Gravidutze si mamici din CLUJ - 23

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

redai- si noi am optat pt vaccinul cu plata, dar medicul a adus-o.nu trebuia s-o cumpar eu
victobine ca nu ai stat, oameni prosti, ce era , sa te alegi cu o raceala, gravida fiind?
se stie ceva de alex si raluca?
iko-primele 10 mesaje sunt odata verificate, dupa o sa poti trimite direct mesaj. ceva de genu. bine ai venit la noi!
Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

victo, fii serioasa. in general la cabinete scrie mare ca gravidele si copiii au prioritate. si eu inainte sa fiu gravida ma enervam de numa cand stateam cate 2 ore la coada, ca tot veneau mamici cu copii si intrau in fatza, dar acuma mi-a venit mie randul
trebe sa ai tupeu, si sa-ti ceri drepturile, ca nimeni nu se simte sa ti le dea default.
si la analize de sange cand am fost, era un scaun liber langa usa de la intrare la recoltare. cand m-am pus jos o tanti de mai departe de usa a si comentat, ca la ea in spate e coada. m-am uitat urat la ea si am intrebat-o daca ar fi mai multumita sa stau in picioare langa ea? - hihi, si eu is scorpie cand e musai.
si-apoi asistenta care lua pacientii la analiza m-a luat inaintea tuturor, ca a zis ca gravidele au prioritate.
acuma pana putem sa mai profitam de burticile noastre, ca dup-aia nu ne mai baga nimeni in seama.

carrie, ma bucur ca fetitele is mai bine, si multumesc de informatia cu anestezia cervicala, trebuie sa-l intreb pe nenea muresan mai in detaliu data viitoare, daca o sa fie amabil si negrabit
sapt viitoare o sa merg si la monitorizare, la cabinetul lui. ce ma bucur ca nu trebuie sa merg la spital, mai ales dupa ce mi-ati zis de neschimbatul cearsafurilor macar servetele de hartie ar putea sa puna, dinalea de bucatarie la rola, si tot ar fi ceva.

http://sheknows.com/pregnancy/ticker/pregnancy/pregtickers13-27-1194940800-0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iko spune:

Mersi Meli am si eu o intrebare fetelor care atnascut la cate saptamini se lasa burtica jos,pentru ca de sambata burtica solasat si am dureri de bazin si burta mai ales cand is culcata. iko +35 -Szende Irisz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Neata!!!
Ne-am trezit si noi,am papat si acum ne bem cafeluta.Dupa aceea ma duc sa lucru putin la acte ca ieri am somat.


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina
poze

Ramonel36+ Beatrice Alessia
AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

salutare fetele!!!

mama, da e epidemie nu gluma!!! ce bine ca nu se ia prin calculator... sanatate multa fetele si pentru bebeii vostri bolnaviori!

Ramonella, eu mi-am luat patutul pe alb, fiindca vreau sa-i fac camera un mov cu niste dungulite albe pe perete...

referitor la dezbaterea aprinsa peridurala/epidurala, din cate am citit eu, pot sa va clarific urmatoarele (si paragraful e luat din dictionarul medical):

anestezia peridurala e sinonima cu anestezia epidurala.

CONTRAINDICATII: tulburari de coagulare, hemoragii, stari infectioase in momentul anesteziei, malformatii ale coloanei, boli cardiace.
Poate declansa scaderea tensiunii arteriale si/sau frisoane in timpul interventiei, precum si o retentie tranzitorie a urinei dupa interventie, ceea ce poate necesita o sondare vezicala.
Durerile de cap sunt rare, tratabile cu analgezice.

Nu vreau sa va bag in ceata, dar citeam intr-o carte scrisa de un medic obstetrician ca exista si o anestezie intratecala, numita si 'anestezia care permite mersul', si care se da in doze mici deoarece anestezicul combinat cu antalgic e suficient de puternic. Femeia poate sa umble si sa impinga cand vine momentul.

Oricum, cred ca cel mai bine trebuie discutat cu medicul si apoi in momentele acelea, el si anestezistul trebuie sa ia decizia cea mai buna pentru voi..

Sanatate multa!

O zi frumoasa!

Va pup!

andreea si eric
http://bd.lilypie.com/WL1up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

quote:
Originally posted by iko

Buna dimineata fetelor va citesc forumul de multa vreme dar nu stiu dece pana acum nu mam putut loga mamica+35 Szende-Irisz nu stiu de ce nu apare ora si data cand amtrimis mesaju poate ma ajuta careva mersi anticipat




Iko, primele 10 mesaje iti apar doar dupa ce le aproba un moderator, chestia asta poate dura cateva ore, asa ca trebuie sa ai putina rabdare, incearca sa le scrii cat mai repede, dupa aia o sa iti apara instant.

A mai vorbit cineva cu Alex?

Delia, iti tin pumnii pentru maine

Si la fetele racite multa multa sanatate


Va pup

Nicoleta 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Cristiana, draga de tine, sanatate multa printesei!
Cristina, multumesc tare mult de sfat! Uite ca tocmai a facut, si vad ca nu era constipata. Ce bucurie! Dar bine ca stiu cum sa procedez pe viitor! Acum s-a linistit si doarme.
Victo, eu i-as pune ser fiziologic, nu altceva.
Meli, nu te mai stresa cu raceala, piti va face forma usoara, ai sa vezi. Buna-s la sfaturi da’ sa ma vezi pe mine, ca si mie imi da tarcoale o raceala, azi noapte muream de frig…bag miere cu lamiae si ceaiuri, si mie mi-e frica, Sara e asa mica. Si eu cred ca m-as sufoca cu masca aia. Aprops se gaseste de cumparat masca? Mersi de sfatul cu constipati.
Da, Monica se deschide Mall-ul…yuhuuuuuuuuuuuuuu!

Noi duminica avem botezul, abia astept! Doamne ajuta sa nu racesc!


Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Mai fetelor,daca e cineva racit in jurul vostru,sau simtiti ca va raciti,bagati o doza de oscillo,si pt gat homeigene la fiecare ora,si va garantez ca no sa va raciti.Mie mi-a fost racit sotul,am stat langa el si n-am facut nimic,Plus o gramada din jurul meu au fost raciti.

Se deschide mallul,dar cred ca vreo luna nu ne putem apropia ce aglomeratie va fii...

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina
poze

Ramonel36+ Beatrice Alessia
AMR 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iko spune:

Mersi de raspuns Nicoleta Vizavi de epidurala poate fi foarte riscanta daca nu simti cit si cum sa inpingi medicu poate folosi forcepsul (sper ca am scris corect)pe langa asta 9luni de zile incercam sa folosim cat mai putine medicamente si pe ultima suta de metri drogam benbele.Nu stiu poate o sa cer si eu dar pe cat ie posibil cred ca trebe evitat Iko+35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

buna si de la noi! acum ne-am intors! bebe este bine si asta este cel mai important! la monitorizari a fost bine, impresionata la culme de bataile inimii bebelinei! mi-a monitorizat si contractiile si nu am deocamdata contractii demne de luat in seama asa ca acum m-am mai linistit! totusi tanti dr mi-a zis sa stau mai mult prin pat si sa iau cate un nospa dimineata si seara! Doamne ajuta sa fie bine la toata lumea! oricum m-am mai linistit un picut!

delia - tinem pumnii pentru marea intalnire de maine!

de raluca, alex mai stiti ceva?

eu ma pun sa dorm un pic... o ascult pe tanti dr!

am gasit cearceaf impermeabil pentru schimbat bebele pe el super dragutel la toria! mai erau si la iana dar nu mi-au placut ca parca erau totusi prea mici! la farmacii aveau numai din acelea de unica folosinta! voi de care folositi?

o zi frumoasa la toata lumea!

OanaAlina

bebele nostru scump si drag

Mergi la inceput