Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Mi-ka ne laudam cu un baiat tare zbantzuit, mai ales de cand a inceput sa mearga. In rest, incercam bb2 de 6 luni si nu se prinde. Va tinem pumnii la ROR.

David nu mai papa blenduit de la 11 luni pentru ca nu mai suporta mancarea blenduita, dar cunosc multi copii care au papat asa pana dupa 1 an si jumatate. Nu stiu ce sfat sa iti dau, incetul cu incetul va papa si cu bucatele, sunt sigura, mai ales ca roade singura diferite alimente.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
Asteptand bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ei Mi_Ka atunci nu-i vorba de mestecat, ci de mofturici atunci se schimba sfaturile: multa, multa rabdare. Si stii vorba aia "nimeni nu-i perfect" las-o ca va mesteca, dar sa incerci totusi sa mai strecori si bucati, chiar daca le scoate afara! Singura ia bucati din farfurie: bucati de paine unsa? morcovi fierti?....

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bun venit lui pussi, i-am vazut mandretele de fete. Arata ca-n reviste, pe bune, nu glumesc, cand le-am vazut asa imbracate tot in alb, mi-am adus aminte de pozele lui Anne Giddes ca ea foloseste bebelusi mai micuti. Nu-ti face probleme, totul o sa fie bine si in cateva luni doar postarile noastre o sa-ti mai aminteasca ca ai nascut prematuri.

Multumim bine facem Ignatica.

Un scurt raport si despre noi: avem cam 77 cm, 10.5 kg si suntem deja la 25-50percentile. Semn ca de-abia acum noi incepem si recuperam diferenta, adica la 15 luni. Asa ca noi suntem mai intarziati.
Cu mersul... taaare greu. Pt ca merge de-a busilea ca sfarleaza si are deja viteza in 2 picioruse tinandu-se de canapea, masuta, pereti a hotarat ca-i e suficient si nu vrea sa exerseze cu mine tinut de manute nici batut. Face 2-3 pasi si apoi se apleaca si vrea de-a busilea. Daca indraznesc sa-l tin doar de-o manutza se incapataneaza si mai tare. Nu pare fricos, ci mai degraba comod. Pare ca a analizat el bine situatia si si-a zis: de ce sa ma chinui de doua sau o manuta cand pot merge asa bine de-a busilea. Probabil ca nu s-a saturat destul de mersul de-a busilea . Nu stiu, fac si eu supozitii, dar incerc sa-l las in ritmul lui si sa nu-l fortez.

Am amanat vaccinul cu chiken pox pt ca e cu virusi vii si mi-e teama sa nu dezvolte boala de la el avand in vedere ca ultima data hgb lui era mai joasa (pe la 91). Cum au trecut 2 luni de la ultima citire de hgb mi-e teama sa-i fac vaccinul fara sa stiu cum sta cu hgb. S-a observat ca infectia cu chiken pox este uneori o cauza de a iesi din remisie si a deveni din nou anemic si ca urmare nu vreau sa risc. Pe de alta parte, si daca e sa contacteze virusul real cu chiken pox, e si mai nasol.
Astept sa vorbesc cu hematologul si sa-i verificam hgb si vedem apoi ce decidem. Eventual il las pana la 18 luni in speranta ca o sa fie la un nivel mai bun de hgb decat ultima data.
In rest, avem 4 masele incadin oct. si acum ne luptam cu caninii. A dormit si el o luna de zile continuu noaptea si acum incepem iar trezirile dese din cauza caninilor (de 3-4 ori/noapte), dar ce sa facem, teminam noi si cu dintii in curand. Suntem in curs de intarcare. Ajunsese la doar o data pe zi supt si atunci seara la culcare cand era oricum pe jumatate adormit si nu prea mai apuca sa suga ceva. Asa ca laptele s-a dus. Ieri a fost a doua zi cand n-a mai supt deloc (dar nu consecutiv). Noaptea pt ca se trezeste des din nou, suge iarasi (e singurul remediu pt durerile lui de dinti), dar mai mult trage ca din suzeta, deci nu prea are cum sa ma stimuleze. Oricum cat a fost a fost tare bun, nu ma plang de nimic. Oricum nu speram sa ajung sa- l alaptez atat.

Pussi, mulge-te pana iti ajung fetele acasa ca sa nu pierzi lactatia. Eu o luna jumate m-am muls pana l-am adus acasa pe adrian de la terapie intensiva. In fiecare zi ma mulgeam la 3 ore, inclusiv noaptea. Nu era intotdeauna comod si eram obosita, mai ales ca faceam o ora jumate dus si la fel la intors de la spital. Si ma duceam zilnic la el ca sa-l pot alapta macar de 1-2 ori/zi, era ca la un serviciu pt ca de cele mai multe ori plecam dimineata la 7:30 si ajungeam acasa dupa-amiza la 3-4. Si aveam acasa un alt pusti de nici 2 ani care, dupa 2 sapt. de plans la day care am hotarat sa-l tin acasa si sa-l iau cu mine la spital. N-a fost usor acum cand ma gandesc in urma, dar atunci nu stiam decat una si buna ca trebuie sa am lapte si ca trebuie sa-l vad zilnic pe adrian.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Am si eu o rugaminte la voi, mai ales la fetele din Bucuresti: ce magazine comercializeaza in Buc. hainute pt prematuri?
Copilasul are acum 1500 g. S-a nascut la 26 sapt, pe 11 oct, iar mama lui a murit la nastere.. Am deschis subiect si la Discutii generale, poate ca l-ati citit deja. Cei din maternitate le-au dat voie sa aduca hainute de acasa. De-asta am nevoie de ajutorul vostru!
Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

e greu cu hainutele prematurilor nu pot sa te ajut sa iti spun ce magazine au astfel de hainute dar tre sa fie usor de imbracat body-uri cu capse care se prind in fata si salpotele care se deschid pe picior cu caciulitele e ma i greu , eu i-am facut tiv la baza caciulitei!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by martta

Buna, fetelor!

Am si eu o rugaminte la voi, mai ales la fetele din Bucuresti: ce magazine comercializeaza in Buc. hainute pt prematuri?
Copilasul are acum 1500 g. S-a nascut la 26 sapt, pe 11 oct, iar mama lui a murit la nastere.. Am deschis subiect si la Discutii generale, poate ca l-ati citit deja. Cei din maternitate le-au dat voie sa aduca hainute de acasa. De-asta am nevoie de ajutorul vostru!
Merci!

de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06)
poze




Eu am vazut acum la Baby expo (la sala Polivalenta) multe lucrusoare pentru bebelusi. Probabil ca vei gasi si pe marimea lui.
Un magazin care comercializeaza pe masuri asa mici (bodyuri, salopetele) este si Babylandia de pe Sos. Pantelimon (vis a vis de Biserica Capra)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Mi-Ka

sirimie, bine ca mai treci si pe la noi...ce face micutul pestisor?

sanzaiana 27, noi ne-am dat drumul singurele in picioruse de vreo 2 saptamani, exact cand a implinit 1 anisor si 2 luni.

_




Multumim de intrebare . A inceput sa intrebe des "ache" adica "de ce" (in sfirsit ) si sa repete cuvinte stilcit, si spune tot timpul "nu vreau", orice ii cer. Eu am asteptat mult sa isi dea drumul la vorba, altii de virsta lui spun poezii si cintecele, dar recuperam noi cu siguranta

Felicitari pentru primii pasi!

Insanatosire grabnica copilasilor bolnavi

quote:

Mai, mamici de gagalici, puiutii vostri mai mananca "blendaruit"? Alexia mea, din pacate, inca da si nu stiu cum sa o dezvat Poate mamicile cu experienta imi dau si mie un sfat, doua...



Trebuie sa o lasi sa manince singura piine, si sa maresti granularitatea cind ii pasezi mincarea. Poti sa ii dai ciorba facuta pentru adulti, cu legumele rase si zeama. Nu te astepta sa vezi rezultate din prima, dar incet incet o sa ii placa. Eu asta as face in locul tau, as lasa-o sa rontaie singura piine (biscuitii nu sint prea buni pentru copii, nu au nici un aport de vitamine).

Dar sa stii ca trebuie sa ai multa rabdare, si sa nu cedezi Mult succes!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Mi-Ka

try, te invidiez ca Adrian este pofticios la tot ce vede...Alexia mea sta rau la capitotul asta...saraca de ea mananca mai mult fortat,cu jucarii, cu muzica tare, chiar daca stiu ca asa nu e bine , dar nici sa las dupa ea nu pot... Nici nu stiu cum sa procedez...sa trec peste o masa pentru ca la masa urmatoare sa manance si ea cu pofta...nu stiu cum sa mai fac cu ea...si inca papa mancarea pasata, nicicum nu vrea sa dea din falcute ...

_




E nevoie sa nu ii mai dai fortat sau cu jucarii. Pentru ca o sa faca la fel ca Vladut al meu, de la un moment in colo o sa vrea senzatii tari la masa, si n-o sa poti sa ii oferi.

Aveam un doctor care spunea ca l-au chemat niste parintii ca nu maninca copilul, nu vrea sa manince decit in portbagaj. Si el i-a spus ca ei sint de vina, ca ii dau sa manince in portbagaj

Solutia e urmatoarea: nu mai faci reprezentatie la masa, ii dai sa manince frumos, daca nu vrea nu vrea si gata. Pina la masa urmatoare nu ii mai dai nimic, si o sa ceara singura sa manince. E mai important sa aiba obiceiuri alimentare bune decit sa manince.

Iti spun din proprie experienta. Bonele mele alergau cu mincarea dupa Vladut, una ii dadea sa manince in timp ce el se juca cu vaporasele la chiuveta. Le-am spus ca daca nu vrea sa manince sa nu-i dea sa manince, si a inteles, acum maninca la masa, cit maninca el.

E ceva ce am citit si mi-a placut: unui copil sanatos nu ii place sa-i fie foame. Daca nu ii dai sa manince intre mese, si ii dai ce ii trebuie in fiecare zi (cereale, legume, carne/ou, fructe) o sa manince mai bine.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina23 spune:

fetele, imi cer scuze ca nu am mai raspuns.....
Dupa cum v-am spus, ne-am nascut pe 11.10 cu 2500g.la 1 luna si 2 sap aveam 5 kg.crestem foarte repede.dr.ne-a spus sa ii mai dam si ceai.. am mai facut o eco la capusor la o luna si eram k.
sanatate la toti bebeii.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Postez la topicul vostru in speranta ca voi afla cateva raspunsuri.Am o prietena diagnosticata cu sindrom antifosfolipidic care a dus o sarcina pana la 27-28 saptamani.(cu cerclaj si repaus aproape complet,dupa 3 sarcini pierdute.)Ieri a nascut o fetita de numai 500g (este posibil ca sarcina sa fi avut o varsta mai mica sau ca fetita sa fi avut o intarziere de crestere)care a respirat singura si care are o coloratie buna,dupa cum spun medicii. Noi suntem din Tulcea si medicii de aici spun ca nu pot aprecia care va fi dezvoltarea ulterioara a fetitei,daca exista praguri critice de varsta si probabil ca asa si este,dar mama ar vrea macar sa stie, in mare,la ce s-ar putea astepta si cam ce trebuie urmarit,mai ales acum,la inceput. Medicii de aici nu recomanda transferul pentru ca,spun ei,ar trebui intubata si sedata si ca nu e bine ca un copil atat de mic,care respira singur,sa fie supus unui asemenea drum. Am citit despre micuta Maria (Flori de cires),stiu ca ea este cea mai mica esenta luptatoare.Intrebarea mea ar fi:poate cineva sa sintetizeze pentru mamica cam care sunt problemele unui prematur atat de mic:posibila hemoragie cerebrala,(daca nu a aparut la nastere,poate sa mai apara?),retinopatie de prematuritate (cand se poate diagnostica?)...cam atat imi vine acum iin minte,daca aveti un raspuns pentru mine,v-as fi recunoscatoare. Multumesc!

Mergi la inceput