FIV138

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dariela: eu eram in z5 de cm cand am facut diphe,pentru ca asa s-a nimerit.Mersesem la control dupa 12 zile de inhibare cu diphe de 0.1 si urma sa incep stimularea,dar daca a aparut chistul,m-a pus sa fac,pe loc diphe de 3.75. Asta se intampla pe 6 septembrie.M-a chemat pe 15 octombrie la eco,sa incep stimularea direct,daca totul e ok, si mi-a spus ca in acest interval nu-mi va veni deloc cm.Si asa e,pentru ca,in mod normal deja ar fi trebuit sa-mi vina de pe 30 septembrie...suntem in 6 octombrie si nu a aparut nimic( si nici nu trebuie sa apara,dupa cum mi-a zis dr.).
Dar,la tine,ma gandesc ca ,fiind doar ET,trebuie sa astepti neaparat cm ca sa faci procedura..ceea ce inseamna,probabil, sa astepti vreo 2-3 luni,depinde cand iti va veni.Intreaba mai bine la dr. cam cand iti vine dupa diphe de 3.75.

Aurel_Cris: imi pare rau,draga mea,ca ai probleme.Trebuie sa fii curajoasa,in continuare,caci ce depinde de tine,ai facut.Mai departe ,asa cum ai zis,ia fiecare zi asa cum vine.Fii optimista!Te pupic!

Doris: nu mai fii suparata,nu se stie de unde sare iepurele.Multa,multa bafta,sa fie embrionul norocos.

Mirelus,Kla,Relya: va tin pumnii si voua!Vrem reusite!

Flori76: tu ce mai faci,scumpa? Cam cand faci ET?

AndradaP: cum a fost la punctie?

Adhnana: nastere usoara si bebel sanatos!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua fetele!
Scuze ca ma bag si eu in seama...cateodata va citesc si unele fete ma cunosc,tocmai de-asta mai bag un ochi si cine stie?Poate si eu voi deveni coleguta cu voi
Ca bolnava de endometrioza, Dariela, eu am facut injectii cu dipherelyne de 3.75mg.Normal a trebuit sa fac 3 injectii.Una pe luna.Am facut 4 si mi-a mai venit cam la o luna si jumate de la ultima injectie.La alte fete mai tarziu.Depinde de corp.Data fiind cantitatea s-ar putea sa iti intarzie CM un pic mai mult ca de obicei pana iese tot din corp,dar nu 3 luni.Kora stie ceva.. Normal trebuia pentru fiv o cantitate mai mica de dipherelyne.Eu stiam asa cum i s-a prescris Ysei Cel mai bine e sa vorbesti cu dr tau.
Va doresc tuturor sa vi se adevereasca visul de deveni mamici!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

LUCK, imi pare rau!

Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Ysa bine ai venit, dar sa nu stai mult pe aici ca si asa este aglomeratie mare...sa fugi repede la odisee!Eu ma pregatesc de fiv 3 si la nici una din proceduri nu mi sau recomandat AC, nu este general valabil asa ca... multa bafta!


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

SIMIOLGA, FELICITARI Sarcina usoara! te asteptam la odisee!
MIRELA, RELYA, KLA, FELICIA, CRIS fetelor, ce mai trupa! Pe TOATE sa va ajute DD! sa se lipeasca puiutii!
DORIS, bafta la ET!Doamne ajuta! Sigur ii va placea puiului mai mult acasa!
FLORI76, tinem pumnii sa fie puternici puiutii tai
ANDRADA, sa ai oute multe si frumoase!
IOANA_P
ELAM si YSA, bine ati venit si sedere scurta, sa vi se implineasca visul!
DANYALO, -ici
DARIELA, nu stiu daca te ajut in vreun fel...iti scriu totusi. Si eu am facut inhibare cu Diphereline 3,75 in ziua 21 de CM. Dupa 7 zile menstruatia nu a venit la timp si atunci am luat Utrogestan 2tb/zi pt declansarea ei, timp de 2 zile (din 5 zile recomandate).


Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

DREAM, mult curaj! Si sa binecuvanteze DD, momentul in care alegi sa incepi!

Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Doris 71
probabil ca acum esti deja cu bb in burtica , stai cuminte si nu te mai stresa acum caci pana la urma unul singur e suficient.
dream 1971 aceeasi -ci de la o "norocoasa " catre o "visatoare"
antosit da pana la urma vom reusi

FETELOR
ca tot am eu treaba cu ovocitele imature am citit ca peak-ul prematur de LH in loc sa favorizeze maturatia produce atrezia ovocitului si impotriva acestui peak prematur sunt utilizati agonistii de GnRH.
ORGALUTRANUL este un agonist de GnRH
"Orgalutran este folosit pentru a preveni vīrful secretor prematur de LH la pacientele la care se
efectueaz#259; COH (hiperstimulare ovarian#259; controlat#259;). Hiperstimularea ovarian#259; controlat#259; cu FSH
(hormon foliculinostimulant) poate īncepe īn ziua a 2 a sau a 3 a ciclului. Orgalutran (0,25 mg) se
injecteaz#259; subcutanat o dat#259; pe zi, īncepānd cu ziua a 6-a a administr#259;rii de FSH. Īnceperea
administr#259;rii de Orgalutran poate fi amānat#259; īn absen#355;a matur#259;rii foliculare, totu#351;i experien#355;a clinic#259; se
bazeaz#259; pe īnceperea tratamentului cu Orgalutran īn ziua a 6-a a administr#259;rii de FSH. Orgalutran #351;i
FSH trebuie administrate aproximativ īn acela#351;i timp."

Eu am primit Orgalutran cu o zi inainte de punctie .Daca l-as fi luat din ziua 6 de stimulare nu se poate ca ovocitele mele sa se matureze ?
CETROTIDE
"Rolul gonadotropin releasing hormone (GnRH) ?n organismul uman ? breviar
GnRH este produs ?n mod natural la nivelul hipotalamusului, av?nd rol de control asupra secre#355;iei hipofizare de FSH (hormon foliculostimulant) #351;i LH (hormon luteinizant) #351;i astfel intervenind ?n maturarea foliculului ovarian #351;i ovula#355;ie. Ovula#355;ia prematur#259; poate reduce eficien#355;a tehnicilor de fertilizare asistat#259; #351;i determina apari#355;ia de complica#355;ii (de exemplu calitate slab#259; sau imaturitate a oului sau embrionului, ceea ce duce la pierderea precoce a sarcinii). Cetrotide reprezint#259; o nou#259; genera#355;ie de antagonist de GnRH (ac#355;ioneaz#259; prin blocarea receptorilor de GnRH, prevenind astfel producerea de LH #351;i FSH de c#259;tre hipofiz#259;) utilizat pentru prevenirea ovula#355;iei premature.
"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

quote:
Originally posted by lucialu
Normal trebuia pentru fiv o cantitate mai mica de dipherelyne.Eu stiam asa cum i s-a prescris Ysei Cel mai bine e sa vorbesti cu dr tau.


depinde daca e protocolul lung sau protocolul scurt. si eu am facut tot 3.75

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

LAURA VOINICU, ref. Ureaplasma.
Am mai scris (si mai repet) despre Ureaplasma in cazul meu.
Si la mine Ureaplasma (analiza facuta la Instit. Cantacuzino) a fost intodeauna sub 10.0000/proba, dar tot m-a afectat. Eu am trata-o initial, asa cum a zis si Kineta cu 3 pastile de Summamed 1/zi, trei zile, consecutiv, impreuna cu sotul. Dar a revenit si inainte de ET si, cel mai rau, ACUM, in sarcina.
Important
- poate afecta calitatea spermei (am intrebat dr. de la Institut), dar daca sotul urmeaza tratament isi revine (nu imediat)
- antibogramele pot fi diferite, asa s-a intamplat in cazul nostru. Deci e bine sa le aveti amandoi facute.
Eu sunt tare speriata de "lighioana", asa ca sfatul meu este sa o tratati dinainte.
Sper sa fie mult mai simplu la voi!


Cellu 25+ George
http://bd.lilypie.com/uMPhp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Adhnana,NASTERE USOARA,SI PUPAL PE BB DIN PARTEA MEA

Fetelor va multumesc mult pt.galerie si gandurile voastre

cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput