Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ei uite c-am scapat si de hipospadias, ieri am facut operatia si azi mitutzu lu' mama a ajuns acasa, externat de tati, ca eu a trebuit sa dau fuga la servici ca ardea.

Totul a decurs cum trebuie, asteptam vindecarea si timpul care sa ne spuna ca totul se repara cum trebuei acolo si nu mai e nevoie de vreo alta posibila inteventie.
Ma doare insa ca inaitne de oepratie, cand i s-au facut analziele, hgb era la 10,7, adica i nscadere de la 11,7 cat era in iulie. acum cu greul oepratiei, o sa mai scada probabil, marti merge la hematolog sa vedem ce si cum. Sper sa ne ajute cineva acolo sus si sa ne mai tina in remisie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, Dumnezeu sa il ocroteasca in continuare pe vitejelul nostru Adrian!
Sper din tot sufletul sa fi fost doar o intamplare scaderea hemoglobinei!
Pupici cu drag!

Iulia, pana la 2 ani trebuie sa consideri drept varsta reala varsta corectata si nu intervalul scurs de la nastere!
varsta corectata este varsta calculata de la DPN adica varsta pe care ar fi avut-o daca s-ar fi nascut la termen!
Comparatiile ce tin de greutate/lungime/achizitii motorii se fac tinand cont de aceasta varsta.

Aici
http://www.who.int/childgrowth/en/
vei gasi standardele de greutate si lungime pe grupe de varsta precum si graficul achizitiilor motorii (apasa pe "2nd standards" ca sa intri in index).
Sunt publicate de OMS in 2006 si la ele trebuie sa ne referim de aici inainte atunci cand apreciem greutatea si dezvoltarea copiilor nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Doctorii astia cateodata ne sperie mai mult decat e cazul..ieri am fost la dr de familie(pediatru) si mi-a zis ca fetita la 3 luni cu 3 500 kg greutate e f mica..ca a luat prost in greutate..ca pana la 4 luni trebuie sa aiba 6 kg..si cand mai recupereaza ea?! Stiti ceva legat de asa ceva? Clara a luat cam 1 kg pe luna..zic eu ca e destul de bine...Imi zice dr ca de vina e laptele matern..ca nu o mai satura..si sa-i dau completare cu prenan...of...nu mai stiu pe cine sa mai cred si de cine sa mai ascult..ajung cateodata la concluzia ca nu ar mai trebui sa intreb nici un doctor..ci sa imi cresc copilul cum imi spune instinctul de mama..


Treceti-ne si pe noi, va rog frumos, in listutza cu prematuri:

Clara, nascuta in 13.07.2007, 1760 kg la nastere, 44 cm, apgar 8

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

try multa sanatate micutului Adrian. Si nu uita ca cineva acolo sus va iubeste.
Ontz printesele noastre sunt cam de o seama.Eu am nascut pe 26.07.07 la 31 de saptamani si Maia a avut 1,5 kg.Acum avem 3,4 kg si doctorita noastra spune ca am recuperat foarte bine.Sa cresteti mari,frumoase si sanatoase.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Am fost si noi la control: eu la dr cu care am nascut si totul e bine, ne asteapta cu urmatorul bebe. Pe Dragos l-am dus la pediatra. O veste proasta, nu va scapa de operatie pt testicol, dupa tratament tot nu a coborat si fixat in scrot! Sa vedem daca o va face inainte de 2 ani sau dupa!
Si pediatra s-a strambat ca inca nu merge si nici in 4 labe nu vrea! E doar la stadiul de mers in patut tinundu-se de zabrele.El se deplaseaza spre jucarii rotindu-se pe fund si aplecandu-se!
Dati-mi un sfat cum sa-l stimulez sa mearga mai repede sau sa-llas in ritmul lui?! Dragos are un an si o saptamana, iar varsta corectata 10 luni si 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ontz, din ce povestesti tu este clar ca pediatra la care te duci cu micutza Clara nu are experienta in prematuri.
Altfel nu imi explic cum poate sa afirme ineptiile pe care le spune.
In primul rand, fetitza ta are 3 luni de la nastere dar, de fapt, varsta ei reala este de 1 luna. Iar pentru aceasta varsta 3.5 kg este foarte bine.
Ai mei gemeni au luat tot 1 kg pe luna (alaptati exclusiv si ei) iar pediatra a considerat ca asta este o evolutie excelenta si ca nu e nevoie de supliment. Este aceeasi doctoritza care i-a salvat si care are o vasta experienta in prematuri.
Sfatul meu este sa incerci sa mergi la un pediatru cu experienta in prematuri (un neonatolog) si sa nu te iei dupa sfaturile total depasite pe care ti le da doctoritza actuala.
Poti si tu sa cauti pe internet informatii despre prematuri si ai sa vezi ca pana la 1 an jumate-2 nu se ia in considerare intervalul scurs de la nastere ci varsta corectata, adica varsta pe care ar fi avut-o daca s-ar fi nascut la termen.
Dezvoltarea neurologica si cand sa incepi diversificarea trebuie si ele apreciate in functie de aceasta varsta corectata.
Tot timpul sa o compari pe Clara cu bebelusi nascuti la sfarsitul lui septembrie si nu cu cei nascuti in iulie.
Iar in ceea ce priveste alaptatul pentru prematuri este stiintific dovedit ca ajuta la maturizarea creierului si il fereste de hemoragie cerebrala. Ulterior, protejeaza de infectii (inclusiv bronsiolite) care pot avea complicatii foarte severe la prematuri.
Suplimentarea la aceasta varsta (repet, de o luna) nu face decat sa umfle bebelusii si sa favorizeze scaderea lactatiei si intarcarea precoce.

Sanziana, crede-ma ca am trecut si eu acum vreo 3 luni prin exact aceeasi dilema. De ce nu merg de-a busilea?
S-a rezolvat in 3 zile, la mare, atunci cand i-am lasat liberi intr-o camera cu fotolii si 2 masute joase (deci in perfecta siguranta). Fara prea multe jucarii in jur ei au incceput sa exploreze, initial s-au tarat dar ulterior, foarte repede, au inceput sa mearga in patru labe. Iti spun in 3-4 zile au realizat ceea ce nu au reusit in 2 luni.
Varsta corectata la care au facut asta 11 luni si un pic.
Asa ca pune-l pe jos in camera lui (dupa ce ai eliminat toate pericolele), fara prea multe jucarii in jurul lui si o sa vezi ce progrese uimitoare o sa faca din dorinta de a explora.


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Sheannamp - Iti multumesc mult pentru sfaturi si incurajari..ai facut sa imi confirmi si sa intaresti ceea ce si eu gandeam..de doctora ca poate nu stie prea multe dspre un copilas prematur..si in al doilea rand sa nu bag inca lapte praf..desi vreo 2 medici mi-au zis lucru asta..inca nu ma puteam convinge pe mine insami sa fac asta fiind constienta ca odata introdus laptele praf..automat va scadea lapticul de la san..si pierdem tot de la 3 luni..prea devreme zic eu..Dar parerea dr a fost ca nu contine destule vitamine laptele matern..ca e bine sa bag lapte praf care le contine pe toate..ca laptele meu nu e destul de satios..desi cantitatea ar fi buna..etc..si totusi se fac 2 saptamani de cand am primit sfaturile astea..si totusi nu ma pot hotari sa ascult doctotii..poate instictul meu matern nu ma lasa..cine stie...

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

vrem si noi pe listutza :
FLORIN MARIO, de IULIABRAILA, nascut pe 03.05.2007, cu 2,4 kg, la 35 de saptamini.
MULTUMIM ANTICIPAT

IULIA, mami lui FLORIN MARIO/03.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Try, insanatosire grabnica ptr micut. Cel de sus nu uita pe nimeni. Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

noi zi am fost la control la hematologie si cum am intuit lui adrian i-a scazut si mai mult hgb, e la 91 acum. Dr lui nu parea prea ingrijorat, ca nu e o valaore mica, ca nu-i afecteaza nivelul energetic de peste zi, ca asa e uneori la cei cu DBA chiar daca sunt in remisie, cu oscilatii etc. Insa pt mine nu e la fel de neingrijorator. Ma macina faptul ca a inceput sa scada inainte de operatie. Daca nu scade inainte, as fi dat vina numai pe socul opertiei si as fi considerat asta ca pe ceva oarecum firesc si speram mai mult ca e ceva emporar. Dar asa... ma pot astepta la orice
In fine, ramane sa vedem cum evolueaza.
M-a uimit un pic dr cu atitudinea lui de "no problem", initial a vrut sa ma cheme la verificare peste alte 3 luni si mi-a stat pe limba sa-i spun ca e cam mult de asteptat avand in vedere ca el a scazut. Dar apoi a revenit singur si a zis ca sa venim peste 6 sapt. ocazie cu care ne testam si noi ceilalti.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput