pozele voastre !
Multumim pentru urari, dar numele noastre sunt de la Nina si atat, n-au nici o legatura cu Nicolae.
Anto, voi ce afceti, pe unde sunteti ?
Ce i-a adus Mos Nicolae Andradei ? De Craciun i-ai gasit ceva, pana la urma ?
O zi cat mai faina, in continuare !







Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Intru si eu doar n fuga....sunt extrem de ocupata, vineri trebuie sa predau raportul la un proiect...si cred ca dorm la serviciu noaptea asta...ca de altfel ultimele 2 sapt.....

Mos Nicolae a venit cu dulciuri si ceva jucarii, nu foarte multe, printre care si un geamantan pt Barbie, CD cu povesti, clapari pt schiuri. Iar Mos Craciun o sa-i aduca schiuri si ceva jucarii.

Tare greu ne-am hotarat ce sa-i luam cadou de ziua ei pt ca nu-si dorea nimic (cu exceptia unui animalut...dar cum stam la bloc.....). Totusi o combina muzicala nu are. Asa ca probabil asta o sa-i luam.

Ieri a fost cu bunu la patinoar si spre suprinderea noastra a mers foarte bine...cred ca rolele au un cuvant de spus

Va sarut fetelor...pe TOATE...chiar si pe cele care nu prea scrieti, insa stiu ca cititi...



fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, eu aveam o vecina in copilarie cu numele asta si mereu se serba de Sf. Nicolae, ca zicea ca de acolo vine numele. Iar aici la noi la biserica e o doamna Nina si si ea s-a serbat........Oricum, sa fitzi sanatoase, ca o astfel de urare e binevenita in orice moment al anului.

Anto, Andrada stie sa mearga pe schiuri? Ce frumos! Mi-as fi dorit si eu pt Bianca, insa, cum eu nu am voie sa fac nici un sport, iar asta e unmul cu grad mare de accident, si cum nici masina nu am, sunt slabe sansele ca Bianca sa se urce curind pe schiuri (nici nu avem in munte aproape...ar trebui masina sa ajungem acolo).
La patinuar nu am ajuns, si sunt si eu curioasa daca rolele au ajutat-o, insa, cred ca da!

Pt ziua ei si eu m-am gindit printre altele tot la o combina, sau un CD polayer pt ca combina avem in sufragerie, dar la ea in camera nu are. Si cum eu stau in sufragerie, de fiecare data cind vrea sa asculte ceva, chiar daca ar vrea sa o faca in intimitatea camerei ei, nu poate.

Bianca, cum am mai zis, isi doreste multe.....dar tare mult vrea un Hamster. Si, se pare ca voi ceda (adevarul e ca, eu in copilarie am avut unul si tare mult mi-a placut). Asa ca, de ziua ei, vom primi un nou membru in familie Trebuie sa mergem sa si-l aleaga. Cred ca va fi cea mai fericita, cind va auzi ca aceasta dorinta i se implineste (eu m-am opus tare, dar........nu suficient).

Spor la treaba si sa termini proiectul la timp, ca apoi sa te relaxezi alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Anto, ai dormit la serviciu azi-noapte ? Lasand gluma la o parte, iti urez spor la treaba si succes, sa fii apreciata asa cum se cuvine la final !
Combina muzicala pt. ziua ei....ce dragut ! Un hamster pt. Bianca ! Mai fur si eu, idei de la voi, pentru cand va mai creste Cristina.
Ea isi doreste cercelusi de aur cu pietricele, cum a mai vazut la fetite, ami ales ca recent a vazut la cineva niste cercelusi pt. nepotelele respectivei doamne. Ai Cristinei fiind doar o bobita din aur.
Nu stiu....mai vedem...
De Craciun e pregatita deocamdata cartea lui Andersen povestitorul, ca poneiul a sosit mai repede prin Mos Nicolae. Mai asteapta o papusa, pe care vrea sa si-o cumpere ea, pana la urma, din alocatia ei, care vine exact inainte de Craciun si a vazut recent intr-o vitrina un castel mai inalt. Sper sa reuseasca Mos Craciun sa i-l aduca, pe langa blugii, bluzita, caciulita cu manusi si fular, pe care si le doreste.
Si eu cred ca, daca stiu fetele sa mearga pe role, e mai usor sa se invete cu patinele.
Noi nu putem merge la Patinoar si asa de rau imi pare....programul cu publicul este doar intre orele 18 si 20, exact in jurul programului de seara al Cristinei. Doar afara pe undeva, daca se faca ghetus, ajunge si Kiki sa iasa cu patinele.
Schiuri...hm...sotul meu ar vrea, ca tot avem dealuri la marginea orasului, dar si mie, mi se par foarte periculoase la varsta asta. Poate doar pe un dambulet, as fi de acord.
Fetelor, nu se anunta ninsoare pe acolo, pe la voi, sa trimiteti si la noi ?





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, frumos cadou isi doreste Cristina de ziua ei! La 5 ani, Bianca mea si-a dorit un lantisor......

De zapada, nici vorba, dar daca vrei ceva ploi, itzi trimit cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Andreia, nu multumesc, de ploaie sunt satula, si eu !
Kiki are un lantisor finutz, chiar cu cercelusi(delfini), dar sunt prea finutze bijuteriile sa le poarte mereu. Iar cercelusii si-i agata pe cei din urechiuse.
Anul asta a primit o bratara de la buni Lali, poate ca la 6 ani va primi si cercelusii doriti. E o dorinta mai veche de-a ei, doar ca a iesit din nou la iveala dupa cele vazute.
Am uitat sa iti scriu despre numele "Nina". Eu, pana sa ajung adulta n-am auzit la nimeni in jurul meu acest nume. Doar la familia tatalui meu, ca de acolo mi se trage, doar ca ei erau in Salaj, nu in Ciuc, langa noi.
Mai tarziu am auzit numele, dar ca o prescurtare de la Antonia si de la Elena, desi nu face parte din numele respective.
Am acasa un dictionar de nume si "Nina" nici macar nu exista. Pe cand "Argentina"(celalalt nume al meu) exista din cele mai vechi nume, pt. ca provine de la "argint" si inseamna a straluci.
Insa, pe net, am gasit ca "Nina" inseamna "fetita" in spaniola(ceea ce stiam), "gratie" in ebraica si "putere" la nativii din America. Si este exact ceea ce ne reprezinta, pe mine si Cristinuca mea. Ni s-au potrivit de minune numele, doar ca, noi folosim "Cristina" pentru minunea noastra.
Iata www.babiesonline.com/babynames/index.asp?name=Nina" target="_blank">sursa, celor scrise mai sus.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, merci pt info. De la Elena, chiar nu prea imi pare a veni numele.
Pe vecina mea o chema Nicoleta, si i se spunea Nina. Am mai avut (acum miam amintit) o colega de serviciu Nina si se serba rtot de Sf. Nicolae, ca zicea ca vine de la Nicoleta, Niculina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Buna fetelor.
Cu o saptamana mai devreme Andrada si-a primit cadoul de ziua ei: o combina muzicala. A fost foarte fericita. Sincer, si noi tanjeam de mult dupa una, dar daca n-a fost sa avem noi macar sa aiba ea.

Mergand in delegatie joi, pe drum m-am intalnit cu Mos Craciun care mi-a dat schiurile pentru Andrada. De abia le-am pitit prin dulapuri sa nu le gaseasca pana in Ajun.

Vineri avem chef ...abia astept.
Va pupicesc si va doresc o saptamana excelenta.


fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Nina, foarte frumoase pozele de iarna. Mi-a placut mult inregistrarile, mai ales cea in care recita Kiki.
Andreia, veniti in tara de sarbatori?
Carmen, ce mai faceti voi? Melania asteapta mosu'?
Madalina, tu? nu mai dai pe la noi...Serban cred ca e foarte cumintel in asteptarea mosului.

restul fetelor de capricorni pe unde umbla.....haideti ca urmeaza chefuri tari




fulguletzul meu

Mergi la inceput