Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Sheannamp, multumesc mult de tot
Ieri am vorbit cu o prietena de a mea, dr. in epidemiologie, ceva de genul asta si membra activa pe forum si acelasi lucru mi-a zis si ea. Dar tu stii cum e o mamica panicata, pana nu intreaba pe toata lumea nu-i linistita
Mie imi era frica, ca fiind prea multi virusi in corp sa nu se activeze boala, dar acum m-am linistit.



_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, graficele sunt ca sa poti sa ai o unealta de comparatie si sa stii cand copilul are o problema sau nu. Cum a spus si flori de cires (imi pare tare rau ca nu reuseste sa posteze mai des) nu te crampona de cifrele maxime si minime ca litera de lege. Ele sunt doar niste statistici adunate de la toti copiii observati de cercetatori, asta nu inseaman ca un copil mai mic sau mai scund sau unul prea inalt nu e sanatos, e doar in afara graficului de dezvoltare.
Adrain tot timpul spre exemplu a avut capul mai mare comparativ cu corpul. Nu stiu daca asta se va regla in timp sau va fi o caracteristica a lui. Ma gandesc ca oricum el va fi mai scund decat media oricum prin prisma DBA-ului si intr-un fel e normala o usoara disproportie intre cap si trunchi.
Spe exemplu, ce-am observat eu la el, nu stiu daca v-am mai spus, e ca are manutele si piciorusele mai scurte in raport cu trunchiul. Hainute pe care le purta si alex cam pe la aceeasi varsta ii sunt bune pe trunchi, dar manecile si cracii de pantaloni sunt prea lungi, semn ca el e mai scurt in membre. Dar pe de alta parte poate fi si o mostenire de familie: maica-mea are mainile mai scurte (desi nu e vizibil), iar fratele meu mai mare a avut picioarele mai scurte in raport cu corpul, iarasi fara a fi o disproportie vizibila, care sa-ti atraga atentia.
Adrain intotdeauna a fost sub medie si asa va fi mereu, dar nu-mi fac probleme, adica nu ma afecteaza asa tare chestiunile astea, poate si pt ca avand in vedere startul lui adrian, am invatat ca sunt lucruri mai grele in viata.

Legat de eco pt displazie de sold, aici nu se face asa ceva la copii decat cand exista un real semn de intrebare, cred ca e un pic prea mediatizata aceasta chestiune la bebelusi in Ro pt ca am vazut atat de multe mamici de bebelusi sanatosi (adica nascuti la termen si fara alte semne de intrebare) preocupate de acest amanunt.
Asta nu inseamna sa nu te duci la eco, ci vreau sa spun sa nu cumva sa te impacientezi anticipat, priveste-o doar ca pe o verificare de rutina.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Nu am mai scris de mult timp aici la prematurei dar o fac acum.
pentru cine nu stie (ca e mai noua pe forum) si eu am nascut la 29 de sapt.2 baietei din care nu mai traieste decat unul. Rares s-a nascut cu 1.400 gr,40 cm.Si acum scriu pt.Seherezada : a recuperat pana la evaluarea de 6 luni aproape tot. Acum avem un an si aproape 3 luni si 12 kg si 200 gr. merge in picioare,mai o ia si de-a busilea,avem doar 3 dinti,intelege tot,face ca vaca,gasca,maimuta,calul,pupa toate icoanele din casa, spune cateva vorbulitze,te ia de mana si te duce unde are el treaba,etc.
Nu dispera si mai ales nu face comparatii cu alti copii.Copilul tau are ritmul lui de crestere si trebuie incurajat,stimulat. Imi parea asa de rau a Rares al meu nu stie sa mearga in 4 labe si i-am aratat opilului ce trebuie sa faca:m-am pus eu in patru labe si defilam pe covor iar el statea in funduletz si se strica de ras.Si nu va spun ce greu e sa mergi in 4 labe.....
Sanatate la copilashi si sa fiti fericite ca avem asa copilashi frumosi si destepti.(zise mama cioara!)

slideshow rares stefan la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Iata un cantecel dupa care Rares se da in vant si pe care l-am aflat tot de la fetele de pe forum:
http://www.tvcopii.ro/?p=172

slideshow rares stefan la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Hai ca va dau si eu un www.noaptebunacopii.com/" target="_blank">linkcu povesti si poezii, e bine sa le trageti daca va pasioneaza caci n use stie cand dispar de pe site-ul respectiv, par a fi puse doar temporar acolo. L-am luat de la canadiencele mele de aici ca, deh, noi umflam mai infocati dupa materiale de-astea romanesti ca nu avem de unde le cumpara.
Eu o sa le pun pe un DVD si sa i le pun seara la culcare lui alex.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina23 spune:

Buna, sunt si eu o mamica de prematur si as vrea sa ne inscrieti si pe noi la esente. Ne cheama Mario si avem o luna si 4 zile.ne-am nascut la 36 sap. 2500g, 46 cm si scor apgar 8.nastere normala, am respirat singuri dar am avut circulara de cordon.
Ce vroiam sa va intreb. bebe isi suge degetul de la 5 zile, intoarce capul singur de la 4 sap. si acum inceraca sa il tina singur.reactioneaza la sunete si mai nou ma apuca de par cand il ridic in sus, se uita dupa noi. Problema e ca la eco i- s-au vazut niste chegulete de sange pe creieras.neonatologul a zis ca nu e problema se reapsorb numai ca eu ma gandesc numai la asta.Voi ce spuneti, sa mergem si la neurolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Sorina23, bine ai venit pe
Si eu stiu ca cheguletele de sange se resorb, dar totusi nu ar strica sa mergeti si la un neurolog sa va vada

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

veronici, ce pot sa spn de spre Rares, decat ce frumos este!!!

try, fain de tot link-ul cu povesti si poezii...sper sa ajung deseara sa-l copiez si eu pentru Alexia

Pupici la toate esentele

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Sorina, cheagurile de sange e resorb, in general fara probleme. Cu chisturile e putin mai dificil. Ar fi bine sa te duci cu poza de la ecografia transfontanelara la un neuropsihiatru infantil sa iti citeasca rezultatul. Din cate spui tu, bebe e in parametrii normali, asa ca nu vad de ce ti-ai face probleme. Multa sanatate va dorim

http://www.e-poze.ro/foto/ildikodrujit/poze+temporare/?g2_GALLERYSID=9d73e89524c9168e3bcc01d8e2ff8c88

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Am verificat lista si am vazut ca noi nu aparem in ea. Inscrieti-ne si pe noi la bebedegetar: Alexandru, 26.06.2006, ora 7 si 15, scor Apgar 7, nascut la 31/32 saptamani, 1700gr.
Multumim anticipat

http://www.e-poze.ro/foto/ildikodrujit/poze+temporare/?g2_GALLERYSID=9d73e89524c9168e3bcc01d8e2ff8c88

Mergi la inceput