Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Dragele mele....sambata Clara mea a facut 3 luni si exact in aceasta zi am fost la un control oftamologic la o doctora din Bucuresti: Nascutzy - trimisi de doctora din Craiova care o supraveghea.Rezultatul a fost ceva de genul: a avut un inceput de retinopatie la ochiul drept, care nu s-a mai dezvoltat (retinopatia), ci a intrat in regresie.Doctora zice ca e bine si de la 3 luni nu mai sunt sanse sa se dezvolte retinopatia asta, dar totusi..tot nu inteleg..Poate cineva sa imi explice..s-a mai intalnit cineva cu asa ceva?!A..si mi-a zis ca pana pe la vreo 7-8 luni prematureii sunt predispusi la strabism...Offf...Credeam ca scapam si noi de griji..dar probabil nu vom scapa niciodata de griji..stabismul asta cand ar putea sa apara..ajutati-ma cu tot ce stiti..cu tot ce ati citit..cu orice..ca in loc sa ma linistetsc..imi fac si mai multe griji...

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geraura spune:

Buna la toate mamicile de piticei.Nu am mai intrat de mult la calc pentru ca micuta mea ma acapareaza in totalitate.Sara va implini luna aceasta pe 23 un an de zile,adica a trecut un an de la cosmarul nasterii ei.Tot ce pt sa va spun este faptul ca acum un an am primit cel mai minunat dar din viata mea.Acum am o domnisoara care merge singurica pe langa pat(se tine cu o manuta de el),rade cu 6 dintisori la mine,deschide toate sertarele si usile dulapioarelor unde ajunge,fuge cu mare viteza in branci,un timp pe langa mama mai spunea o gramada de alte silabe dar acum toate au devenit tata sau tetea,cand e bine dispusa canta ,de obicei cand o scot afara de ne stiu toti vecinii ca pe un cal breaz si ar mai fi multe de spus dar deocamdata voiu pune punct aici.Dar va anunt ca Sara in curand va avea un fratior sau poate surioara.Acest lucru ar tebui sa se intample cam prin martie anu viitor cu conditia sa stea 9 luni acolo.Inchei multumind inca o data tuturor acelor care ne-au sustinut si au fost alaturi de noi in momentele grele.Fara sprijinul si incurajarile voastre probabil ca as fi depasit mult mai greu momentele grele si probabil cu traume psihice majore.Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Vai, Aura, e atat de minuna tsa vad mamici nedescurajate de experienta nasterii si care au curajul sa paseasca si a doua oara pe acest drum. E minunat ca-i faci Sarei un fratior/surioara, nici un cadou pe lumea asta nu e mai frumos pt ei.

Anca, m-ai distrat cu abordarea ta privind progresele prematurilor nostri. Din fericire aici nu ma confrunt cu probleme de genul asta. Din contra mi se cam spune ca adrian pare mai mare si mult nu am inteles de ce tot zice luema asta, am crezut initial ca e de complezenta, dar apoi mi-am dat seama ca e din cauza expresiei si fizionomiei fetei lui. Pare mai mare pt ca neavand obrajorii umflatei asa cum e specific bebelusilor are o fatza mai spre adult. Si probabil ca expresia asta de copil mai mare decat varsta e o carateristica in familie, caci si alex mi s-a spus mereu ca arata ca un copil mai mare (insa alex e si mai inalt ca media spre deosebire de adrian).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

quote:
Originally posted by Ontz

Dragele mele....sambata Clara mea a facut 3 luni si exact in aceasta zi am fost la un control oftamologic la o doctora din Bucuresti: Nascutzy - trimisi de doctora din Craiova care o supraveghea.Rezultatul a fost ceva de genul: a avut un inceput de retinopatie la ochiul drept, care nu s-a mai dezvoltat (retinopatia), ci a intrat in regresie.Doctora zice ca e bine si de la 3 luni nu mai sunt sanse sa se dezvolte retinopatia asta, dar totusi..tot nu inteleg..Poate cineva sa imi explice..s-a mai intalnit cineva cu asa ceva?!A..si mi-a zis ca pana pe la vreo 7-8 luni prematureii sunt predispusi la strabism...Offf...Credeam ca scapam si noi de griji..dar probabil nu vom scapa niciodata de griji..stabismul asta cand ar putea sa apara..ajutati-ma cu tot ce stiti..cu tot ce ati citit..cu orice..ca in loc sa ma linistetsc..imi fac si mai multe griji...

mami de clara



pentru tine!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108501&whichpage=6


POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Anca mi se intampla sa fac unele observatii de genul asta si sotul ma trage de maneca: esti in CIC uiti ca nu esti la clasa!
Ei si cate din astea mai sunt...
Dragos nu mai vrea sa papa....decat cu circ si scandal..oare sa fie de la maselute, ca bucatar sunt tot eu?!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu m-am uita dar cat are bb cate lunisoare!
pofta de mancare diminuata poate fi si de la maselute + sistem imunitar deficitar!

ai rabdarica cate putin si mese mai dese, nu il forta ca mai rau faci!
asta am invatat-o pe propria piele!

ei mai stiu un..."e multi!" evident ca "e" sub 50!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

"Multumesc" anca_vlad! Vad ca ai sesizat ce era cel mai important pentru un parinte suparat si ingrijorat...Acum am inteles sprijinul pe care ni-l oferim...Noroc ca de azi inainte am invatat care e femininul substantivului DOCTOR..Cel putin am scapat de "incultura si analfabetism"....


mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:



POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Raspuns sters de catre moderator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Anca, nu e momentul si in mod sigur nu aici, la Prematuri, este locul pentru lectii de gramatica.
De altfel, regulamentul DC nu permite nici un fel de apreciere la adresa exprimarii altui user.
Iti inteleg indignarea dar mai important este sa ne sustinem reciproc lasand la o parte amanuntele.

Ontz, orice prematur sub 32 de saptamani trebuie controlat neurologic (cel mai bine a fi si cu ecografie cerebrala) si oftalmologic (datorita riscului de retinopatie si strabism).
Ai mei baieti tot in evidenta Dr. Nascutzy sunt. Eu am incredere in ea.
E foarte bine ca nu ti-a gasit retinopatie. In privinta strabismului (adica, se uita crucis), nu poti face prea multe ca sa il previi. Exista tratament insa.
Esential este sa mergi la control periodic la Dr. Nascutzy.
In ceea ce priveste grijile pentru minunile noastre premature, ele nu dispar decat tarziu, adica, din cate am citit, pot avea probleme din cauza prematuritatii pana in scoala generala.

Aura, ma bucur mult pentru voi!
Dumnezeu sa te ocroteasca si sa te pazeasca de o nastere prematura! Riscul exista dar cu ajutorul lui Dumnezeu si multa, multa grija din partea ta poate vei reusi sa duci sarcina pana la termen!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

OFF TOPIC
nu vreau sa transform acest subiect intr-o lectie de gramatica stiu nu acesta este scopul lui de aceea am facut trimiterea respectiva, nu am facut nici un fel de apreciere si nu am adus nici o jicnire la adresa userului "ontz",(daca s-a simtit lezata intr-un fel nu e problema mea eu am dorit doar sa atrag atentia asupra faptului ca nu e o exprimare corecta din punct de vedere gramatical) dar cred ca trebuie acordata aceeasi atentie atat fondului problemei cat si formei lui.

On topic.

cu toate ca si vladut e un prematur de 34 de saptamani nu ma avut aceasta problema a retinopatiei si din pacate nu stiu ce sfat as putea sa iti o9fer, dar daca ai nevoie de adresa unui oftamolog pediatru din bucuresti, cel la care am fost si noi in februarie a.c te pot ajut acu placere!

sanatate si sa auzim numai de bine!





POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput