Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Sheannamp absolut superbi baietii tai!Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei.
Noi am fost azi la vaccinul de doua luni si suntem cam maraite.I-am spus doctoritei despre inapetenta data de vigantol si mi-a spus sa-i fractionez cele cinci picaturi.Sa ii dau dimineata trei si seara doua.Dar nu este acelasi lucru?Desi avem maine trei luni ,avem numai 3,74 kg si ma gandesc ca poate cinci picaturi reprezinta cam mult pentru noi?

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salutare.
Am urmarit anul trecut cu sfuletul la gura povestea Mariei si m-am rugat pentru ea. Mi-am adus aminte inainte de 17 de ziua ei, dar apoi am uitat :-(
Ii spun acum un La Multi Ani cu intirziere.
Am plins de bucurie citind mesajele tale de acum citeva zile, Flori de cires!


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Salutare!
Spuneti-mi si mie, va rog frumos, copilasii vostri la cate luni au inceput sa se uite dupa jucarii, dupa deget, etc? Pentru ca observ ca a mea decat reactioneaza la lumina si mi se pare mie ca se uite la niste afise cu desene de le am pe perete..dar nu sunt sigura..dar daca ii pun o jucarie in fata ochilor nu se sinchiseste de ea...oare sa fie prea devreme?

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ontz, de la 2-3 luni urmareste lucrurile stralucitoare. Dar nu este o regula, fiecare copil are ritmul lui.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulat spune:

Buna mamici.

Suntem o proaspata mamica fericita, am dat viata prin cezariana la 2 buburuze premature de 2200 si 2300 . Suntem sanatosi, am iesit repede din spital cu 2100 si 2050 gr. Mancam cu biberonul numai lapte praf ptr. ca mami nu a avut lapte. Suntem cam puturosi la mancat in special cel mic nu mananca decat 30ml, eveniment cand mananca 40. Vomitam uneori dupa masa, nu stiu de ce? Avem deja si dureri de burtica, colici. Le-am dat Sab simplex si Water grip. Cam cat ar trebui sa papam?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Paula sa-ti traiasca buburuzele! Cum le cheama?
Dragos la 3 saptamani, cand am iesit din spital avea portie de 60 -70 ml la o masa si manca din 2 in 2 ore si avea 2500g.Imi amintesc ca mi-au facut instructajul asistentele si in fiecare dimineata cand anuntau greutatea ne spuneau cat au ratia (manca mixt: si de la mine si formula)

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Ontz

Salutare!
Spuneti-mi si mie, va rog frumos, copilasii vostri la cate luni au inceput sa se uite dupa jucarii, dupa deget, etc? Pentru ca observ ca a mea decat reactioneaza la lumina si mi se pare mie ca se uite la niste afise cu desene de le am pe perete..dar nu sunt sigura..dar daca ii pun o jucarie in fata ochilor nu se sinchiseste de ea...oare sa fie prea devreme?

mami de clara



Inteleg ca clara are 1,5 luni corectate (am facut calculul uitandu-ma in lista din prima pagina). e prea mica sa reactioneze evident la ce-i in jurul ei. Mai pe la 2-3 luni o sa vezi mai multe dovezi de atentie si curiozitate.
PS: cand pui intrebari ale caror raspuns depind de varsta bebelusului nu uita sa amintesti ce varsta are bebe (de la nastere si corectat) ca sa fie mai usor pt cele ce raspund, eu una nu tin minte varstele bebelusilor celorlalte mamici)

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarina spune:

buna fetelor,
a nascut cineva la cantacuzino? sau cu dna dr maria martin?
multumeesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Buna dragi mamici! Multumesc mult pentru raspunsurile primite de la voi.M-am mai linistit cu una..si bineinteles ca incep cu alta...Asta seara am cantarit fetita si am sesizat ca a luat f putin in greutate comparativ cu luna trecuta.Luna trecuta a luat 1.400, iar acum, in 2 saptamani a luat 300 de grame.Deci a luat in medie cam 20 grame pe zi. Precizez ca are 3 luni jumatate, deci o luna jumatate corectata si ca o hranesc numai cu laptele meu. Dupa parerea mea a luat fffff putin in greutate si zic asta pentru ca in luna trecuta erau zile cand lua si 70 g pe zi.Voi ce parere aveti? Oare cu cat cresc incep sa ia mai putin in greutate?

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

sunt o viitoare mamica de gemene, va citesc de mult .. n-am avut curajul sa scriu .. in speranta ca n-o sa ajungem aici! Cu ajutorul lui DD voi reusi sa duc sarcina cat mai mult!

Am o rugaminte la voi daca sunteti dragute sa-mi raspundeti si mie. Maine implinesc 34 de sapt. de sarcina, la 30 de sapt. am facut DEXAMETAZONA pt. maturare pulmonara( eram deja pe Gynipral pastile si mai facusem si o viroza urata cu febra si vomitat). Dr. a zis sa mai fac o tura de DEXAMETAZONA incepand de maine .. la 12 ore, dar in jurul meu parerile sunt impartite... ca dupa 34 de sapt. nu are efect, ca maturarea pilmonara s-a produs, ca are efecte negative... si nu pot sa ma decid! V-as ruga sa-mi spuneti voi de cate ori ati facut si la cate sapt., care au fost efectele? a fost cineva care nu a facut ?

Multumesc anticipat!
Va tin la curent!



PUSSI 33+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 24 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE!!!

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput