Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

AALINA, eu sunt la randul meu mamica de prematuri, nu asa de mici, dar pe acolo...

Cat am stat in materniate cu fetitele mele, am avut sansa de a vedea crescand o fetita nascuta la 700 g, dar care a scazut pana la 500g. Ei bine, in ziua de astazi fetita este sanatoasa tun, are vreo 8 kg si 1 anisor...Cert este ca nimik nu este imposibil, fetita poate fi foarte sanatoasa si de aemenea...poate avea probleme...din experienta mea proprie o sfatuiesc pe mamica sa o controleze PERIODIC NEUROLOGIC SI OFTALMOLOGIC,, din pacate la prematuri se intampla des sa aiba probleme de acest gen, cat despre hemoragia cerebrala, iti pot spune ca poate aparea oricand...din pacate, dar nu la asta sa ne gandim, faptul ca fetita e ok, respira singura, e un licru mare...Una din fetitele mele care a avut 1450 kg, nu respira singura, deci la piutul de 500 g este un semn bun...

Multa sanatate si Doamne Ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

alina, innainte sa nasc eu sau cum au spus medicii sa ma nasca pe mine ca sa ma intalnesc cu vladut care este tot un prematur dar maimare, a venit o urgenta o mama in coma preeclamise varsta sarcinii de 26 de saptamani si a fost nevoie sa ii scoata bebele din burtica, fetiata avea atunci 500 de grame, era cu incubatorul exact langa incubatorul lui vladut, a trecut si peste stipuril erespiratorii pe care le-a facut si peste retinopatia data de prematuritate, sectia de ATi de prematuri din Brasov este foarte bine dotata, medicii au facut tot ce le-a stat in putinta ca fetita sa supravietuiasca (a respirat singura de la inceput), am avut curiozitatea si am intrebat ce sanse are sa duca o viat anormala iar dr. mi-a raspuns ca ei ca oameni au facut totul ca fetita ca sa traiasca dar si care e vointa LUI DD.

Fetita are acum o 4 ani si o luna e cu 2 ore mai mare decat vladut si si-a recuperat prematuritatea de la nastere, este putin mai micuta ca talie dar e bine santaoasa.

Multa sanatate fetitei si sa putere de lupta parintilor!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Aalina, cand am nascut eu era o mamica cu 2 fetite gemene, nascute la 28 sapt:una cu 500g si cealalta cu 900g. Bebele meu era urias pe langa ele! Cu cea mare a stat 3 luni si 1/2 in spital, iar cea mica a stat 4 luni pana a facut 2500g.Au respirat de la inceput singure si au fost sub stricta supraveghere medicala (Cluj)
Multa sanatate micutei, curaj si multa, multa rabdare mamicii!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/NCYnp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Aalina, spune-i mamicutei asa:intai de toate sa nu gandeasca decat pozitiv.Stiu ca disperarea este imensa, mai ales cand o vezi in incubator atat de micuta si neajutorata. Se poate intampla orice dar nu la acest lucru sa se gandeasca. Ea, in sufletul si mintea ei trebuie sa fie convisa ca fetita va trai si ca va creste sanatoasa.Asta trebuie sa ii transmita micutei pt ca legatura dintre ele este foarte puternica...cineva mi-a spus pe cand era Maria in incubator cum se vedea energetic legatura dintre noi doua: ca si cum ar exista mai departe cordonul ombilical.Fetita se "alimenteaza" din energia mamei, din dragostea ei si din credinta pe care mama o are in Dumnezeu.
Chiar daca inca nu reuseste sa o atinga, sa stie ca fetita ei este mereu leganata in bratele divine si ca ingerii o vegheaza. Eu comunicam cu Maria, stateam cu palmele pe incubatorul ei si ii ziceam: "Ia Maria de la mama tot ce este bun si lupta, traieste, nu te lasa".Si ii povesteam o multime: cum e afara vremea, ce fac fratiorii ei, cum o sa ii fac codite, cum o s-o invat sa vorbeasca, sa manance, sa iubeasca...Si ii spuneam toate astea cu voce tare acolo in ATI, nepasandu-mi de prezenta altora.Starneam zambete si susoteli iar alte mame incepeau timid sa ma copieze.Pt mine conta doar ca Maria sa simta ca nu este singura, ca o iubesc si ca am incredere in Dumnezeu. Si uite asa au trecut 4 luni si jumatate pana am adus-o acasa.Acum are un an si aproape doua luni.E frumoasa, vioaie, sanatoasa.A crescut frumos, are 8 kg si merge tinandu-se de mobila din casa.
Cat despre boli si complicatii cred ca medicii ii pot spune mai multe.Si Maria a a vut hemoragie cerebrala dar chistul s-a resorbit, a fost suspecta de hidrocefalie dar si-a revenit, a avut retinopatie stadiul 2/3 dar boala a intrat in remisie si acum vede foarte bine.Si au mai fost multe altele peste care a trecut pana la urma cu bine.
Un transfer la un alt spital in alt oras este destul de delicat.Tot medicii sunt cei care trebuie sa decida ce este mai bun pt un copil prematur.Faptul ca fetita respira singura este foarte bine.Greul insa nu a trecut iar mamica ei trebuie sustinuta de toti cei apropiati, sa o incarce pozitiv, sa o relaxeze astfel incat sa poata transmite fetitei doar gandurile cele mai bune.
Mai vreau sa-ti spun ca noi am botezat-o pe Maria, a doua zi dupa ce s-a nascut.Am cerut voie medicilor si preotul spitalului a facut ce trebuia acolo in sectia de terapie: o ceremonie scurta doar cu prezenta mea si a taticului.
Cum o cheama pe micuta?

Multa sanatate si putere micutei si mamei ei.Oricand va stau la dispozitie daca doriti sa ma mai intrebati ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Multumesc in numele mamicii pentru vorbe bune si incurajari! Osa printez ce ati scris voi si o sa-i duc la spital. Pe fetita au stropit-o doar cu aghiasma medicii si i-au spus Maria. Nu stiu daca va purta acest nume si pe viitor,dar cred ca macar ar trebui sa fie si acesta.Mama se gandeste la botez,azi am sa vad daca au facut ceva in privinta asta. Intr-adevar medicii vor spune ce este de facut in continuare,doar ca eu,stiind ca voi ati trecuit prin situatii asemanatoare,vreau sa-i arat ca wexista si copii chiar atat de micuti care acum sunt bine,chiar daca nu a fost deloc usor. Numai bine si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Buna tuturor mamicilor noi sau care intra mai rar, deja memoria mea e prea scurta pt cat de lunga e lista de aici .

Alina, controlul oftalmologic si auditiv se face de regula pana la varsta scolara la prematuri, mai ales atat de mici ca fetita prietenei tale. Dar acum la inceput e bien de facut mai des, mai ales cel oftalmologic. O alta problema care poate aparea la bebelusi asa mici este necrotizing enterocolitis (nu stiu cum ii spune in romana din pacate). Asta e ceea ce ne-a iesit noua in cale ca prematuri. Apare atunci cand o bucata din intestin se necrotizeaza (sau cum sa explic!). Se diagnosticheaza prin raze la abdomen si de regual se trateaza prin repaos digestiv (adica 5-7-10 zile nu se da nimic de mancare bebelusului oral, ci doar intravenos, asta pt a da sansa intestinelor sa se refaca). De asemenea se da si antibiotic preventiv. Nu se stie de ce, dar unii prematuri fac acest lucru, de vina fiind sistemul difestiv inca foarte fragil al prematurilor. Nu e usor pt bebelus pt ca el, chiar hranit intravenos, ramane cu senzatia de foame si 7 zile pt noi au fost crunte. Iar alimentatia orala se incepe iarasi de la capat cu 2-3 ml de lapte la 3 ore s iapo ise creste ratia usor usor si nu dintr-o data ca sa nu fie iar un soc pt intestine.
Cum s-a descoperit la noi acest necrotizing? intr-o zi cand m-am dus la el la spital era atat de moale, ii ridicam manuta si cadea jos ca la o carpa. Bataile inimii erau mai dese decat de obicei si iarasi mr. respiratiilor sarea mereu pragul maxim sau minim. Pt mine a fost clar ca ceva rau i se intampla, le tot spuneam ca e ceva i nneregual cu el, dar de-abia seara medicii s-au alertat cadn au descoeprit ca a facut kk cu cateva cheaguri de sange. Asta a fost imediat indiciul si i-au facut rapid raze. Asa ca sa urmareasca mereu kk si pisu (noua ne cantarea la fiecare schimbare pampersul de kk si pisu si introduceau in fisa lui zilnica), e foarte important, el e indiciul ca digestiv bb merge bine.

Sa se astepte sa aiba nevoie de transfuzii de sange, de regula bebelusii asa mici nu au reusit sa-si faca rezerve de celule rosii si vor deveni anemici inainte de a putea ei singuri sa-si produca propriile celule rosii (asta se intampla pe la 6-8 sapt. varsta corectata). Orice bebelus trece printr-o usoara stare de anemie in prima luan dupa nastere, dare o anemie normala si asupra careia nu se intervine. Dupa 6-8 sapt. de la nasterea la termen, un bebelus incepe singur si-si produce celulele rosii, pana atunci el se bazeaza pe rezervele din timpul sarcinii, dar cum prematurii nu au timp sa-si contruiasca astfel de rezerve, ei vor fi deficitari la mai multe capitole.

Si asa este, cum spunea Flori de cires legat de legatura mama bebelus. Cu adrian m-am bucurat de o legatura mama copil foarte puternica. Cand i se oprise alimentatia din cauza necrotizingului, plangea de ti se rupea sufletul si nimeni si nimic nu-l potoleau decat cand ma duceam eu si-l luam in brate. Altfel plangea pana obosea si adormea si-apoi iar o lua din loc cu plansul. Sora medicala era oricum mai mult timp alaturi de el, eu ajungeam doar 2-3 ore la el/zi, atat puteam. Insa tot cu mine el era cel mai linistit.
Spune-i prietenei tale ca nimic nu-i mai puternic pe lumea asta ca relatia mama-copil, sa aiba multa incredere in ea si-n resursele ei si astfel va transmite aceasta energie buan si copilului ei.
Sa faca tot posibilul sa isi mentina laptele, sa se mulga la fiecare 3 h s isa duca la spital laptele pt bebelus, e atat de important, as spuen ca e mai important sa aiba grija de laptele ei decat sa stea 12h din 24h la spital (daca programul ii ofera posibilitatea asta, bine-nteles sa stea, dar e foarte important sa-i dea bebelusului laptele ei, o ajuta cu mult mai mult decat isi poate imagina.

Si-acum despre noi, pt ca intram asa rar in ultimul timp. Adrian si-a dat in sfarsit drumul la mersul cu o manuta si a descoperit frumusetea mersului in doua picioare. Pur si simplu dintr-o data a vrut sa faca lucrul asta (daca mai tineti minte ma plangeam ca nu vrea deloc sa exerseze si se lasa de-a busiela de cate ori incercam sa-l duc de doua manute). Ei, mai avem pana desavarsim mersul de unul singur, dar cel mai important pas, dorinta, a aparut.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Try,multumesc pentru informatii. Cu cat mai multe,cu atat mai bine!
Au botezat-o ieri pe micuta,o cheama Ioana-Maria si deocamdata este bine. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

:) superb nume!
Sa creasca mare si sanatoasa si sa ne tii la curent cu evolutia ei! Si daca ii faceti pozici sa ne pui si noua sa o vedem.Mi-aduc aminte ca ii luasem Mariei pampers pt prematuri si ii era atat de mare incat si indoit ii ajungea pana la subtiori.Era atat de micuta ca incapea intr-un buzunar sau in geanta.:)
Asa cum spunea si Try, mamica sa se mulga si sa ii dea lapticul ei pt alimentare.Si sa-i vorbeasca mereu, chiar daca nu e acolo langa ea.

Ioana Maria,Dumnezeu sa te aiba in paza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiii

suntem acasa toate 3... nu am timp de nimic. Totul e ok... dar au inceput colicii asa ca sa le dau ceaiut de colici?... Mi s-a recomanadat cel de la HIPP.. stiti ceva de el? Am incercat cu Bonisan..Cu alaptatul stau prost, le dau mai mult formula ca nu mai am lapte si nici Tustele nu au rabdare sa suga, se enerveaza! Ma mai si mulg si le dau in tetina ... dar trebuie completare!
Le-am scos din spital la 2.860 gr. Elena si 2.480 gr. Ana... mananca cam 80 ml./ masa ...
Aici iar sunt in ceata, sa mentin masa din 3 in 3 ore si sa le trezesc chiar dacaa dorm duse, sau sa le dau cand cer...La fel e si cu insistatul sa pape, le dau cat vor sau insisst sa-si termine portia?
astept lamuriri

pupici la toata trupa



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

mie cand am plecat cu vladut din soital mi s-a spus sa ii dau la cerere cand vrea si cat vrea!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput