Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, Maria a dovedit inca odata cat de minunata este!
O sa fie bine, iar in ceea ce priveste dependenta de nitrazepam nu este asa de puternica si, daca ii intrerupi treptat tratamentul si cu doze din ce in ce mai mici, efectele adverse sunt minime.
Am vazut pozele, e superba......

Try, ce baietii frumosi, si cuminti ai.....
Mi-e un drag de ei.....
In ce priveste temerile in legatura cu Adrian cred ca sunt normale, si eu le am cu ai mei. M-am apucat chiar de scoruri si teste (Portage sau cel de pe acest site http://asq.uoregon.edu/).
Nu cred ca e foarte bine sa fac asta dar, teama din suflet dispare mai greu.
La mine exista si termen de comparatie. Ioan este cel care are primul achizitiile dar pana acum gabi l-a urmarit indeaproape, cu 2-3 saptamani intarziere.
Nu vorbesc insa, de fapt, Ioan zice niste cuvinte stalcite din 2 silabe dar nu inteleg sensul lor.
Gabi doar canta si zice mammamamma asa duios de ma topesc.
Nici pomeneala de cele 20 cuvinte de care am auzit si citit.....


Ignatica, Anca, Sanziana, Mi-ka, ma bucur ca sunteti aici, si ca totul e bine cu esentzele voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

aici noi facem evaluari pe toate laturile dezvoltarii la fiecare 4 luni, in primul an, iar acum la 6 luni. Deci in aprilie o sa ma duc cu el la evaluare din nou pt 18 luni corectate. Si merg la evaluare in 2 parti diferite, asa s-a niemrit. Ma cheama si cei de la spitalul de unde a fost externat (au o clinica speciala de follow-up pt prematuri), dar sunt chemata si de o institutie de sine statatoare a guvernului care urmareste toti copiii care au probleme sau sunt succeptibili de a avea probleme de dezvoltare (infant development). Asa ca am doua pareri avizate in legatura cu adrian si independente una de cealalta. Adica cele doua institutii nu-si comunica rezultatele etc.
Ultima data a fost bine adrian la evaluari si parea sa prinda din urma mai bine pe cei de varsta lui. Insa acum la 1,5 luni nu stiu daca o sa mai fie asa.
Nici el nu spune nimic in afara de papa, tata, dadadada si amestecaturi de acelease silabe, scoate tot felul de sunete, ne imita cu gurita sau cu mainile daca face ceva specific (de ex. casc gura mare ca la dentist si scot un aaaa lung si lui ii place foarte mutl ca mereu face asa dupa mine si a devenit un joc pt noi), ii place tare mult sa bata din palme si face si cu mana daca ma vede ca fac papa si copiza. Stie de alergat si "fugi ca te prind", ii palce la nebunie harjoneala asta fizica pe care o fac eu mereu cu ei (sa fie gadilat, arucnat in sus, rostogolit, impins, rasucit etc.). Dar cred ca singurul cuvant cu adresa pana acum e papa, caci mi-am dat seama ca atucn icand spune papa sau repeta papapapapa, stiu clar ca el intelege ca e vorba de mancare. In ultimele zile il pun sa spuna tata cu adresa (ii arat unde e tati si-l pun sa-l strige). Sti uca intelege ca cine ma refer si cand ii spun cuvinte diferite, stie la ce ma refer. Stie cand ii spun sa nu puna mana sau ca n-are voie sau marog, alte comenzi simple. Dar de ex. alex era mai mic decat el si facea,spunea, intelegea parca mai multe, ca dezvoltare mentala, alex parea mai evoluat. Dar e posibil sa fie si un fel de a fi al lui adrian, iar daca e sa-l mosteneasca pe taica-miu nu numai la figura, atunci ar fi de inteles. Taica-miu greu spune ce gandeste si greu lasa sa se intrevada ce vrea, ce intuieste, ce-i place etc. e mai introvertit - dar culmea, nu e mai putin sociabil din cauza asta.
Pe cand alex e pe invers.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele, suntem de o saptamanana pe cea mai mica doza de nitrazepam adica 1/10 din 5mg cat are o pastila care o administrez in doua prize: dimineata si seara.Ar fi trebuit sa crestem progresiv pana la de 3 ori mai mult dar Maria doarme deja mult prea mult: 14 ore noaptea si doua-trei ore peste zi.Medicul a zis sa reduc foarte usor dozele.
Din pacate mai are inca spasme, e drept ca nu au freceventa aceea de odoinioara si in plus am observat ca la mers are tendinta de dezechilibrare mai accentuata pe dreapta, capul este mai lasat spre dreapta..ceva e cu partea ei dreapta.
Sper ca nu sunt paranoica...sau mai bine as fi decat sa fie probleme cu Maria.

Ma doare ca in tara asta nu exista programe care sa urmareasca evolutia copiilor precum sunt in Canada de exemplu.Noi ca parinti suntem de multe ori nevoiti sa ne informam despre ce analize trebuiesc facute copilului in loc sa existe o consiliere de specialitate...in fine, nu mai zic...

Try, ma bucur realmente pentru tine ca esti acolo si beneficiezi de toate acele evaluari care cel putin iti aduc o oarceare liniste fata de nebuloasa existenta aici in care bajbaim noi parintii cu copiii dupa noi.

Anna, ma intreb cati dintre medicii(cei buni) din noile generatii vor rezista sa profeseze in conditiile actuale...

pupici la esente si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_degetar spune:

capitol nou, aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116412

Mergi la inceput