grupa pregatitoare sau clasa zero

grupa pregatitoare sau clasa zero | Autor: georgianan

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu va implini pe 12 noiembrie anul acesta 5 ani, iar la gradinita mi s-a spus ca de la anul va merge la scoala in clasa zero. Ma lamureste cineva si pe mine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Nu este nimic sigur ca vor merge la anul in clasa 0.Pana nu se aproba legea aia nu avem cum sti.Al meu are 5 ani jumate si nu-l dau la scoala in 2008 ..numai daca ma obliga statul.sedinta la gardinita s-a facut si despre asta nici nu s-a discutat nici macar asa in treacat pt ca de la Inspectorat nu s-a transmis nimic in acest sens.Asa ca pana nu auzim la Tv..stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Legea nu-i votata inca dar in gradinita noastra deja se vorbeste despre acesta lege ca sigur aplicabila din 2008. Probabil daca nu va fi votata in timp util, dau o ordonanta de urgenta ca sa rezolve treaba. Deja am fost avertizati si noi la sedinta de doamnele educatoare. O sa fie mare harababura. Asta e gaselnita ministerului de rezolvare a cererii mari de locuri in gradinite, "de azvarlire" a grupei pregatitoare in scoli, adica sa gaseasca scoala solutii pentru spatii in plus, scurtare ore de studiu, invatat in trei schimburi, personal insuficient, mobilier etc.

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciliai spune:

Buna ziua,
Am si eu o mica nelamurire.
Tocmai am terminat de citit noua lege a educatiei si vreau sa stiu daca am inteles bine:s-a stabilit clar si se infiinteaza clasa zero?
Fetita mea ,conform acestei legi ,ar urma sa intre din toamna in acesta clasa si as vrea sa stiu daca este obligatorie frecventarea acestei clase sau as putea sa o mai tin un an la gradinita.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sunt dementi...
fi-mea face 7 ani pe 17 nov. 2012. sper ca nu ma obliga sa o bag la clasa 0, ca ea trebuie sa fie la clasa 1 atunci. nu de alta, dar dupa 2 ani de cresa, 4 ani de gradi, chiar tin degeaba copilul inca un an in pregatitoare...
dar ca de obicei, dau o lege, n+o dezbat, ca poate cine stie, se prinde cineva pe unde sunt bubebele in aplicare.

asa m+am saturat de experiente pe copii... si pe nervii parintilor...

dar asa am crescut. bacul n+am stiut la cate materii il dau, pana nu l+am dat. in faculta taman bine s+au hotarat sa treaca la sistem bologna, alta distractie si cu creditele. si daca eu am crezut c+am scapat, uite ca o iau de la capat...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

sunt dementi...
fi-mea face 7 ani pe 17 nov. 2012. sper ca nu ma obliga sa o bag la clasa 0, ca ea trebuie sa fie la clasa 1 atunci. nu de alta, dar dupa 2 ani de cresa, 4 ani de gradi, chiar tin degeaba copilul inca un an in pregatitoare...
dar ca de obicei, dau o lege, n+o dezbat, ca poate cine stie, se prinde cineva pe unde sunt bubebele in aplicare.

asa m+am saturat de experiente pe copii... si pe nervii parintilor...

dar asa am crescut. bacul n+am stiut la cate materii il dau, pana nu l+am dat. in faculta taman bine s+au hotarat sa treaca la sistem bologna, alta distractie si cu creditele. si daca eu am crezut c+am scapat, uite ca o iau de la capat...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii



Cristina, in lege din cate stiu eu scrie ca pot incepe cl 1 si copii care implinesc 7 ani in cursul anului respectiv, chiar daca nu au implinit 7 ani la 1 septembrie (daca sunt apti fizic si psihic).



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

ana are 5,7 ani.. va merge la scoala in 2012, acu este la grupa mare.
am intrebat si la gradi si la scoala si mi s a raspuns cam asa: treaba cu clasa 0 va fi din anul scolar 2012.. ana, va face grupa pregatit la gradi si va incepe cu clasa I in 2012 la scoala.
o mare problema pentru scoli este ca nu au sali pt aceasta clasa 0...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:



Adica sa inteleg ca fiu-meu, care in 2012 sept va avea 6.3 ani e obligat sa mearga la scoala in clasa 0. Gradinita nu-l mai tine?
Nu-mi convine, ca intentionam sa-l dau la 7.3...varza fac astia invatamantul .


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu, din cate am inteles nu s-a precizat inca foarte clar daca aceasta Clasa pregatitoare va fi la scoala sau la gradinita.
Doar ca va fi obligatorie si ca intrarea in Clasa pregatitoare se va face incepand din anul scolar 2012-2013 de catre copii care au implinit 6 ani pana la data inceperii anului scolar si cu "dispensa" pentru copii care implinesc 6 ani pana la sfarsitul anului calendaristic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

cristina, In toamana lui 2012 vor intra in clasa I cei care au facut grupa pregatitoare la gradinita si in clasa pregatitoare cei care au facut grupa mare la gradinita.

Odata facuta pregatitoarea nu va pune nimeni s-o repetati, intra copilul in clasa I.

tora, unele scoli nu au sali de clase, altele au.

roli, si acum copii de 6 ani si cateva luni merg la scoala in clasa I. Nu vad de ce e o problema.

Mergi la inceput